Krása a módaRady a tipyZdraví

Kosmetika, která škodí: Takto vám mohou běžné produkty ublížit

Kosmetiku si představujeme jako spolehlivého pomocníka, který nám pomáhá vypadat lépe a udržovat svou pokožku, vlasy i nehty v lepším stavu. Je to tak ale vždycky? Bohužel, někdy může kosmetika také škodit a krásu nám spíše ubírat nebo ničit naše přirozené přednosti. I proto je vždy dobré se dvakrát zamyslet, než nějaký produkty začnete používat, a také vědět, co obsahuje a jaké má účinky či negativní efekty. Méně škody také vždy nadělají produkty přírodního původu, které zřídka obsahují tak agresivní látky jako běžné produkty z drogerie.

Co vše vám může nevhodně zvolená kosmetika způsobit a jak se proti tomu bránit?

Lakování nehtů

Mít krásně upravené ruce je jistě velmi důležitá vizitka každé ženy. Nikomu se nelíbí okousané nehty, špinavé prsty nebo jiné nedostatky. Jak to vyřešit? Pro mnoho žen jasná odpověď – použití laku na nehty. Ne vždy má ale takhle kosmetická vychytávka kýžené účinky. Pravdou totiž je, že laky na nehty jsou často plné chemikálií a mají vysušující účinky. Jestliže jste zvyklá nosit lak skutečně každý den a jakmile jeden sundáte, ihned nanesete jiný, můžete si nehty snadno poškodit. To platí zejména tehdy, když pod běžný barevný lak nepoužíváte žádný podkladový lak. Laky totiž mohou nehty nejen nepěkně zabarvovat, ale také porušovat jejich přirozenou strukturu, a výsledkem mohou být slabé a lámavé nehty, které už nezachráníte ani další vrstvou laku. Dopřejte proto nehtům občas oddych a upravujte je zase až tehdy, když budou opravdu zdravé a pevné.

Neprofesionální bělení zubů

Z letáků a časopisů se na vás usmívají bělostné úsměvy modelek, ale vy si při pohledu do zrcadla říkáte, že váš úsměv má k takové dokonalosti hodně daleko. Vlivem konzumace různých jídel i nápojů, ale také nesprávné hygieny zuby jednoduše žloutnou a ztrácí svou bělostnou atraktivitu. V takové chvíli většina z nás sáhne po různých bělících pastách nebo páskách, které slibují zázračné výsledky doslova ze dne na den. Některé opravdu mohou vaše zuby vybělit o jeden až dva odstíny, ale za jakou cenu? Tyto bělící produkty často obsahují velmi nešetrné látky, které oslabují sklovinu a výsledkem jsou citlivé a bolavé zuby náchylné ke tvorbě zubního kazu. Jestliže chcete mít bělostný úsměv, raději se svěřte do rukou profesionála, který ví, co zubům prospívá a co škodí. A myslete také na prevenci a pravidelnou zubní hygienu.

Stará kosmetika

Poličku v koupelně máte plnou různých flakonků a lahviček. Ale víte, jak dlouho už tam takhle stojí? Žádná kosmetika není nesmrtelná, naopak většina má omezenou trvanlivost třeba na jeden až dva roky. Poté by se neměla používat, jelikož může pleť podráždit nebo způsobovat jiné potíže. Schválně si udělejte chvilku a zkontrolujte data spotřeby na svých kosmetických produktech. Veliké nebezpečí představují zejména ty produkty, které se aplikují na oči. Ty bývají totiž velmi citlivé na bakterie a infekce a nemoci se potom mohou dlouho táhnout.

Jedovaté rtěnky

Jestliže jste milovnicí výrazných rtů a bez rtěnky nevynesete ani odpadky, měla byste zpozornět. Většina rtěnek totiž obsahuje olovo, které je v použitých barevných činidlech. Tato nebezpečná látka se pak v těle velmi snadno hromadí. Jde přitom o silný neurotoxin, který způsobuje poruchy nervové soustavy. Jak jistě víte, na rtěnkách většinou složená nebývá uvedeno, takže jen velmi obtížně můžete ověřit, jak si stojí právě ta vaše. Nějaké informace se dají dohledat i na internetu, ale obecně platí, že občas je vhodné rtěnky vynechat a také se maximálně soustředit na to, aby se zbytečně nedostávaly do úst třeba při konzumaci jídla a pití.

Chemický peeling

Tato metoda má své vášnivé odpůrce i příznivce. Pokud si ji dopřáváte i vy, měla byste si dát pozor na to, kdy tento zákrok podstupujete. V rámci ošetření totiž dochází k obroušení svrchních vrstev pokožky. Proto je pak pokožka velmi náchylná na poškození, ale také na pigmentaci. Po dobu až dvou měsíců by se tedy neměla příliš setkávat s přímým a silným sluncem. Na chemický peeling se tedy vyplatí vyrazit především v zimě, kdy je slunce málo a vaše pleť má čas se zregenerovat.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button