DárkyDům a zahradaRady a tipyZdraví

Začněte nový rok našim návodem na digitální detox

Nový rok přímo vybízí k tomu, abychom přehodnotili své postoje a návyky a začali dělat něco nového a prospěšného. Mnoho z nás začíná už typicky dietou, někteří zvolí alespoň několika denní detox od všeho mastného, sladkého, tučného a nezdravého.

V dnešní době se už ale detox nemusí točit jen kolem jídla. Stále větším problémem je i závislost na digitálních médiích, a proto není od věci zamyslet se i nad digitálním detoxem. Co to ale znamená? Jednoduše alespoň na čas vypustit věci z prostředí digitálních médií, které nám berou čas, energii i soustředění. Může to být cokoliv, sami nejlíp víte, co nejvíc potřebujete. Pokud nevíte, kde začít, poradíme vám alespoň několik základních tipů, které vás nakopnou do nového roku bez digitální zátěže!

1. Smažte nepotřebné soubory

Prvním užitečným krokem může být udělat si pořádek ve svém počítači, mobilu či tabletu. Projít si věci, které tam možná už roky shromažďujete a odstranit všechno to, co už nepotřebujete. Vymažte staré série oblíbených seriálů, skoncujte se všemi složkami plnými rádoby vtipných prezentací či obrázků. Vysypte koš a prostě udělejte za minulým rokem tlustou čáru i ve svém digitálním světě.

2. Nesledujte

Lidi nemůžete smazat podobně jako nepotřebné soubory. Naštěstí je ale můžete přestat sledovat nebo si je na svém účtu blokovat. Máte-li mezi svými přáteli či followery někoho, kdo na vás pouze přenáší negativní emoce, jednoduše ho „odstraňte“. Chcete se přeci obklopovat lidmi s pozitivní energií a životním elánem, kteří vás budou inspirovat k dobrým věcem.

3. Organizujte

Teď je čas udělat si pořádek ve věcech, které potřebujete. Nejtypičtěji jsou to právě fotky, které jsme za rok posbírali, máme jich v mobilu celé tisíce, ale snad nikdy se nedostaneme k tomu, abychom je protřídili. Je načase udělat to letos jinak. Vyhraďte si jedno víkendové odpoledne, sedněte ke svému mobilu či počítači a všechny fotky pečlivě prohlédněte. Nepovedené hned smažte a ty pěkné roztřiďte podle data či události tak, abyste se v tom kdykoliv v budoucnu dobře vyznala. Nejen že si vytvoříte krásnou galerii, ke které se v budoucnu můžete vracet, ale také si připomenete, jaké skvělé věci vám uplynulý rok přinesl. A možná vás to inspiruje i k tomu udělat si zase po letech pořádné album s vyvolanými fotkami!

4. Odpojte se

Teď přichází ta opravdová výzva. Zkuste alespoň na jeden den skutečně vypnout. Úplně všechno, mobil, počítač, tablet, televizi… Zní to neuskutečnitelně? Pokud nemusíte být třeba kvůli práci na příjmu 24 hodin denně, je to pouze naše lenost, která nás brzdí. Možná vás budou svrbět prsty, ale když se zaměstnáte dobrou knihou nebo výletem do přírody, dost možná si na mobil či sociální sítě ani nevzpomenete.

Do této kategorie je dobré taky zařadit omezení neustálého sdílení svého života na sociálních sítích. Mnozí z nás si nedokážou představit den bez toho, aniž by sdíleli, kde právě jsou, co dělají a jak u toho vypadají. Kde jsou ty doby, kde lidé stěží věděli o tom, kde byli jejich přátelé na dovolené. Teď už je normální vědět i to, kam chodíte nakupovat a co jste měli k snídani. Zkuste tento zlozvyk zastavit. Sdílejte jen jednou za čas a jen to, co má opravdu nějaký smysl.

5. Ušetřený čas věnujte něčemu dobrému

Poslední, ale nejdůležitější bod! Jak naložit s tím vším časem, který takto ušetříme? Věnujte ho něčemu opravdu dobrému a užitečnému. Neexistuje žádná univerzální rada. Někdo ví, že by si měl udělat pořádek ve vztazích, urovnat staré spory a navázat nová přátelství. Někdo tuší, že si jeho tělo žádá víc pohybu, někdo by už konečně měl otevřít tu učebnici angličtiny pro samouky. Každý si jistě ve svém svědomí najde to pravé pro něj.

 

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button