Krása a módaRady a tipy

Sport a make-up se nemají v lásce. Jak pečovat o pleť při cvičení?

Všude se mluví o nezbytnosti sportu a vy nechcete zůstávat pozadu. Takže každý den hezky po práci míříte do fitka, zaběhat si nebo třeba na taneční kurz. Skvělé – výsledky se brzy dostaví a vy si můžete už teď gratulovat k tak dobrému rozhodnutí. Může vám něco sportování pokazit? Zvlášť nyní, v létě, může být dost nepříjemné pustit se do tréninku s vrstvou make-upu na obličeji. Pot jej akorát skvěle rozpustí a vy budete za chvíli vypadat jako strašák. A to ani nemluvíme o tom, jak je to pro pleť škodlivé.

Jak tedy zkombinovat péči o pokožku s naším sportovním programem?

Make-up si se sportem nerozumí

Při tělesné námaze se póry rozšiřují, vy se zároveň potíte a směs líčidla a potu velmi snadno proniká do otevřených pórů. To pak vede k ucpávání a může to vyvolat kožní problémy. Před cvičením je proto důležité pleť důkladně vyčistit, na vyčištěnou pleť je pak vhodné nanést lehký hydratační krém. Řasenku na očích si klidně nechat můžete, ale volte raději vodě odolné produkty.

Pokud se chystáte sportovat venku, je také dobré myslet na ochranu před sluncem. Můžete si rovnou pořídit hydratační krém s ochranným faktorem nebo nanést vrstvu opalovacího krému.

Opatrně s doteky

Pokud cvičíte ve fitku nebo v nějakém jiném cvičebním prostoru, kde se denně vystřídají desítky či stovky lidí, je zvláště třeba dbát na hygienu. Je jasné, že většina povrchů bude pokryta potem a bakteriemi jiných lidí. Pokud tedy trénujete na posilovacích strojích, snažte se během výkonu nesahat si na obličej. Zbytečně tak na svou pokožku přenášíte zárodky, které mohou způsobit akné nebo jiné problémy s pletí. Také nezapomeňte na intenzivní mytí rukou a pokud je to možné, používejte i různé dezinfekční přípravky.

Péče během a po

Pokud se během cvičení zapotíte, je přirozené, že si budete chtít obličej něčím otřít. Zapomeňte na své předloktí nebo tričko a obličej si utírejte pouze do vlastního čistého ručníku, případně do papírové utěrky na jedno použití. Po cvičení je ideální opláchnout si obličej vlažnou vodou, opět lehce osušit ručníkem a poté vyčistit pleťovou vodou. Zbavíte tak pleť vyplavených nečistot a podpoříte její regeneraci. Nezapomeňte následně ošetřit pleť vhodným hydratačním krémem, aby nebyla vysušená.

Pupínky z horka

Ne vždy se musí jednat o akné. Při sportu v horkém a vlhkém počasí dochází často k výskytu červených pupínků, které ale nejsou akné. Jde spíše o ucpané potní žlázky. Abyste tomu zabránila, nesportujte na přímém slunci, zkuste trénink přesunout na ráno a vyhněte se používání hutných krémů na olejové bázi, které pleť příliš zatěžují.

Dbejte na pravidelnou péči

Pleti však nejvíce prospěje pravidelná péče, která se v létě jen malinko zintenzivní. Dbejte zejména na pravidelné čištění a ani během prázdnin nevynechávejte pravidelné návštěvy na kosmetice.

Co s vlasy?

Také vlasy při sportu trpí. Daleko snadněji se nám zamastí a zpotí, takže mámě tendenci je často mýt. To jim ale dost škodí a vysiluje je. Pomoci může čelenka na sport, která z velké části pohltí pot a nečistoty. Vlasy si sepněte do gumičky a nenechte je poletovat a lepit se na obličej. Vlasy také můžete ošetřit speciálním prostředkem, který jim poskytuje UV ochranu.

Více než kdy jindy dopřávejte vlasům potřebnou hydrataci. Pokud je necháte dlouho na slunci, riskujete, že budou vysušené, snadno se budou lámat a třepit. Raději tedy vlasy i hlavu chraňte vhodnou pokrývkou jako je kšiltovka nebo šátek. Zabráníte tak také přehřátí organismu – a to platí zejména pro ženy, které mají tmavé vlasy, které teplo vyloženě přitahují.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button