Rady a tipyZdraví

Jde na vás po obědě spaní? Zjistěte, proč je dobré si krátkého šlofíka dopřát

Všichni to známe. Celé dopoledne pracujeme, dáme si vydatný oběd, abychom načerpali energii a místo toho, abychom získali novou sílu se nám chce spíše zalézt do postele a spát. Je to normální stav. Po jídle se krev nahrne do oblasti břicha, aby se přijaté živiny co nejrychleji zpracovaly, a krev nám pak chybí v mozku nebo ve svalech, kde ji při práci nejvíc potřebujeme. V běžný pracovní den se této únavě asi většina z nás nemůže oddat, protože v kanceláři se asi jen těžko na dvacet minut natáhnete. Pokud ale pracujete z domu, nebo jste přes oběd doma, nemusíte si tento odpočinek nijak vyčítat. Pokud opravdu nepřesáhne 20 minut, je dokonce zdraví prospěšný!

1.Lepší mentální výkony

Po krátkém šlofíku budete o mnoho výkonnější, než když budete jen marně přemáhat únavu. Odpočinek vaši mysl i tělo občerství a zregeneruje, takže po probuzení budete mít více energie a elánu do všech dalších povinností. Určitě zaznamenáte lepší schopnost soustředění i krátkodobé paměti a i lidem okolo vás se s vámi bude lépe vycházet. Odpočatý člověk má lepší náladu, víc se usmívá a pozitivněji reaguje na problémy.

2. Lepší fyzické výkony

Nejde jen o vaše duševní schopnosti. Často potřebujete podávat i dobré tělesné výkony a cítit se fyzicky v pohodě, abyste vše zvládli bez potíží. Krátký spánek usnadní zpracování přijatého oběda a živiny se rychleji dostanou na místa, kde je potřebujete, tedy do vašich svalů. Nesmíte ale přesáhnout oněch 20 minut. Poté se totiž tělo začne dostávat do fáze hlubšího uvolnění, kdy naopak svaly začínají ochabovat a vy se probudíte ještě unavenější než předtím.

3. Snižuje stres a úzkosti

Naše životy jsou plné stresu, napětí, neustálé ostražitosti a obav. Jsme zavaleni řadou povinností, termínů a deadlinů, které často nestíháme, překračujeme své limity a žijeme v neustálém tlaku. Je zřejmé, že takový stav se nedá dlouhodobě vydržet a o to více musíme usilovat o pravidelné aktivity, které nám pomohou toto napětí uvolňovat. Právě krátký spánek po obědě může být jednou z nich. Na chvíli můžeme vypnout přetíženou hlavy, vypustit všechny důležité informace a relaxovat. Taková pauza uprostřed dne vám dá mnohem více než hrnek kávy, energetický nápoj nebo poslech relaxační hudby.

4. Pomáhá udržovat štíhlou linii

Je vědecky prokázané, že lidé, kteří spí alespoň 8 hodin denně si snadněji udržují zdravou váhu. Vysvětlení je jednoduché – nejenže ve spánku nemáte možnost jíst, ale tělo také účinně spaluje kalorie na regeneraci. Jste-li odpočatí, nekompenzujete si vyčerpání konzumací nezdravého a sladkého jídla. Určitě znáte ten pocit po obědě, kdy jste vlastně plní, ale máte neovladatelnou chuť na něco sladkého. Tento pocit často nezvládneme překonat a skončíme v bufetu s věnečkem v ruce. Lidé, kteří si na dvacet minut zdřímnou tento atak snadno zaspí a probudí se zcela nasyceni a ještě odpočatí.

5. Zdravější srdce

Řada medicínských výzkumů potvrdila, že lidé, kteří si odpolední spánek neodpírají, trpí méně chorobami srdce. Netrápí je ani ucpané cévy, vysoký krevní tlak nebo nadbytek nezdravého cholesterolu. Všechno souvisí se vším a zdravý životní styl se nejvíce projeví právě na našem nejdůležitějším orgánu. Už jen proto bychom to neměli podceňovat a dělat pro své zdraví maximum. Zdraví je jediná věc, kterou si nekoupíte a kterou dokážete skutečně ocenit teprve tehdy, když vám chybí.

Až vás tedy příště přepadne po obědě ospalost, nezdráhejte se odebrat se na 20 minut do postele nebo se alespoň natáhněte na gauč. A bude-li někdo protestovat, řekněte, že to přeci děláte jen pro své zdraví a třeba s ek vám dokonce připojí.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button