CestováníRady a tipy

Vypořádejte se s bradavicemi. Letní období podporuje jejich šíření

Právě v létě začíná největší epidemie bradavic. Jedná se totiž o infekční onemocnění, které se šíří kontaktem s nakaženým předmětem. Nejčastěji jde o přímý kontakt dvou kůží nebo také o kontakt s infikovaným předmětem jakým může být podlaha, boty nebo třeba ručník.

Bradavice se nejsnadněji přenáší v prostředí koupališť, kde lidé často chodí bosky a nikdo se moc netrápí s tím, jestli někdo má nebo nemá bradavice. Řada lidí je v tomto směru zcela neopatrná a nezodpovědná, a i když tímto onemocněním trpí, běžně na koupaliště chodí. Mimo to se infekce může snadno přenést i obyčejným dotykem nebo používáním společného ručníku apod. Řada lidí také zcela ignoruje to, že by se boty neměly zkoušet na bosou nohu, takže i obuv může být snadným zdrojem nákazy.

Příznaky a symptomy

Bradavice se nejčastěji objevují na prstech nebo dlaních, nevyhýbají se ale ani ploskám nohy nebo jiným částem těla. Projevují se jako malé hrbolky, které ale stále rostou a postupně z nich mohou být poměrně výrazné vady na kráse. Mají většinou bílou nebo narůžovělou barvu. Jsou také tvrdší než okolní kůže a uprostřed mohou mít malé černé tečky.

Podle lékařů je nezbytné při výskytu bradavic vyhledat odbornou pomoc. I když bradavice většinou nebolí nebo vám nijak dramaticky nekomplikují život, jsou infekční a s takovým onemocněním byste neměli chodit po světě. Pokud nejsou včas odstraněny, mohou se snadněji množit a jakmile dorostou do větších rozměrů, těžko se jich zbavuje. Lékaři k léčbě běžně užívají tekutý dusík, který se aplikuje na postižené místo a bradavice v podstatě zmrazí. Mimo to je někdy nutné celá místečka vyříznout. Léčba je samozřejmě mírně bolestivá, ale není to nic, co by se nedalo vydržet.

Domácí léčba

Existuje samozřejmě i celá řada babských rad, jak bradavice léčit. Vždy záleží na konkrétním typu bradavice, na její velikosti a poškození, které způsobila, zda bude možné bradavici odstranit přírodně.

V každém případě můžete tyto metody vyzkoušet dříve, než se vydáte k lékaři. Během té doby ale noste bradavici zalepenou, aby nedocházelo k dalšímu šíření infekce a vyhýbejte se situacím, kdy je riziko infekce největší. Nepoužívejte například stejný ručník jako ostatní osoby ve vaší domácnosti a nechoďte na veřejná koupaliště.

Jablečný ocet

Nejpopulárnějším a nejúčinnějším řešením je prý jablečný ocet. Má antibakteriální a antivirové vlastnosti, čímž pomáhá likvidovat bradavice.

Rozmíchejte dva díly octa v jednom dílu vody. Tuto směs pak naneste s pomocí tamponku na bradavici a zalepte náplastí. Opakujte každý den po dobu několika týdnů. Po této době by měli bradavice samy zmizet.

Vlaštovičník

Mezi účinné rostlinky prý patří i vlaštovičník větší. V Česku hojně roste na stinných a vlhkých místech. Bradavice můžete opakovaně potírat mlékem, která z rostliny teče po jejím rozříznutí. Dejte si ale pozor, aby se mléko rostliny nedostalo do úst nebo do očí. Mohlo by způsobit vážné problémy.

Česnek

Další účinnou pomocí je potírání česnekem, které by mělo bradavic spálit podobně jako to dělá tekutý dusík. Řada lidí ale tvrdí, že jim česnek stav bradavic ještě zhoršil, jiní na něj zase nedají dopustit. Je tedy jen na vás, zda budete léčbu česnekem riskovat či nikoliv.

Když domácí léčba nefunguje

Domácí léčbu můžete vyzkoušet po dobu několika týdnů, ale pokud nevidíte žádné změny, objednejte se ke kožnímu lékaři. Čím menší je bradavice a čím menší má kořínky, tím větší je šance, že se ji podaří při prvním zmražení odstranit, a vy nebudete muset proceduru opakovat několikrát.

Někteří lékaři využívají k léčbě i laser nebo vám mohou doporučit některé prostředky z lékárny, které také na menší bradavice fungují.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button