Dům a zahradaRady a tipy

Jak na zazimování zahrady

S blížící se zimou je čas na zazimování zahrady. Nejideálnějším měsícem k zazimování je říjen, ale pokud nemrzne, ani v listopadu jistě nic nepokazíme. Příroda v zimě odpočívá a nabírá síly na jaro. Naše zahrada není výjimkou. Abychom si na jaře ušetřili práci a zahrada nám dělala jen radost je potřeba jí řádně zazimovat. Není to nic složitého.

První mrazíky

Než k nám dorazí první mrazíky, měli bychom se zaměřit na okrasné květiny, kterým nedělá chladné mrazivé počasí dobře. Většinou se jedná o květiny v květináčích a truhlících. Pokud jim začnou žloutnou listy je již malá šance na jejich záchranu. Květiny uklidíme na suché a chladnější místo, kde si nejlépe přes zimu odpočinou.

Trávník

Než zemina ztvrdne chladem, trávník posekáme. Zahrádkáři doporučují nechat před zimou trávník delší než jsme byli zvyklí sekat přes letní sezonu. Z trávníku shrabejte řádně listí. Ve vlhkém podzimu snadno vznikne pod nánosem listí plíseň, která nám na jaře jistě radost neudělá. Není na škodu trávník před zimou zalít.

Kompost

Posekanou trávu i shrabané listí hodíme na kompost. Vše rozhrneme, ať na něm nemáme nánosy a kupky. Kompost můžeme také postříkat přípravkem proti plísni. Kromě trávy a listí můžeme na kompost naházet zbytky odřezků ze stromů a keřů. Ale také zbytky jídla, skořápky či popadané ovoce nebo potlučená zelenina. Pozor na shnilé plody. Ty nepatří na kompost, ale do bioodpadu. Popadané odřezky nebo můžeme použít i k mulčování. Ochrání stromy a keře před mrazem a budou přes léto více plodit.

Záhony

Po sklizni naší úrody záhony důkladně zryjeme a zalijeme. Půdu můžeme trochu pohnojit. Bude na jaře lépe připravená k zasetí dalších plodů. Zasévat můžeme i na podzim. Září je ideální pro cibuloviny a říjen pro ovocné nebo exotické stromy a keře.

Keře a rostliny

Růže před zimou zaštípneme. U keřů žluté listí odstraníme nebo dlouhé listy svážeme k sobě a odstřihneme až na jaře. Keř je lépe chráněný před mrazem.

Před zimou nezapomeňte ze zahrady vše uklidit a pozamykat, pokud nebydlíte poblíž. Vypněte vodu. Občas zahradu zkontrolujte a prohrábněte kompost. Zabráníte tak jeho plesnivění.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button