Dům a zahradaRady a tipy

Vašemu psovi může na zahradě hrozit otrava. Které rostliny jsou nebezpečné?

Pro psy je ideální, mohou-li žít v domě se zahradou a mít neustále možnost jít se proběhnout a trávit den aktivně. Jenže i když se to nemusí zdát, právě na zahradě může vašemu psímu miláčkovi hrozit nebezpečí. A možná právě tam, kde byste to nejméně čekali – od rostlin.

Překvapivě patří k nejčastějším zahradním nehodám otrava jedovatými rostlinami. Dále může psa ohrozit také bodnutí hmyzem nebo úrazy při sekání trávníku. Pokud tedy pes na zahradě sám tráví svůj volný čas, je na nás, abychom tento prostor vhodně zajistili tak, aby mu zde nehrozilo žádné nebezpečí. Především je dobré zkontrolovat, zda zde nerostou některé z rostlin, které jsou pro psy nebezpečné a jedovaté. Možná budete překvapeni, že jsou to i poměrně běžné rostliny, které máte možná na zahradě i vy.

Nespoléhejte na psí rozum

I když je pes jistě vysoce inteligentní tvor, přesto nedokáže sám rozpoznat rostlinu, která pro něj může být jedovatá. Těžko také psovi zabráníte, aby všechno nezkoumal a neochutnával, je to prostě jeho přirozený instinkt. Některé rostliny mohou nicméně pro psa představovat vážné nebezpečí. Pokud nezpůsobí rovnou nebezpečnou otravu, mohou minimálně zkomplikovat psí zažívání. Je pravda, že některé prudce jedovaté rostliny mohou zvířata odrazovat svým výrazným aroma, ale neplatí to rozhodně vždy.

Psa odradíte silnými vůněmi

Pokud to jde, jednoduše se některým druhům rostlin úplně vyhněte. Také je možné zkusit psa odradit od chození do míst, kde jej mít nechcete. To se dá zajistit například tak, že okolo zasadíte některé velmi aromatické roslitny jako je máta, levandule, afrikány či muškáty, které psům nevoní, a obejdou je obloukem.

Některým druhům se raději zcela vyhněte

Tis červený je prudce jedovatý celý od jehličí po kůru. Bohužel přesně tento jehličnan bývá častou ozdobou zahrad. Obsahuje směs alkaloidů, které se se snadno vstřebávají a velmi rychle způsobují otravu. Kromě psů jsou samozřejmě nebezpečné i pro člověka, zejména pak pro malé děti.

Oleandr obecný. Tento krásný dekorativní keř obsahuje glykosid oleandrin. Ten je pro psy velmi toxický. I malé množství vyvolá zvracení, bolesti břicha, průjmy, snížený srdeční rytmus nebo slabost.

Rododendron může při požití vyššího množství dokonce způsobit zástavu srdce. Mimo to způsobuje těžkosti při trávení, průjmy, nadměrné slinění nebo ztrátu koordinace. Největší nebezpečí představují listy, v nichž je obsažen jed andromedotoxin.

Listy rebarbory mohou při požití vyvolat u psa zvracení a průjem, ale příznaky často nastávají až z časovou prodlevou, takže je občas těžké zjistit příčinu a vhodně zvolit léčbu. Mimo to je rebarbora nebezpečná i kvůli obsahu kyseliny šťavelové, která poškozuje ledviny a vede k jejich selhání.

Stonky, listy i nezralé plody rajčat jsou pro psy také nebezpečné. Obsahují totiž látku solanin, která je pro čtyřnohé mazlíčky toxická. Může způsobit bolesti žaludku, průjmy, ospalost, nadměrné slinění, pomalý srdeční rytmus a slabost.

Narcisy jsou sice na pohled nádherné rostliny, které mají v zahradách své nenahraditelné místo jako dekorace, ale je třeba pamatovat na to, že pro psy jsou toxické. Obsahují látku lycorin, která může vyvolat zvracení, nadměrné slintání, průjmy, bolesti břicha apod. Otrava je málokdy fatální, ale pro psa se jedná o velmi bolestivou záležitost.

Náprstník lze zařadit do skupiny prudce jedovatých rostlin. Na vině je toxická směs glykosidů. Má velmi hořkou chuť, ale i přesto se může stát, že pes listy nebo plody omylem ochutná. Jako následek se objevuje zvracení, průjmy, později dojde k nepravidelné srdeční činnosti a dýchání. Je třeba, aby byla psovi poskytnuta odborná lékařská péče.

Oměj šalamounek lze zařadit mezi nejjedovatější rostliny našeho kontinentu. Obsahuje velmi toxické alkaloidy, z nichž hlavně akonitin je považován za jeden z nejprudších jedů. Může vyvolat velmi rychlou smrt způsobenou náhlou zástavou srdce.

Rulík zlomocný je dobře známý pro své černé bobule připomínající borůvky. Bobule a listy jsou prudce jedovaté pro zvířata i pro lidi. Obsahuje totiž silné alkaloidy, které utlumují srdeční činnost a způsobují zastavení dechu.

Čemeřice obsahují nebezpečné, pomalu vstřebatelné jedy. Mají negativní vliv na srdce a vyvolávají srdeční arytmii, které může vést až k zástavě srdce. Dále způsobují zvracení a průjem.

Jak psovi pomoci?

Pokud máme podezření na otravu, je třeba jednat rychle. V každém případě proto rychle kontaktujte veterináře a vyvolejte zvracení, které může oddálit účinky působení jedu. K vyvolání zvracení můžeme použít po lžičkách podávaný peroxid vodíku nebo také hořčici naředěnou vodou.

Pozor na další nebezpečí

Na zahradě hrozí ale i mnoho dalšího nebezpečí. Dejte si velký pozor také na klíšťata, vosy, slimáky a další hmyz. Ochrana psa před klíšťaty a dalšími parazity by měla být samozřejmostí, protože hrozí, že na psa přenesou řadu závažných nemocí jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza. Dnes je možné pořídit mnoho preventivních ochranných prostředků, které psa snadno uchrání potíží, tak je neváhejte použít.

Opatrně postupujte i při sekání trávy

Další ohrožení psa na zahradě představuje i běžné sekání trávy. Pokud sekáte, neměl by pes být nikdy s vámi na zahradě. Pes nechápe nebezpečí a může sekačku považovat za hračku, která mu však může velmi ublížit. To samé lze samozřejmě uplatnit i u jiné zahradní techniky, hlavně u motorové pily nebo křovinořezu.

ZDROJ: https://www.ccspca.com/blog-spca/education/poisonous-plants-for-dogs/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button