DárkyDům a zahradaRady a tipy

Termofor vs. elektrická deka. Co je lepší a výhodnější?

V těchto chladných zimních dnech a nocích je důležitější než kdy jindy udržet se v teple co nejlevněji. Pokud jde o nápady, jak ušetřit energii v domácnosti, elektrická deka nebo termofor mohou být ideální cestou, jak se udržet v teple. Která varianta je ale výhodnější?

Vzhledem k tomu, že cena za vytápění domácnosti se každý měsíc zvyšuje, jsou termofor a elektrická deka poměrně zajímavá alternativa, jak držet účty nízko, a přesto se neklepat zimou. Co je však lepší pro vaši peněženku i váš teplotní komfort?

Láhev na horkou vodu vs. elektrická deka 

Než se rozhodnete pro elektrickou deku nebo termofor, je třeba vzít v úvahu náklady na pořízení, provoz, ale i bezpečnostní opatření. Samozřejmě je pak nutné zvážit také to, jak často chcete danou věc používat, co je vám příjemnější a jaké partie těla potřebujete nejčastěji vyhřívat.

Láhev s horkou vodou

Cena provozu termoforu závisí na tom, kolik stojí provoz rychlovarné konvice. To může být samozřejmě značně rozdílné dle vašeho energetického tarifu, ale obecně se bude jednat o pár korun, tedy spíše haléřů. Termofor naplněný přibližně 1,5 litry vody vydrží příjemně hřát několik hodin. I když tedy budete počítat s tím, že si termofor napustíte několikrát denně, je to skutečně jen pár korun, které utratíte. Samozřejmě se dá ještě více ušetřit, pokud budete vodu ohřívat například na plynovém sporáku. Je to sice trochu delší, ale může se to vyplatit, pokud chcete termofor skutečně využívat pravidelně.

Elektrická deka

Náklady na elektrickou dečku mohou být dle parametrů vašeho tarifu a délce provozu finančně velmi srovnatelné. Asi nejde přesně určit, kolik ušetříte, navíc by to vždy byl rozdíl doslova pár haléřů. Záleží také na tom, jakou elektrickou deku si pořídíte, jaké má parametry a samozřejmě také, zda se dá regulovat teplota vytápění apod. Výhodou může být systém automatického vypnutí, takže i v noci bude deka topit jen omezenou dobu a následně se sama vypne.

Bezpečnostní hlediska 

  • Do láhve na vodu nenalévejte vařící horkou vodu, nechte ji několik minut vychladnout, abyste nepoškodili gumu. 
  • Abyste předešli případným popáleninám, přikryjte láhev s vodou a nedovolte, aby byla v přímém kontaktu s jednou částí těla déle než 20 minut.
  • Nepoužívejte gumovou láhev na horkou vodu, pokud máte alergii na latex. 
  • Dávejte pozor, abyste na láhev s horkou vodou příliš netlačili a nesedali si na ni.
  • Nekupujte elektrickou dečku z druhé ruky 
  • Dávejte pozor na jakékoli opotřebení a vyměňte dečku alespoň jednou za deset let.
  • Pokud deka navlhne, nezapínejte ji, abyste ji vysušili.

Komfort

Posouzení pohodlí je samozřejmě velmi individuální. Mnozí preferují například termofor z toho důvodu, že se k němu dá snadněji přitulit a dovede hřát skutečně celou noc – postupně chladne, ale vytváří dlouho příjemné teplo.

Pro někoho mohou být rušivé drátky uvnitř elektrické dečky, které jsou cítit, a navíc jsou náchylné na poškození. Mnozí také raději investují do termoforu, který se obvykle nemůže sám od sebe pokazit a nabízí také nižší vstupní investici.

Elektrická deka ale dokáže rychleji a efektivněji prohřát celé tělo. Můžete si na ni lehnout a nemusíte dělat kompromis mezi tím, zda si budete zahřívat nohy nebo záda.

Z hlediska nákladů na provoz jsou obě varianty velmi podobné, ale elektrická dečka pravděpodobně bude vycházet jako o něco dražší varianta. Jelikož jde ale o malé rozdíly, vybírejte srdcem a volte dle toho, co vám více vyhovuje pro vaše potřeby a každodenní používání.

ZDROJ: https://www.idealhome.co.uk/house-manual/home-energy/hot-water-bottle-vs-electric-blanket
ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button