Dům a zahradaRady a tipy

Skvělé tipy pro milovníky bot. Jak na údržbu, skladování i řešení drobných obtíží

Mezi ženami i muži se najde mnoho takových, kterým je docela jedno, jaké si oblečou kalhoty nebo tričko, ale ohledně bot mají nezlomná pravidla. Pečlivě si je vybírají, investují do nich (pro nás možná neuvěřitelné) peníze a mají jich tolik, že je ani nezvládnou spočítat.

Patříte mezi tento zvláštní živočišný druh, který potřebuje ke spokojenosti ne dva, tři, nebo čtyři ale možná stovky páry kvalitních bot? Pak je tento článek určen právě vám (a komukoliv, kdo se prostě chce o boty správně starat). Zjistěte, jak o ně pečovat, jak je úsporně skladovat a jak vyřešit některé problémy, se kterými se setkáváte (třeba zápach).

Konec zápachu

Nohy se potí nám všem a když zůstanou celý den uzavřené v botě, je zcela přirozené, že je bude doprovázet ne zrovna příjemný zápach. Jak se ho zbavit, aby nezůstával uvnitř bot a nezpůsoboval paux-pas kdekoliv se zujete?

  • Použijte jedlou sodu. Stačí ji nasypat do bot a nechat přes noc působit. Soda umí nepříjemné pachy lapit a nepustit. Ráno sodu jednoduše vysypte a s ní zmizí i zápach.
  • Použijte slunce. Nechte boty stát přes den na přímém slunci. Teplo vytáhne z bot veškerou vlhkost a spolu s ní i nepříjemný pach.
  • Dejte je do mrazáku. Boty vložte do igelitového sáčku a dejte je přes noc do mrazáku. Chlad zabije bakterie, které nepříjemný zápach produkují a vy máte vyhráno.

Jak na organizaci

Máte-li hodně bot, dobře víte, jak je těžké je někam uskladnit a zároveň je mít po ruce. Krabice v tomto případě nejsou ideální řešení.

  • Použijte závěsný botník na dveře. Je tam mnoho prostoru a přitom je velice diskrétní a snadno dostupný. Budete mít jasný přehled, jaké bot máte a návštěvu přitom nevyděsí hromady krabic nebo bot všude po podlaze.
  • Umístěte je na podnos a zastrčte pod nábytek. Místo pod nábytkem bývá často nevyužité a pro nízké páry bot je jako stvořené.

Jak na cestování

Potřebujete boty sbalit s sebou na cesty? Není nic jednoduššího než je obalit do koupací čepice. Boty budou chráněny a ostatní věci se od nich nezašpiní. Navíc koupací čepici najdete v každém lepším hotelu, a tak nemusíte mít obavu ani o cestu zpátky.

Na běhání nalehko

Také řešíte, kam dát klíč, když jdete běhat? Pokud nemají vaše legíny malou kapsičku, kam by se klíč dal zastrčit, můžete jej jednoduše navléct na šňůrku od bot, zavázat a vyrazit. Jeden klíč vám nebude při běhu nijak překážet. Jen si dejte pozor, abyste tkaničku opravdu pořádně utáhly, ať pak nemusíte hledat klíč po celém parku.

Suché boty snadno a rychle

Jak nejrychleji vysušit boty? Určitě ne pod topením. Silný žár může boty poškodit. Ideálním řešením je do bot nacpat staré noviny a pravidelně je měnit, jakmile nasáknou vlhkost. Takto budete mít boty suché raz dva a nijak se nepoškodí.

Už žádný pád

Občas se stane, že se podrážka bot stane častým používáním velice kluzká. A poznáte to hlavně na hladkých podlahách v kancelářích nebo na schodech, kde vám může hrozit skutečné nebezpečí. Vystačíte si s brusným papírem, kterým podrážku párkrát přejeďte. Povrch se díky tomu naruší a zdrsní, ale boty nijak nepoškodíte.

Používejte ochranu na potdpatky

Milujete-li jehlové podpatky, nejlépe víte, jak snadno se zničí a opotřebují. Někdy stačí jediná protancovaná noc a můžete jim dát sbohem. Před tímto neštěstím vás ochrání speciální kloboučky na podpatky. Koupíte je v každé lepší prodejně obuvi. Podpatky ochrání a jsou velice diskrétní, takže si nikdo ničeho nevšimne.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button