CestováníRady a tipy

Nebojte se kempování. Moderní vychytávky z něj udělají dovolenou pro každého

Letní dovolená nemusí být jen u moře. Co třeba kempování? Takový pobyt v přírodě pod stanem nebo v karavanu je nejen dobrodružný, ale může být také hezkým vytržením ze stereotypu běžných dní. Pokud máte ze stanování přeci jen trochu respekt, není nic snadnějšího než si pořídit vychytávky pro moderní kempování. Pořádně se vybavte a bez obav můžete vyrazit na cestu, i když nemáte zrovna srdce dobrodruha a trošku vás děsí tma v lese nebo různí brouci a podobná havěť.

Obliba kempování byla vždy vysoká a v posledních letech se k němu lidé zase více vrací. Do značné míry to způsobil covid, protože právě tehdy nebylo možné vyrazit na dovolenou do hotelu nebo penzionu, a tak mnoho lidí dalo přednost vlastnímu stanu. Podle statistik Ministerstva dopravy velmi výrazně v ČR narostl počet obytných aut, a to o více jak 3 tisíce jen za rok 2020.

Kempování je nesmírně populární zejména mezi mladou generací. Celých 56 % kempařů jsou lidé, kteří se narodili na přelomu milénia, je jím tedy okolo 20-25 let. Tito mladí lidé už vyrůstali ve světě počítačů a moderních technologií, a proto je pro ně lákavé vyrazit do přírody a načerpat trochu klidu a pohody, které z ní vychází.

Co vám nesmí chybět

Klasické kempování se neobejde bez stanu, karimatky a spacáku. Určitě si ale nepředstavujte předpotopní modely, které měly vaši rodiče. Dnes je na trhu řada moderních vymožeností, které vám usnadní život. Zajímavou možností může být například nafukovací stan, ve kterém můžete bydlet do pár minut. Pokud dáte přednost běžnému stanu, i tak se technologie v mnohé posunuly. Můžete se spolehnout na moderní materiály, díky kterým vám rozhodně nebude kapat na hlavu.

Výběr ideálního ležení

Vezměte v potaz svou kondici a místo, kam se chcete vypravit. Podle toho pak vyberte vhodnou karimatku a spacák. Účelem karimatky je izolace proti chladu a také větší pohodlí při ležení. Naše záda skutečně dnes nejsou zvyklá ležet na tvrdé zemi a ráno by vás to mohlo nepříjemně překvapit. Zda zvolíte pěnovou či nafukovací karimatku, nízkou nebo ve výšce matrace, to už je zcela na vás, ale pokud jedete autem, klidně se nebojte vybrat pohodlnější a větší variantu. Stejně pečlivě je potřeba vybrat spacák, který volte zejména dle toho, do jakého klimatu má být určen. Cestujete-li jen v teplých lokalitách, není potřeba kupovat péřové spacáky do minus 20.

Pohodlí za každého počasí

Stejnou pozornost je třeba věnovat také výběru vhodné obuvi a oblečení. Při vysokohorských túrách bude přece jen potřeba věnovat volbě oblečení větší pozornost, než pokud se chystáte jen do kempu na Pálavě. Určitě ale vsaďte na funkční materiály, které dobře odvádí pot a rychle schnou. Pořídit je dobré také lehký a skladný batoh, kam dáte vždy aspoň pití a mikinu navíc.

Praktické vychytávky

Zůstáváte-li v kempech, většinou není potřeba řešit záchod a koupelnu, ale pokud jdete skutečně do divočiny, užijete například cestovní sprchu. Ta bývá vyrobena z ultralehkého materiálu a zabere minimum místa. Podobně oceníte i přenosný dřez, který se hodí nejen pro osobní hygienu, ale třeba také jako miska na vodu pro vašeho psího parťáka. Kdo by se tahal s nádobím, pokud se dá dnes pořídit skladné a lehké silikonové nádobí, které se dá zastrčit všude tam, kde je zrovna místo v batohu.

Myslete na pitnou vodu

Pokud vyrážíte do přírody je pitný režim důležitý, ale ne všude máte přístup k pitné vodě. Proto se může hodit pořídit si filtrační láhev. Do ní můžete nabrat vodu třeba ze studánky a speciální technologie vám zajistí to, že z ní máte během chvíle pitnou vodu bez nečistot. V případě, že máte tu možnost, hodit se bude také skladný příruční vařič. A co když vám bude docházet energie pro mobil nebo baterku? K ruce vám přijde solární nabíječka či powerbanka. Přeci jen ani v lese se nevyplatí být zcela odříznuti od pomoci.

Jedete karavanem?

Pokud volíte raději možnost pohodlnějšího výletování, může být karavan skvělým řešením. Pak by vás mohla zaujmout nabídka kempingového nábytku či předstanů ke karavanům. Pro ty, kteří si potrpí na opravdové pohodlí, je tu možnost glampingu neboli glamour campingu. Zvolit můžete třeba ubytování v pohodlné maringotce, stylovém treehousu či na houseboatu. Je to sice už trochu jiný styl kempování, ale umožní vám také být v přírodě, nasávat klid a užít si i pohodlí, které jinde nenajdete.

ZDROJ: https://koa.com/blog/expert-tips-for-making-tent-camping-more-comfortable/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Mac DeStroir: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/drevo-krajina-dovolena-leto-2662816/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button