Máte napečeno? Zjistěte, jak správně skladovat cukroví, aby bylo do Vánoc perfektní
Mnozí z vás se už pustili do přípravy prvních druhů vánočního cukroví. Je totiž pravdou, že některé kousky se musí odležet, aby získaly tu správnou chuť a konzistenci, takže rozhodně není na co čekat. Ale do Vánoc nám přeci jen ještě nějaký ten pátek zbývá, takže co dělat, aby cukroví do Štědrého dne skutečně vydrželo čerstvé a chutné? Poradíme vám, jak na skladování vánočního cukroví, které vám zaručí ty nejchutnější Vánoce.
Při skladování cukroví nejvíce záleží na jeho druhu. Jinak samozřejmě budeme pracovat s perníčky, které mají za úkol do Vánoc změknout, a jinak se sněhovým cukrovím, které nám nesmí zvlhnout, aby se vůbec dalo jíst. Následující tipy ale pamatují na všechny druhy, které se v českých domácnostech běžně pečou, takže potřebné rady jistě najdete i vy.
Začněte perníčky
Je jasné, že je potřeba začínat durhy, které musí do Vánoc změknout a hezky se rozležet. V tomto případě hovoříme zejména o velmi oblíbených vánočních perníčcích. Mezi další cukroví, jimž prospěje odležení, patří třeba zázvorky, ale také rohlíčky, pracny nebo kokosky.
Ideální je, abyste tyto druhy cukroví uchovávali na místě, kde je dostatečná vzdušná vlhkost. Skvěle se vám tedy budou hodit papírové krabice, nejlépe cukrářské, které se dají koupit v papírnictví. Cukroví můžete na sebe skládat ve vrstvách, ale každou z nich nezapomeňte proložit papírovým ubrouskem.
Většina z nás volí na skladování plastové nebo plechové dózy, ale zde není cirkulace vzduchu ideální, takže je možné, že se kýžené měkkosti a křehkosti cukroví nedočkáte, což by byla jistě škoda. Papírové krabice dejte třeba do chladné spíže nebo na krytou lodžii, kde není příliš teplo.
Křupavé cukroví
Pokud se bavíme o skladování druhů cukroví, které vynikají svou křehkostí, jako třeba sušenky nebo sněhové pusinky, je naopak lepší zvolit suchý vzduch, aby nezvlhly. V tomto případě určitě sáhněte po plastových dózách a klidně je můžete nechat odpočívat při pokojové teplotě. S pečením ale zbytečně nespěchejte, stejně jsou nejlepší čerstvé.
Nepečené druhy musí do chladu
U nepečených druhů nebo plněného cukroví je potřeba volit opravdu chladné místo na skladování, ideálně lednici. Krémy a náplně do cukroví či nepečené druhy se dělají až těsně před Vánoci, protože mají kratší dobu spotřeby. Do lednice dávejte tyto druhy v plastových krabičkách, které je také ochrání před nežádoucím zápachem jiných potravin. Různé nepečené salámky nebo plněné rolády můžete zabalit do potravinářské fólie a krájet je můžete až před podáváním. Udrží si tak déle čerstvost a šťavnatost.
Co když perníčky neměknou?
Každoročně mnoho lidí řeší nepříjemný problém – perníčky ne a ne změknout. Možná jste je napekli příliš pozdě, možná máte nesprávný recept. V takovém případě ale nezoufejte, ještě se to dá zachránit. Do krabice dejte také rozkrojené jablko, jeho šťavnatost a vlhkost urychlí proces zvláčnění. Ale nesmí se cukroví přímo dotýkat a také je potřeba jej co možná nejčastěji měnit, aby nezačalo uvnitř plesnivět.
S balkonem opatrně
Řada lidí skladuje cukroví na balkoně. Je to jednoduché a snadné řešení, ale nemusí být úplně vyhovující. Zaprvé hrozí vždycky riziko nezvaných návštěv třeba v podobě ptáčků, ale daleko větší nebezpečí představuje stále se měnící počasí. Vlhko, déšť a do toho všelijaké teploty, které se střídají mezi minusovými teplotami a čísly vysoko nad bodem mrazu, nejsou pro cukroví ani trochu ideální. Pokud to tedy trochu jde, balkonu se vyhněte, anebo na něm skladujte jen velmi odolné druhy suchého cukroví, které mohou maximálně navlhnout.