Krása a módaRady a tipy

Šnečí sliz jako nový hit v kosmetice. Pomůže omladit pleť i zbavit se akné

Když se řekne hlemýždí sliz, co si představíte? Pro většinu z nás jistě půjde o nechutnou tekutinu, se kterou byste rozhodně nechtěli přijít do kontaktu. Co kdyby vám ale někdo řekl, že sliz hlemýžďů má výjimečné hydratační a hojivé účinky a má nesmírně pozitivní vliv na pleť – přehodnotili byste svůj vztah k němu?

Je to skutečně tak, hlemýždí sliz si razí svou cestu na kosmetický trh a odezva je skutečně skvělá. Tyto výrobky s obsahem hlemýždího slizu jsou velmi drahé, ale i zde, v České republice, nacházejí své pravidelně odběratele. Hlemýždí sliz se například kosmetickým firmám prodává i ze Šnečí farmy nedaleko Kyjova.

Šnečí sliz obsahuje cenné látky, které dokáží pokožku zjemnit, hydratovat, vyplnit vrásky i vyléčit akné. Krémy ze šnečího slizu jsou velmi oblíbené například v Rusku, kde jich je na výběr ohromná spousta. Je to navíc čistě přírodní cesta, i když trochu nekonvenční.

Jak se sliz získává?

Získávání slizů se věnují farmáři, kteří chovají velké množství těchto zvířátek. Způsobů, jak od nich sliz získat, je prý několik. Například se může hlemýžď začít škádlit a dráždit kusem dřívka nebo trávy. Začne se bránit a přitom vylučuje větší množství slizu, které je možné odebrat. Další metodou je využití soli. Ta šneka totiž pálí a on znovu na obranu vylučuje sliz. Nevýhodou ale je, že takto získaný sliz v sobě obsahuje sůl, která se poté musí poměrně složitě odstraňovat. Obě metody jsou navíc poněkud problematické vzhledem k tomu, že hlemýžďům způsobují bolest, nebo minimální výrazný nekomfort.

I proto se postupně přechází k jiným metodám. Hlemýždi se třeba umístí do nádoby, do které se pustí ozón, který podporuje větší tvorbu slizu. Šneci se tak nemusí dráždit. Navíc právě využité hlemýždě je možné dát zpátky do chovu a sliz odebrat od dalších, kterým se už jeho hladina obnovila.

Je to vůbec legální?

Možná vás napadne otázka, zda je takové využití šnečího slizu vůbec v souladu se zákonem. Zdá se ale, že by v tom neměl být žádný problém. Šnečí sliz je dle dostupných informací zcela legální a dovolenou surovinou při výrobě kosmetických přípravků. Není tedy důvod obávat se toho, že by se mohlo potenciálně jednat o nějakou nebezpečnou nebo nekalou praktiku.

Starobylá metoda

Šnečí sliz se k boji proti kožním chorobám používal již od pradávna. Ve větším měřítku se ale začal vyrábět až po roce 1980. Tehdy totiž jeden chilský biolog založil farmu na chov šneků pro francouzské zákazníky a zjistil, že ruce pracovníků farmy jsou jemnější, lépe se jim hojí poranění a mizí kožní potíže jako třeba ekzémy. Netrvalo dlouho a zjistil, že šnečí sliz užívali již v antickém Řecku. Jeho vlastní rozbor také prokázal, že sliz skutečně obsahuje blahodárné látky, která mají na kůži velmi pozitivní vliv.

Co sliz obsahuje?

Hlemýždí sliz je plný důležitých živin, jako je například kyselina hyaluronová, najdeme v něm ale i proteoglykany, peptidy mědi či antimikrobiální peptidy. Všechny tyto látky chrání naši pokožku i proti různým infekcím, UV paprskům či proti vysušení.

Má skvělé účinky v boji proti akné a stárnutí pleti. Obsahuje kolagen i elastin. Je průhledný, bez pachu či zvláštní textury. Navzdory všeobecnému přesvědčení je to vlastně gel jako každý jiný.

Pokud tedy i vy trpíte dlouhodobými kožními problémy, možná se vyplatí poohlédnout se po krému, který šnečí sliz obsahuje, anebo si rovnou pořídit vlastního šneka. Krémy s obsahem slizu nejsou nejlevnější, ale řada lidí na ně skutečně nedá dopustit. Jestliže si tedy už nevíte rady, je možná dobrou volbou dát šnekům šanci. Stačí se porozhlédnout na internetu, objevíte řadu variant za různé ceny.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button