Dům a zahradaRady a tipy

Měl by váš pes nosit v zimě obleček?

Možná také v zimních měsících vidíte po ulicích běhat psi ve slušivých oblečcích a různých bundičkách a svetřících. Pokud i vy máte psa, jistě se neubránite myšlence, zda i ten váš náhodou nepotřebuje další vrstvu, nebo zda mu není venku přeci jen chladno.

Přestože jsou psi vybaveni vlastním kožichem, v zimě mohou potřebovat trochu dodatečné izolace – zejména pak, pokud celoročně žijí ve vytopeném bytě a nemají úplně možnost si zvykat na měnící se teploty. Při rozhodování o tom, kteří psi potřebují dodatečnou izolaci a kteří ne, hraje roli plemeno, velikost a temperament psa.

Pokud na zemi leží sníh a led nebo fouká vytrvalý chladný vítr, pak je zimní bunda pro vašeho psa dobrý nápad. Malá nebo krátkosrstá plemena, štěňata a starší psi obecně potřebují zimní kabát, pokud je venku teplota 0 °C nebo nižší. Jakmile teplota klesne pod -5 °C, pozorně sledujte svého psa bez ohledu na plemeno, zda nejeví známky toho, že je mu nepříjemná zima. 

Je v pořádku psa oblékat?

Ano, oblékání psa je v pořádku, pokud je to za správných okolností. Psi by neměli nosit oblečení v mírném počasí, když jsou uvnitř nebo jen tak pro zábavu. Pokud se váš pes nošení oblečení zjevně brání, upravte jeho režim tak, aby byl co nejméně vystaven chladnému počasí.

Která plemena psů potřebují nosit bundy?

Existuje spousta psů, kterým nošení kabátů v chladném počasí prospívá, a to z různých důvodů.

  • Psi s kratší srstí: Psi s jemnou srstí, zejména pokud mají málo tělesného tuku, prochladnou rychleji. Patří mezi ně mimo jiné chrti, vipeti, pitbulové a čivavy.
  • Malí psi a štěňata: Tito malí psi nevytvářejí a neudržují tolik tělesného tepla jako velcí psi.
  • Starší psi: Starší psi mají slabší imunitní systém a často trpí artritidou nebo jinými onemocněními souvisejícími s věkem; chlad může tyto problémy ještě zhoršit.
  • Psi se zdravotními potížemi: Onemocnění srdce, ledvin a cukrovka mohou narušit schopnost psa udržovat tělesnou teplotu.
  • Psi s krátkýma nohama: Psi jako baset, jezevčík a corgi mohou rychle ztrácet teplo, pokud se kvůli své nízké postavě dostanou do kontaktu se sněhem.

Nezapomínejte: nenuťte svého psa nosit oblečení, pokud nechce. Stres pro vašeho psa (a pro vás) za to nestojí. Pokud je to nutné, upravte psovi režim tak, aby měl stále dostatek pohybu a podnětů, ale aby mu nebyla příliš velká zima.

Je psům v zimě vůbec zima?

Psům je zima stejně jako lidem. Někteří psi, jako například aljašští malamuti a sibiřští huskyové, však byli vyšlechtěni pro chladné podnebí. Jiní, jako novofundlandští psi nebo čau-čau, jsou tak velcí a chlupatí, že na ně zima příliš nepůsobí. Na druhou stranu, pokud máte pražského krysaříka, pravděpodobně mu bude zima, i když jen otevřete ledničku. Bez ohledu na plemeno mohou psi, kteří jsou zvyklí na teplé počasí, pociťovat chlad silněji.

Intenzivní chlad může způsobit podchlazení, které nastává, když tělesná teplota psa klesne na nebezpečně nízkou úroveň. Podchlazení způsobuje ztuhnutí svalů, zpomalení dýchání a srdeční frekvence. Ve vážných případech může být smrtelná. Mrazivé počasí může také způsobit omrzliny, které nejčastěji postihují uši, ocas nebo tlapky psa (zimní srst může pomoci zabránit podchlazení, ale nemá vliv na omrzliny, které postihují končetiny).

Pozor na podchlazení

I když má váš pes na sobě kabát, zůstaňte s ním venku, abyste mohli sledovat, zda se netřese, nekňučí nebo není úzkostný. Toto chování může naznačovat, že je vašemu psovi příliš chladno, a to i když má na sobě extra oblečení.

Jaké jsou vlastnosti dobrého oděvu pro psy?

Takový oděv zakrývá krk, břicho a záda vašeho psa. Důležité jsou nepromokavé látky, protože mokrý pes prochladne mnohem rychleji než suchý. Oblečení pro psa by nemělo mít části, které by se daly rozkousat a spolknout, takže hledejte takové, který knoflíky ani visačky.

Po obléknutí zkontrolujte, zda jsou zipy zcela uzavřené a netlačí a zda jsou suché zipy bezpečně zapnuté. Jakékoli nezajištěné klopy nebo přezky, které se houpou nebo plandají, by mohly podráždit kůži vašeho psa nebo ho jen rozptylovat od procházky. Uvnitř pak nezapomínejte obleček ihned sundat, aby nedošlo k přehřátí psa.

Samozřejmě je ideální, pokud psa na nošení oblečků trénujete odmala. Pak bude oblékání bezproblémové a pes bude dobře chápat, proč má nyní mít něco na sobě. To samé případně platí pro jakékoliv další kusy oblečení, včetně různých botiček a podobných doplňků.

ZDROJ: https://www.petmd.com/dog/seasonal/evr_dg_sweaters_for_dogs
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Erik Mclean: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-snih-pocasi-zima-4062191/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button