DárkyRady a tipyRecepty

Vyznáte se v pepřích? Nejen že chutnají, mohou i léčit

Pepř má doma snad úplně každý. Hodí se k základnímu dochucení téměř jakéhokoliv jídla a skvěle se snoubí se solí. Využijete jej k dochucení masa, zeleniny, ale dokonce i některých sladkých pokrmů. Možná jste ale netušili, že kromě klasických černých kuliček nebo tmavého prášku existuje mnohem více druhů pepřů. Ty nabízí nejen jinou chuť, ale i kvalitu a využití. Některé druhy jsou velmi vzácné a drahé, jiné zase vlastně vůbec nepatří do rodiny pepřovníků, přesto se ale za pepř považují. Naučíme vás se v pepřové rodině zorientovat.

Pepř je pro Evropany známý již minimálně od starověku, podle legendy ho přivezl z Indie slavný Alexandr Veliký. Na své popularitě neztratil nic ani dnes, a naopak se stále více rozvíjí možnosti jeho využití a experimentuje se s jeho chutí. Různé druhy pepře se od sebe liší nejen svou chutí a vůní, ale také původem.

Pepřovník

Pepřovník se už dávno nepěstuje pouze ve své indické domovině. Velké plantáže této rostliny se nachází v mnoha dalších zemích zejména v tropickém pásmu. Právě plody této rostliny jsou ony typické černé kuličky, které většina z nás dobře zná. Mimo to z něj ale jdou získat i další barevné varianty.

Klasický černý pepř jsou vlastně ještě neuzrálé plody pepřovníku. Ty se ihned po sklizni nechají zapařit, pak se suší na slunci, dokud nezískají černou barvu. Nezralá zrnka slouží také k získání tzv. zeleného pepře. Zrnka se buď usuší nebo se zmrazí. Z dozrálých pepřovníkových plodů pochází bílý pepř, který se dále namáčí, poté se oloupe a poté znovu suší. Existuje také červený pepř, který je však velmi vzácný, jelikož roste jen na několika místech naší planety. Sbírá se až, když je skutečně zralý, a samozřejmě si za takový luxus připlatíte.

Vyzkoušejte i nepravé pepře

Pepřovník černý je členem velmi početné rodiny. Existuje velké množství různých druhů, někde se uvádí, že dokonce více než 4000, ale střízlivé odhady odborníků uvádějí čísla mezi 1600 až 2000.

Další představitelé tohoto rodu jsou třeba pepř kubebový, který je ostřejší a více aromatický než klasický pepř. Užívá se mimo jiné jako prostředek čínského lidového léčitelství a pomáhá zejména při problémech s ledvinami nebo při pohlavních chorobách.

V Polynésii je poměrně hojný pepř opojný, z jehož hlíz se vyrábí omamný nápoj kawa-kawa. Znalci rovněž oceňují pepř betelový, jehož listy se v Indii a na Sumatře žvýkají jako droga.

Může pepře podpořit vaše zdraví?

Jako pepř se často nesprávně označují také plody rostlin, které nemají botanicky s pepřovníkem nic společného. Jedná se například o pepř růžový. Jde o téměř dokonale zralé bobule jednoho z pepřovců. Jídlo s ním sice lze kořenit, ale jen velmi opatrně, protože při vyšším množství je toxický. Dá se nicméně využívat jako dekorace, protože působí efektně. V Asii je oblíbený pepř dlouhý, který se začíná objevovat také u nás, a skvěle funguje zejména s omáčkami a zeleninou.

Ani sečuánský pepř nemá s klasickým pepřem nic moc společného. Jde o tobolky jedné routovité rostliny. To ale neznamená, že by neuměl jídlo dobře dochutit a dodat mu žádanou ostrost. Velké farmaceutické firmy se v současnosti velmi zajímají o pepř mnišský, protože by mohl obsahovat látky výrazně ovlivňující hormonální procesy v organismu.

I proslulý cayenský pepř není ničím jiným než chilli papričkami, které pocházejí z povodí řeky Cayen v Guyaně. Jeho chybný český název vznikl nepřesným překladem anglického slova „pepper“, které může znamenat pepř, ale také paprika – v tomto případě tedy chilli paprička.

Jak jej využít v kuchyni?

Pravé a nepravé pepře nabízí skutečně pořádnou nabídku. Je ale dobré, který z pepřů má jaké využití a k čemu se může hodit.

  • Pepř černý: Dá se využít prakticky všude, do polévek, omáček, salátů a k tmavým masům.
  • Bílý pepř: Vyniká jemnou a méně ostrou chutí, používá se proto k dochucení světlých omáček, jídel z drůbežího masa a ryb a rovněž s ním lze okořenit sýry.
  • Zelený pepř: Může připomínat kapary, obvykle jej využíváme naložený v octovém nebo slaném nálevu, dochucují se jím steaky a masové paštiky.
  • Sečuánský pepř: Má výrazně palčivou příchuť, používá se zejména k dochucení drůbeže v asijských receptech.
  • Cayenský pepř: Jde o tradiční součást mexické kuchyně, má širokou škálu využití a na rozdíl od běžného pepře nedráždí žaludeční sliznici.
  • Kubebový pepř: Chutná jako kafr, výborně se hodí ke zvěřině a tmavému masu a překvapivě i k sýrům.

Dokáže i léčit

Pepř najde hojné využití také v léčitelství. Podporuje totiž trávení a srdeční činnost, ale třeba také zrychluje metabolismus. Podle asijské medicíny se dá využít i jako afrodisiakum, ale běžněji jej využijete například během chřipky a nachlazení, protože uvolňuje zahleněné dýchací cesty a také pomáhá zabíjet bacily a viry. Bílý pepř má navíc uklidňující účinky, může tedy pomoci při rozrušení.

ZDROJ: https://www.seriouseats.com/guide-to-pepper-varieties

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button