DárkyDům a zahradaRady a tipy

Na vánoční úklid myslete včas, abyste se vyhnuli stresu

Vánoce se kvapem blíží a opět se blíží ten čas shonu, spěchu a příprav předtím, než konečně budete moci na chvíli vydechnout u vánočního stolu. Svátky by přitom měly hlavně být plné zpěvu koled, chutných receptů, pořádání večírků, pochutnávání si na koláčích a cukroví, setkávání se starými přáteli a oslavování. Ten zbytek už je přeci vedlejší. Přesto je přirozené, že všichni chceme mít pro tuto oslavu dům hezky nachystaný, uklizený a připravený an návštěvy. Jak na to, aby to letos proběhlo v klidu a bez stresu?

Vypořádejte se s nahromaděným prachem z těžko přístupných míst, ošetřete plísně a houby, dezinfikujte místa s křížovou kontaminací a zbavte se číhajících pachů, abyste dosáhli zářivých výsledků. Pokud chcete před Vánoci mít čistý dům pro svátky bez stresu, věnujte pozornost těmto 10 věcem:

1. Zbavte se zbytečností

Právě teď je nejlepší čas na vyčištění domácnosti od nepotřebných věcí. Na úklid tohoto typu se můžete nachystat třeba i několik týdnů před Vánocemi. Tímto způsobem můžete roztřídit věci a darovat nepotřebné předměty, jako je staré oblečení, kusy nábytku, knihy, přikrývky a další věci v dobrém stavu místní charitě. Zkontrolujte všechny místnosti, skříně, zásuvky, kuchyňské skříňky, skříně, úložné prostory atd. a zjistěte, které věci již nepotřebujete. Díky tomu bude váš dům vypadat prostorně a také esteticky.

2. Čištění trouby je nutností

Pečete v troubě sušenky a koláče na svátky? Při přípravě domu věnujte pozornost své špinavé troubě. V interiéru se obvykle hromadí cákance jídla, rozlité tekutiny, mastnota a odolné skvrny. Vyjměte ze spotřebiče rošty a namočte je do horké mýdlové vody. Mezitím nastříkejte roztok bílého octa a mýdlové vody dovnitř trouby, s výjimkou topných spirál. Nechte jej několik minut působit. K odstranění nahromaděné mastnoty můžete také použít silnou vrstvu pasty z jedlé sody. Nyní vezměte vlhký hadřík a otřete každé zákoutí. Ujistěte se, že jste z roštů, vnitřních i vnějších částí vaší tolik oblíbené trouby odstranili připálené částečky jídla a cákance omáčky.

3. Zářivě vyčistěte koupelnu

Chcete-li ji připravit na Vánoce, vyčistěte hloubkově každý kout a zákoutí pomocí bezpečných a zdravotně nezávadných přípravků. Zde je stručný kontrolní seznam úklidu vaší koupelny:

 • Zkontrolujte všechna zákoutí a skrytá místa, zda nejsou poškozena zatečením nebo plísní.
 • Vyčistěte sprchovou hlavici, sprchový závěs a stěny.
 • Otřete skleněné dveře.
 • Vydrhněte obklady a spáry.
 • Odstraňte vápenaté usazeniny a mýdlové usazeniny z vany.
 • Vyčistěte a vydezinfikujte toaletu zvenku i zevnitř.
 • Vyčistěte umyvadlo a vyleštěte vodovodní potrubí.
 • Vyměňte špinavou rohožku.

4. Obnovení krásy vašeho koberce

Chcete si užít vánoční svátky? Naplánujte si úklid dopředu a zahrňte do něj i koberec, protože se v něm usazují prachové částice, špína, mastnota a škodlivé zárodky, které mohou znečistit kvalitu vzduchu v místnosti. Vysávejte koberec pomocí výkonného stroje. Použijte vysavač s HEPA filtrem, který snadno zachytí drobné prachové částice, zvířecí chlupy a alergeny. Můžete také vyzkoušet službu parního čištění koberců, která odstraní plísně, odolné skvrny, mastnotu a bakterie, aniž by došlo k poškození jemné tkaniny.

5. Vyčistěte svou ledničku

Toto je další kuchyňský spotřebič, který je třeba před Vánoci důkladně vyčistit, abyste mohli uvolnit místo pro všechny čerstvé potraviny. Vypněte tedy spotřebič a odmrazte mrazničku. Vše vyndejte a postříkejte roztokem bílého octa a horké mýdlové vody. Ten rozbije odolné skvrny a usnadní otření povrchu. Vyčistěte regály, vnitřní stěny, police a vnější plochy, abyste dosáhli zářivých výsledků.

6. Nablýskejte své nádobí

Na Vánoce se vyplatí nachystat si skutečně své nejkrásnější nádobí. Ujistěte se, že jej také důkladně vyčistíte a vyleštíte. Použijte na stříbrné příbory zubní pastu a důkladně ji rozetřete. Po 10 minutách je umyjte v tekoucí vodě. Tím se vašemu stříbrnému příboru vrátí ztracený lesk.

7. Vyčistěte všechny skříňky

Pro dovolenou bez stresu nezapomeňte na kuchyňské skříňky. Zbavte se prošlých, rozbitých a prázdných krabic. Odstraňte veškerý obsah ze spíže a zbavte ji nepořádku. Zkontrolujte, zda se v ní nevyskytují moli nebo obdobní škůdci.

Otřete povrch zvenku i zevnitř hadříkem navlhčeným v mýdlovém roztoku. Postup opakujte, dokud nedosáhnete co nejlepších výsledků. Pro dosažení dokonalé čistoty se ujistěte, že kuchyňskou linku čistíte bez použití chemikálií nebo drsných čisticích prostředků.

8. Osvěžte matrace a ložní prádlo

Pokoj pro hosty je vždy dobré připravit na nečekané návštěvy:

 • Odstraňte nežádoucí věci
 • Vysajte matraci
 • Vyperte ložní prádlo
 • Vyměňte prostěradlo
 • Umístěte čerstvé ručníky

9. Okna

Umyjte okna zvenku i zevnitř, abyste dosáhli zářivých výsledků. Odstraňte prach z parapetů a rámů. Pro čištění skel nastříkejte univerzální čisticí prostředek, abyste odstranili prach a nečistoty. Otřete povrch čistým hadrem nebo přejeďte stěrkou, abyste dosáhli zářivých výsledků.

10. Podlahy

Ať už máte dřevěnou nebo dlážděnou podlahu, nezapomeňte ji zamést a vytřít, abyste ji zbavili uvolněných zbytků, prachu a nečistot. Pokud na povrchu objevíte rozlité tekutiny a skvrny, vyčistěte je bodově.

Mějte na paměti tyto jednoduché, ale účinné tipy a před Vánoci ukliďte zavčasu, abyste si užili svátky bez stresu. Můžete si také najmout profesionály na detailní úklid, protože za to celoroční udržování pořádku si to prostě zasloužíte. A vánoční svátky si užijte skutečně v klidu.

ZDROJ: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/seasonal/holiday-housecleaning-tips/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Antoni Shkraba: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/dvojice-zeny-loznice-uvnitr-5245961/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button