Dům a zahradaZdraví

Trápí vás nachlazení? Pomůže jedlá soda, kterou využijete i při řešení dalších zdravotních potíží

Nachlazení se občas nevyhne nikomu z nás. A nemusí jít jen o zimní sezónu. Většinou nejde o nic vážného – snad pár dní kašle, rýmy nebo bolehlavu. Ale přesto nás to může v našich aktivitách dost zbrzdit a nikdo nemá rád ležení v posteli se zarudlým nosem a zvýšenou teplotou. S takovým onemocněním ale většinou neběžíme k lékaři – a ani nemusíme. Vystačíme si často jen s pomocí, kterou najdeme třeba u nás ve spíži. Jde o jedlou sodu, která nám pomůže i v jiných oblastech.

Jedlá soda k léčba zahlenění

Jedlá soda má velmi všestranné využití. Využívá se v kuchyni, hygieně a použití najde právě i při léčbě nachlazení. Je to minimalistické a neinvazivní řešení, které můžete použít u dospělých a dětí. Jedlá soda pomáhá například proti bolestem v krku, zahlenění a špatnému polykání. Pomůže tedy s prvotními příznaky chřipky, nachlazení, ale třeba i angíny. Pomocí jedlé sody lze hlen účinně rozpustit a dostat jej z těla rychleji. Jak na to? Stačí rozmíchat jednu lžičku jedlé sody ve sklenici vlažné vody. Tuto směs pak stačí kloktat, a to alespoň třikrát denně. Někteří také doporučují přidat pro lepší účinek do směsi pár kapek citronu.

Tento postup funguje podobně jako dobře známé kloktání solného roztoku, oproti němu není tento roztok tak agresivní a lépe jej snáší například i děti. Chuť je výrazně příjemnější, působí okamžitě a bolest i zahlenění částečně ustupují.

Jedlá soda proti rýmě

Nachlazení přirozeně provází také rýma. Může být různě silná, může být doprovázena i dalšími příznaky. Dýchání ucpaným nosem je velmi nepříjemné a často kvůli ucpaným dutinám rozbolí i hlava. Tyto potíže se běžně řeší nákupem různých sprejů v lékárně, ty jsou ale z dlouhodobého hlediska škodlivé. Lépe funguje třeba výplach nosu, ale není třeba kupovat speciální roztoky, podobně dobře vám může pomoci i jedlá soda. Co budete k přípravě roztoku potřebovat? 250 ml vody, 1,8 g soli a 0,6 g jedlé sody.

Jednotlivé přísady rozmíchejte ve vlažné vodě. Naplňte nosní sprchu, konvičku na výplach nosu nebo velkou stříkačku. Hlavu držte nad umyvadlem a konvičku nasměrujte do jedné nosní dírky tak, aby tekutina mohla téct do nosu. Nezapomeňte otevřít ústa a s pomocí nich pravidelně dýchat. Jakmile spotřebujete polovinu roztoku v nádobě, vyměňte strany a vypláchněte i druhou nosní dírku. Přebytečnou tekutinu poté vysmrkejte a nos vysušte s pomocí kapesníku.

Výplach nosu funguje skutečně spolehlivě. Na rozdíl od různých sprejů do nosu jej lze používat opravdu podle potřeby a klidně i pravidelně. Jemnější výplach s jedlou sodou zvlhčuje nosní dírky a zabraňuje vysoušení sliznic.

Jedlá soda jako prevence močových infekcí

Bakterie, které vyvolávají záněty močových cest, si libují v kyselém prostředí. Jakmile ucítíte první příznaky, nasaďte ihned kúru z jedlé sody. Přirozenou cestou tak můžete zabránit bakteriím v jejich množení a nemoci se dá ještě včas vyhnout. Jak na to? Dvakrát nebo třikrát denně vypijte sklenici vody se zarovnanou lžičkou jedlé sody. Chuť je příjemná, nemusíte se ničeho bát. Toto krátkodobé opatření navýší hodnotu pH v celém zažívacím traktu a odkyselí i moč, kde se nebezpečné bakterie nemohou dobře množit, a krize je zažehnána.

Jedlá soda na popáleniny

Spáleniny od slunce nebo jiných horkých předmětů mohou být velmi nebezpečné a bolestivé. Jedlá soda může i v tomto případě skvěle posloužit, protože díky zásaditému pH následky rychle zmírní. Stačí si nachystat roztok z jednoho litru studené vody a tří lžic jedlé sody, podle potřeby můžete množství obojího zvýšit či zmenšit. Poté do této tekutiny namočte tričko nebo nějaký hadřík a přiložte na postižené místo. Zde ponechte působit, dokud látka neuschne, zklidnění ale ucítíte okamžitě.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button