Dům a zahradaRady a tipy

Jak si vyrobit doma papír?

Přemýšlíte nad tím, co vytvořit? My přinášíme nápad, jak si vyrobit domácí papír. Přidat můžete květinové lístky, semínka, květinky či cokoliv, co vás napadne, a získáte krásnou dekoraci. Jak na to?

Co budete potřebovat?

  • Rámeček (rozměry: 4×6 nebo 5×7)
  • Síť proti hmyzu
  • Přirozená barviva – čaj a podobně
  • Přírodní vůně – esenciální oleje
  • Papírové utěrky
  • Zbytky papíru
  • Listy, květiny a další ozdoby podle vlastní fantazie

Jak postupovat:

Pro výrobu domácího papíru budete potřebovat plechovou formu. Můžete si jí vytvořit jednoduše s pomocí rámečku a kusu plastové plachty, která se vejde do rámečku. Chcete-li, aby byl povrch papíru jemnější, vezměte plastovou síť proti hmyzu a uřízněte přesně podle potřeby. Položte jí na horní část plastového plátna v rámečku.

Pro výrobu základního papíru velmi dobře fungují různé zbytky papíru. Například může jít o kancelářské papíry, obálky, balicí papír, nepoužití ubrousky, pohlednice, nevyžádanou poštu a podobně. Odstraňte vše, co by mohlo nějakým způsobem vadit (svorky, sponky nebo náplň do sešívačky a podobně). Chcete-li čistě bílý výsledek, pak využívejte pouze bílý papír bez potisku. Zbytky papíru skartujte, rozdrťte, popřípadě natrhejte na tenké proužky nebo malé kousky. Kousky umístěte do velké misky s teplou vodou.

Chcete-li barevné papíry, pak pro každou barvu využijte samostatnou misku. Měkký papír (noviny a podobně) nechejte namočený asi patnáct minut, tvrdý papír (pohlednice a další) nechejte hodinu i víc. Papír musí dostatečně změknout.

Příprava základní hmoty je jednoduchá. Vložte do mixéru hrst nebo dvě namočeného papíru a přidejte dva šálky vody. Přiklopte víčkem, aby při mixování papír zbytečně necákal ven a míchejte zhruba 15 až 30 vteřin, dokud nebude struktura podobná obrázku. Pokud je směs hrubý, můžete přidat trochu vody a znovu míchejte asi 10 – 15 vteřin.

Základní barva směsi je obvykle šedá, béžová nebo růžová, podle toho, jaký papír používáte. Jiné barvy docílíte právě nyní, přidat můžete několik kapek barviva nebo hrst bobulí. Můžete také namísto vody k namočení papíru používat čaj, kávu nebo sytě barevnou limonádu či šťávu.

Chcete-li ozvláštnit směs, pak přidejte části rostliny, listy s dlouhými vlákny, ozdobné trávy, slupky z cibule, slupky z ovoce, kukuřici a podobně. Chcete-li, aby váš papír nejen vypadal pěkně, ale aby také voněl, pak přidejte pár kapek vaší oblíbené vůně. Například esenciálního oleje, kolínské vody nebo parfému. Přidat můžete také oblíbené koření.

Tento proces může způsobit nepořádek okolo, proto máte-li možnost, vyrábějte papír venku. Pokud ne, dostatečné množství plochy přikryjte fóliemi.

Nalijte asi polovinu směsi na síto a to po celém povrchu. Můžete si pomocí lžíci, díky které rozetřete směs rovnoměrně po celém povrchu. Pokud se vám líbí neobyčejný vzhled, pak nerozetřete směs, ale okraje nezarovnávejte. Podle potřeby přidejte směs, pokud potřebujete. Jakmile máte hotovo, zvedněte rámeček a trošku jej nakloňte, aby se vypustila voda.

Vezměte rámeček a obsah překlopte na utěrku přesně podle obrázku.

Jakmile máte překlopeno, vezměte houbičku a s její pomocí od středu čistěte a odstraňujte přebytečnou vodu. Z papíru odstraníte přebytečnou vodu.

Jakmile máte pocit, že je papír zbaven vody spolu s utěrkou jej přemístěte na vzdušné místo, kde nechejte několik hodin sušit. Po několika hodinách opatrně papír odstraňte z utěrky a položte na stojánek nebo pověste jako prádlo a nechejte sušit. Kroutí se papír při vysoušení? Pak můžete využít těžké knihy, to vám pomohou papír narovnat.

Chcete-li vytvořit barevný papír nebo do něj vložit různé dekorace, stačí je přimíchat do směsi, popřípadě přidat na síto. Postup je stejný.

Zdroj

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button