Dům a zahradaRady a tipyZajímavé články

Pomozte včelám a dalším opylovačům: Stačí pár snadných kroků

Včely a další hmyz se na mnoha místech potýkají s problémy. Naučte se, jak pomoci včelám, motýlům a dalším užitečným broukům díky těmto jednoduchým krokům.

Staňte se hrdiny včel a opylovačů

Včely jsou tvrdí pracanti. Tito neopěvovaní hrdinové planety se usilovně starají o to, aby naše zásoby potravin dobře fungovaly. Až 85 procent kvetoucích rostlin a stromů je závislých na opylovačích. O včelách se v posledních letech hodně píše. Pokles jejich populací je na mnoha místech důvodem k obavám. Dobrou zprávou je, že lidé opravdu chtějí vědět, jak včelám pomoci. Problém je, že ne vždy na to jdou tím nejlepším způsobem.

Mnoho zahrádkářů láká mít zahradu přátelskou k hmyzu – nejen proto, že nabízí přistání pro zahradní pomocníky, ale také proto, že pozemky potřebují méně vody a pesticidů a také méně úsilí. Naštěstí existuje spousta jednoduchých kroků, kterými můžete včelám a dalším opylovačům pomoci, přičemž mnohé z nich jsou snadné a nic vás nebudou stát.

1. Zvolte divokou zahradu, ne upravený trávník

Tradiční travnaté plochy omezují životní prostředí a zdroje potravy pro užitečné brouky a opylovače. Zvažte přeměnu částí trávníku z trávy na květiny, keře nebo kvetoucí půdní krytiny. Vypadá to fantasticky a vaše zahrada se bude po založení snáze spravovat,

2. Vyhněte se pesticidům

Tohle se zdá být zcela zřejmý způsob, jak mohou zahrádkáři pomoci včelám, že? Samozřejmě to není vždy tak jednoduché. Někdy musíte přijít na to, jak bojovat se škůdci ekologicky, a přitom pořád účinně. Klíčem k úspěchu je řešit problémy tam, kde se vyskytnou, a nepoužívat širokospektrální pesticidy jen „pro jistotu“.

Kromě toho vybírejte rostliny z místních školek, které neošetřují semena systémovými pesticidy. Tyto pesticidy se nacházejí v celé rostlině a nelze je smýt. Útokem na centrální nervový systém zabíjejí veškerý hmyz. Mnoho států vyžaduje, aby rostliny ošetřené systémovými pesticidy byly takto označeny, a rozhodně byste se jim měli vyhnout, kdykoli to jde.

3. Pěstujte původní rostliny a květiny

Vysazujte původní rostliny, stromy a keře, omezte trávníky a rozšiřujte přírodní plochy na svém dvorku. Jedním z hlavních problémů balíčků se smíšenými semeny divokých květin je, že mohou obsahovat semena invazních rostlin, které mohou vytlačit původní rostliny a narušit ekosystémy.

Nejlepším způsobem, jak včelám poskytnout potřebný nektar a pyl, je vysadit původní divoké květiny, které vyhledávají. Tyto rostliny se v jednotlivých regionech značně liší, takže pokud nevíte, nechte si poradit od odborníků.

4. Buďte laskaví k plevelům

Stejně tak se neunáhlete s vytrháváním nebo kosením plevele. Koneckonců to, co považujete za „plevel“, může být divoká květina, na které jsou závislé včely. Někdy jsou pro přilákání opylovačů nejužitečnější rostliny, kterým říkáme plevel. Zvažte ponechání kousku zahrady v co nejdivočejším stavu. Pokud to prostor dovoluje, založte louku s divokými květinami. Kromě toho se obraťte na místní úřady a vyzvěte je, aby zvážily méně časté sekání okrajů silnic a středových pásů a umožnily tak růst divokým květinám, které tam rostou.

5. Naplánujte si celý rok kvetení

Snažte se zajistit pyl na celé vegetační období. Začněte rok zimními nebo časně jarními květy, jako jsou krokusy, vřesovce a čarověníky, pak přejděte na jaro s floxy a kolopejkami a podzim zakončete zástupci čeledi asterovitých.

6. Méně práce pro větší přínos pro opylovače

Hrabání listí se zdá být typickou podzimní prací. Pokud však chcete pomoci včelám, je lepší nechat listí na pokoji, když to jde, alespoň do pozdního jara. Mnoho druhů volně žijících živočichů je závislých na listí, aby se přes zimu zahřáli a byli v bezpečí, včetně včelích královen. Listový odpad také chrání rostliny před nepřízní počasí.

Když vynecháte podzimní hrabání a sekání rostlin, které mohou zůstat přes zimu stát, vytvoří se z opotřebovaných stonků a zbytků listí domov pro přezimující živočichy. Na jaře se snažte počkat, až dokvetou místní ovocné stromy, jako jsou jabloně a hrušně – tehdy většina včel vylézá ze zimních úkrytů a je bezpečné hrabat. Podzimní listí je také skvělým mulčem pro váš trávník.

7. Chcete-li včelám pomoci, učte se o nich

Většina z nás zná včely a čmeláky, ale ti jsou jen špičkou ledovce. Udělejte si čas a seznamte se se všemi včelami, které žijí ve vašem okolí, abyste je dokázali rozpoznat a věděli, které z nich potřebují vaši pomoc.

ZDROJ: https://friendsoftheearth.uk/nature/10-easy-ways-help-bees

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/priroda-kvetiny-zvire-okvetni-listky-460961/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button