Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Znáte epsomskou sůl? Takto ji můžete využít i pro své zdraví

Slyšeli jste někdy o epsomské soli? Možná zní tajemně, ale je překvapivě užitečná pro řadu věcí. Epsomská sůl se používá pro krásu, zdraví i v domácnosti a na zahradě a my se s vámi dnes podělíme o ty nejlepší tipy, jak ji můžete využít i vy.

Co je to epsomská sůl?

Navzdory názvu není epsomská sůl ve skutečnosti sůl. Její chemický název je síran hořečnatý, zatímco její obecný název pochází od názvu pramene v Epsom Surrey (Anglie), kde byl tento přirozeně se vyskytující minerál poprvé objeven. Naše pokožka dovede snadno vstřebává hořčík i sírany, které mohou mít úžasné účinky pro naše tělo, jako je zmírnění zánětů, odplavení toxinů, zmírnění migrény, podpora funkce svalů a nervů a mnoho dalšího.

Podporuje odpočinek a relaxaci

Cítíte se ospalí? Cítíte se unavení a vystresovaní? Epsomská sůl by vám mohla pomoci! Epsomská sůl se rozpustí v teplé vodě a, jak již bylo zmíněno, snadno se vstřebává do pokožky. Proto se často vyskytuje také v koupelových solích.

Ionty hořčíku se ve vodě rozpadají a jak pronikají do pokožky, zvyšují produkci serotoninu (chemické látky štěstí) a snižují hladinu adrenalinu, což vám pomáhá cítit se příjemně a uvolněně. Hořčík prý také napomáhá produkci energie v buňkách, díky čemuž se cítíme povzbuzeni. Pokud se tedy cítíte obzvlášť vystresovaní nebo úzkostní, vezměte si šálek epsomské soli a přimíchejte si ji do horké koupele.

Zklidňuje bolest a svalové napětí

Pokud celý den pracujete u stolu nebo také hodně cvičíte, určitě můžete čas od času pociťovat svalové napětí nebo nepříjemné bolesti. Koupel s epsomskou solí může mít skutečně pozitivní účinek, protože zmírňuje svalové napětí a bolest a zároveň zklidňuje zanícené klouby.

Zmírňuje zácpu

Hořečnaté a síranové složky mohou mít po vypití projímavý účinek. Nápoj z epsomské soli by mohl být odpovědí na vaši nepříjemnou zácpu. Je však třeba k této léčbě přistupovat obezřetně a dodržovat i další doporučená léčebná opatření.

Pomáhá odstraňovat bolestivé třísky

Všichni si čas od času uděláme třísku. Někdy může být velmi obtížné ji vyndat a téměř nemožné to je, pokud je hluboko zaseknutá třeba v dětském malíčku. Epsomská sůl může být bezbolestným řešením, protože síran hořečnatý pomáhá zmírnit zánět, aby se tříska uvolnila a šla snáze vyndat. Postiženou část těla namočte na několik minut do roztoku teplé vody a epsomské soli, abyste pomohli odstranit zatvrdlou nebo hlubokou třísku.

Léčí atletickou nohu a další plísňové obtíže

Namočení nohou do koupele v epsomské soli pomůže zmírnit bolesti, ale není užitečné jen při odstraňování bolesti. Vedle uklidňujících vlastností je psomská sůl také velmi dobrá při léčbě atletické nohy a dalších plísňových infekcí nehtů. Stačí ponořit nohy do misky s horkou vodou a šálkem rozpuštěné epsomské soli, dokud voda nevychladne, a pak si nohy jemně osušte čistým ručníkem. Ručník poté ihned dejte vyprat, nikdo jiný by jej neměl používat.

Funguje jako alternativa k Aloe Vera

Většina z nás ví, že Aloe Vera může být jako přírodní domácí lék docela pozoruhodná, ale málokdo už ví, že epsomská sůl má velmi podobné účinky. Podobně jako Aloe Vera může epsomská sůl zklidnit komáří štípance, ulevit po včelím bodnutí, a dokonce léčit i mírné spáleniny od slunce. Při použití začnou minerály téměř okamžitě působit na zmírnění zánětu a zklidnění pokožky. Namočte žínku do roztoku epsomské soli ve studené vodě (2 lžíce epsomské soli na šálek vody) a jemně přiložte na postižené místo, abyste dosáhli rychlé úlevy.

Léčba plísní a kvasinkových infekcí

Kvasinkové infekce mohou být pěkně bolestivé, a pokud se neléčí, mohou se zhoršit, je tedy nezbytné jednat rychle. Vedle antibiotik, která vám může doporučit lékař, může ke zmírnění bolesti přispět i koupel v epsomské soli.

Výplach očí

Pokud se vám někdy stane, že vám oteče oko, nebo trpíte často na záněty spojivek, budete vděční, že máte doma zásobu epsomské soli. Po smíchání s teplou vodou z ní totiž vznikne skvělý výplach očí, který zmírní zánět a bakterie.

Koupel s epsomskou solí pro psy

Jak by mohla epsomská sůl prospět vašemu psovi? Ukázalo se, že epsomské soli mohou prospět i vašim chlupatým psím kamarádům. Koupel v epsomské soli je léčivá a uklidňující, obzvláště užitečná pro psy, kteří mají suchou nebo svědivou kůži. Může také pomoci při hojení a snižování otoků po zraněních. Dopřejte léčivou sílu přírody i vašim mazlíčkům.

ZDROJ: https://experthometips.com/18-epsom-salt-uses

ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button