Dům a zahradaRady a tipy

Toxické difuzéry mohou ohrozit vaše zdraví. Vyrobte si raději přírodní osvěžovače vzduchu

V každé domácnosti se snadno drží nejrůznější pachy. Může jít o zápach z vaření, svou roli sehrají určitě i domácí mazlíčci a pokud máte malé děti, je jasné, že u to u vás doma nebude vonět vždy po růžích. To se ale dá snadno vyřešit. A nemáme na mysli kupované aroma lampy, vonné svíčky nebo difuzéry, které mohou být i hazardem pro vaše zdraví.

Používání těchto průmyslových osvěžovačů vzduchu totiž negativně ovlivňujete kvalitu vzduchu u vás doma. Může se stát, že budete čichat akorát zdraví nebezpečné látky, které za trochu osvěžení vzduchu rozhodně nestojí.

Raději si pomocí našeho návodu vyrobte přírodní osvěžovače vzduchu, které jsou nejen zdravé, ale také neméně účinné.

Škodlivé osvěžovače

Možná vám připadá trochu přitažené za vlasy, že by se v obchodech prodávalo něco, co může být potenciálně nebezpečné pro vaše zdraví. Je to ale tak. Problém chemických osvěžovačů tkví především v tom, že aktuálně neexistují účinné normy, které by stanovily jejich složení a množství látek v nich obsažených.

Může se tak velmi snadno stát, že tyto výrobky obsahují benzen, toluen, formaldehyd, xylen či styren. Tedy látky, které negativně ovlivňují kvalitu vzduchu a mohou být viníkem celé řady zdravotních potíží. Pokud je tedy stále ještě máte doma, raději s nimi honem do koše.

Vdechování takových výparů může vyvolat bolesti hlavy, únavu, závratě, dráždivý kašel, ale i mnohem závažnější dýchací obtíže. Tyto látky mimo jiné zhoršují astma a mohou být příčinou alergie. Bohužel je dokonce prokázáno, že tyto látky mají vliv i na hormonální systém a mohou způsobovat minimálně přechodnou neplodnost.

Voňavá domácnost bez nebezpečné chemie

Základem většiny domácích osvěžovačů jsou kvalitní a 100% přírodní éterické oleje. Přesně takové, které musí splňovat přísné normy, a pokud nemají prvotřídní kvalitu, na trh se ani nedostanou. Takové kvalitní přírodní oleje provoní nejen váš byt, ale pozitivně ovlivní i vaši náladu a zdraví.

Už jen pár kapek vonné levandule vám může pomoci snadněji usnout. Máta zase umí ulevit od dýchacích problémů a nevolnosti. Růže vás nabudí k příjemným prožitkům s vaším partnerem. Podle konkrétní příležitosti tedy můžete volit tu kterou vůni.

Gelová vůně

K výrobě gelového osvěžovače vzduchu se vám bude hodit:

  • neochucená želatina
  • lžička soli
  • pár kapek esenciálního oleje
  • vhodná nádoba (například zavařovací sklenice)

Jak postupovat? Na dno sklenice dejte přibližně 30 kapek esenciálního oleje, přidejte lžičku soli a nalijte želatinu, kterou si připravíte podle návodu. Tuto směs dobře promíchejte a nechte zatuhnout. Druhý den proděravějte víčko sklenice ostrým předmětem, aby vůně mohla snadno unikat a máte hotovo. Intenzitu vůně můžete snadno regulovat velikostí dírky ve víčku, případně můžete celé víčko rovnou odstranit, aby byla vůně skutečně silná. Je to jen na vašich preferencích.

Přírodní difuzér

Na výrobu zcela přírodního vonného difuzéru si nachystejte:

  • 40 kapek vonného olejíčku
  • neparfemovaný dětský olej

Jak na to? Obě tekutiny smíchejte a směs nalijte do vázičky. Do ní dejte několik bambusových tyčinek, které mají schopnost směs nasát a postupně uvolňovat její vůni.

Jedlá soda absorbuje nepříjemné pachy

Jako prevenci proti nežádoucím pachům lze využít i jedlou sodu. Dokáže neutralizovat nežádoucí a nepříjemné zápachy. Podobně dobře umí ale i nasát vůni vonného olejíčku, kterou pak postupně uvolňuje.

Bude vás stačit 100 gramů jedlé sody, kterou vsypte do sklenice. Do víčka udělejte jednu nebo více děr a přidejte k sodě několik kapek vonného olejíčku. Množstvím kapek ovlivníte intenzitu vůně. Takový osvěžovač bude vašemu domovu dodávat příjemnou vůni alespoň týden.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button