Dům a zahradaRady a tipyZajímavé články

Vypěstuje si parapet plný čerstvosti: Zkuste přes zimu pěstovat bylinky

Zima je obdobím, kdy neroste venku čerstvé ovoce ani zelenina, ale to nemusí nutně znamenat, že se musíte vzdát čerstvosti na svém talíři. I pokud bydlíte jen v malém bytě, snadno si můžete čerstvé bylinky vypěstovat i během chladného období. Postačí vám k tomu trochu mít trochu místa na okenním parapetu.

Kuchyně je k tomu samozřejmě ideálním místem. Při vaření si můžete jednoduše utrhnout čerstvé bylinky, které potřebujete k dokonalosti svého pokrmu. Z hrnce na talíř – i v zimě. Co by vás mohlo v nadcházejících sychravých dnech povzbudit víc?

Nejlepší je pěstování na okenním parapetu orientovaném na jih, abyste co nejlépe využili maximum světla, i kdy hodiny svitu jsou kratší (nebo dokonce žádné!). V ideálním případě potřebují bylinky až šest hodin slunečního světla denně, a pokud nemají dostatek slunce, mohou ztrácet na chuti. Všichni však víme, že v zimních měsících je nepravděpodobné, že by na nás svítilo slunce nepřetržitě několik hodin, takže aniž bychom se zabývali umělým osvětlením, prostě použijeme nejslunnější okenní parapet, který máme, a budeme doufat, že to bude stačit.

Pěstování bylinek ze semínek je levnou variantou, ale bude vyžadovat mnohem více péče a několik měsíců, aby se dostaly do fáze kulinářské použitelnosti. V tomto ročním období by bylo lepší si jednoduše pořídit malé rostlinky bylinek ze zahradnického centra nebo ze supermarketu a pěstovat je dál.

Výběr bylinek

Samozřejmě si musíte vybrat bylinky, které rádi jíte!  Jako vodítko si však vyberte bylinky, které jsou oblíbené, ale také poměrně spolehlivě rostou.

  • pažitka
  • petržel
  • koriandr
  • estragon
  • rozmarýn
  • tymián
  • bazalka
  • oregano

Vytvořte si bylinkovou zahrádku!

Až budete mít mladé bylinky, přesaďte je do větších květináčů. Nezapomeňte, že bylinky obecně nemají rády mokrou půdu. Vzpomeňte si na středomořské bylinky, jako je rozmarýn, bazalka nebo oregano, a téměř cítíte horko a sucho oblastí, kde rostou nejlépe. 

Přidání perlitu do směsi pro květináče pomůže kompostu udržet vlhkost, ale udrží ho lehký a volně drenážní, aniž by se stal přesyceným, což je tak trochu kouzelná rovnováha, které chcete dosáhnout. Chcete-li bylinky přesadit, přidejte na dno nového květináče trochu kompostové směsi, při přesazování rostlin do květináčů jemně vytrhněte kořeny a poté přidejte další kompostovou směs a zpevněte je v jejich novém domově. Nepodléhejte pokušení použít zeminu ze zahrady, protože by se v ní mohly vyskytovat organismy, které by mohly být pro rostliny škodlivé – to je samozřejmě důležité zejména pro jedlé rostliny. Umístěte nově zasazené bylinky do nádoby, pořádně je zalijte a přidejte je do své nové bylinkové zahrádky na okenním parapetu.

Jakmile se vaše nová bylinková zahrádka ocitne na světlém okenním parapetu, měla by vás zásobovat čerstvými chutěmi po celé měsíce – samozřejmě v závislosti na tom, kolik a jak často budete sklízet. Jakmile vaše bylinky dosáhnou výšky přibližně šesti centimetrů, nebojte se je použít. Časté stříhání a používání bylinek je jen povzbudí k dalšímu růstu.

Hnojení a zalévání bylinek na okenním parapetu

Vaše bylinky by neměly potřebovat příliš mnoho rostlinné výživy a bez umělých hnojiv mají také lepší chuť. Každý druhý měsíc je můžete přihnojovat hnojivem vhodným pro jedlé rostliny v poloviční doporučené dávce. Pokud mají příliš mnoho hnojiva, mohou začít vytvářet spoustu chundelatého, jemného porostu, takže pokud to uvidíte, omezte hnojení rostlin a dopřejte jim odpočinek.

Pokud jde o zalévání, je lepší bylinky občas namočit než často a mírně zalévat. Zkontrolujte, jak moc je kompost vlhký, tak, že do květináče zatlačíte prstem jeden nebo dva centimetry – pokud se vám zdá, že je stále vlhký, nechte ho být. Když pak začnou být bylinky pod povrchem suché, pořádně je namočte.

Další možnosti

Produkce potravin na okenním parapetu se samozřejmě nemusí omezovat pouze na bylinky. Existuje spousta dalších možností, které můžete prozkoumat a které jsou připraveny dodat vašim potravinám přes zimu čerstvou chuť. Zde je několik dalších nápadů, o kterých můžete přemýšlet:

  • fazolové klíčky (fazole mungo)
  • mikrozelenina
  • klíčky vojtěšky
  • výhonky hrachu
  • řeřicha

Pěstování bylinek v interiéru přes zimu je skvělý způsob, jak zaměstnat svou mysl novým koníčkem, který vám navíc ještě přinese mnoho prospěchu.  Čerstvé domácí bylinky jsou skvělým doplňkem každého jídla. Proč to nezkusit?

ZDROJ: https://www.burgonandball.com/blogs/journal/grow-herbs-on-your-windowsill-for-a-burst-of-sunshine-in-winter
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Suzy Hazelwood: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zdravy-rozostreni-listy-rostliny-2073001/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button