Dům a zahradaRady a tipy

Bydlete pohodlně i v malém bytě. Jak jej vhodně zařídit a využít každý centimetr?

Náklady na bydlení jsou zejména ve městech nepřiměřeně vysoké. Přitom bydlet musíme všichni, takže lze tento výdaj jen stěží obejít. Ve snaze ušetřit se lidé stěhují do stále menších bytů a snaží se redukovat množství prostoru, které ke svému životu potřebují. Může to být dobrá strategie, ale bydlení v malém bytě může být i značně náročné. Dá se ale říct, že se správným přístupem a několika kreativními triky můžete svůj útulný prostor proměnit v dokonalé útočiště. V tomto příspěvku na blogu se seznámíme s několika praktickými tipy a důmyslnými triky, které vám pomohou co nejlépe využít kompaktní obytné prostory.

Vyhoďte zbytečnosti a ve uspořádejte

Zlatým pravidlem pro bydlení v malém bytě je neshromažďovat nic, co skutečně nepotřebujete. Začněte tím, že zhodnotíte svůj majetek a ponecháte si jen to nejnutnější. Přijměte zásady minimalistického designu a investujte do úložných řešení, jako jsou koše, košíky a multifunkční nábytek, abyste měli vše uspořádané a snadno dostupné. Mnoho lidí má tendenci střádat „poklady“, které ale ve skutečnosti k ničemu nejsou a mnohdy nemají ani sentimentální hodnotu. Naučte se tyto věci vyhazovat nebo je poslat dál, aby jinde mohli ještě posloužit.

Multifunkční nábytek

Zvolte si nábytek, který slouží ke dvojímu účelu. Pohovka, která slouží jako rozkládací postel, konferenční stolek s úložným prostorem nebo skládací jídelní stůl mohou maximalizovat funkčnost, aniž by to bylo na úkor stylu. Takto si můžete přes den užívat pohodlný obývací prostor a v noci jej proměnit v útulnou ložnici.

Využijte vertikální prostor

Když je podlahový prostor omezený, zkuste využít i prostory nad vámi! Ve skutečnosti má mnoho starších bytů vysoké stropy, které se dají využít skutečně různě. Můžete v bytě klidně udělat mezipatro vhodné pro spaní, nebo jednoduše využít vysoké prostory pro skladování. Nahoru dejte věci, které využíváte jen příležitostně a nezapomeňte si pořídit vhodné skládací schůdky. Využijte svislý prostor na stěnách k ukládání přidáním polic, nástěnných skříní nebo plovoucích knihoven. Nejenže tak získáte další úložný prostor, ale také přitáhnete pohled nahoru a vytvoříte iluzi většího prostoru.

Zrcadla pro iluzi

Zrcadla jsou nejlepším přítelem malého bytu. Strategické rozmístění zrcadel může vytvořit iluzi většího prostoru a odrážet přirozené světlo, díky čemuž se váš byt stane světlejším a vzdušnějším. Zvažte zrcadlo v celé délce na dveřích skříně nebo zrcadlový nábytek, které dodá bytu šmrnc a zároveň zvýší vnímanou velikost obytného prostoru.

Na osvětlení záleží

Správné osvětlení dokáže s malými prostory udělat zázraky. Využijte kombinaci tlumeného, pracovního a akcentového osvětlení, abyste vytvořili vrstevnatou a příjemnou atmosféru. Stojací lampy, závěsná svítidla a nástěnné svícny nejen osvětlí váš prostor, ale také mu dodají stylový nádech.

Využijte dvouúčelové místnosti

Pokud má váš byt otevřený půdorys, zvažte vytvoření zón pro různé činnosti. Pomocí koberců nebo uspořádání nábytku vymezte prostory pro práci, odpočinek a stolování. Každá oblast tak bude působit účelně, aniž byste potřebovali oddělené místnosti.

Skládejte a schovávejte

Investujte do nábytku, který lze snadno složit nebo schovat, když se nepoužívá. Skládací židle, skládací stoly a zasouvací stoly na stěnu jsou vynikající možností, jak optimalizovat prostor a zároveň zachovat flexibilitu v uspořádání bytu.

Rostliny a zeleň

Do malého bytu vnesou květiny nebo zelené rostliny závan čerstvého vzduchu a osvěžení. Kompaktní květináče na policích nebo závěsné květináče nejenže dodají vašemu obytnému prostoru dotek přírody, ale také přispějí ke zdravějšímu životnímu prostředí.

Bydlení v malém bytě neznamená obětovat styl, pohodlí nebo funkčnost. Je ale důležité umět prostor správně vybavit a využívat. Zaměřte se na ohleduplný přístup k designu, nakupujte multifunkční nábytek a nebojte se být kreativní ve využití prostoru. Díky těmto tipům a trikům nejen maximálně využijete svůj malý prostor, ale také vytvoříte domov, který bude odrážet vaši osobnost a životní styl. Přijměte útulnost svého malého bytu a proměňte jej v prostor, který vám bude vyhovovat. Není to samozřejmě ideální, ale zase budete mít méně úklidu a jistě vám to přinese i kýžené úspory.

ZDROJ: https://www.thomann.de/blog/en/home-studio-make-the-best-out-of-a-small-room-or-flat/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Femke: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/apartman-doma-interier-moderni-6764827/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button