Dům a zahradaRady a tipy

Vosk na oblečení či nábytku? Od teď už žádný problém, poradíme jak jej rychle odstranit

Jste milovníkem romantické atmosféry při svíčkách? Připadá vám, že místnost bez zapálené svíčky je jaksi chladná a nevlídná? Pak se vám už určitě nejednou stalo, že vám nedopatřením ukápl vosk na koberec nebo jste si potřísnila rukáv své oblíbené blůzky. To, co bylo dřív katastrofou, kterou jste mohla řešit snad jedině s pomocí žehličky, už ode dneška nebude problém. Poradíme vám jak vyzrát na skvrny od vosku snadno a rychle.

Vosk na oblečení

Tradiční metoda odstraňování vosku z oblečení radí použít žehličku a savý papír. My tento postup budeme také aplikovat, ale společně s jinými podpůrnými metodami. Samotné použití žehličky totiž nezaručuje stoprocentní výsledky. I při maximálním úsilí většinou stopy po vosku zůstanou patrné. Navíc na některé druhy látek je použití žehličky přímo zakázané, a proto musíte většinu vosku odstranit jiným způsobem, abyste látku nevystavovali žáru příliš dlouhou dobu.

Ze všeho nejdřív je potřeba vložit oblečení do mrazáku a nechat vosk opravdu zamrznout. Poté budete moci většinu vosku z látky odstranit pouhým sloupnutím. Pomoci si můžete také tupým nožíkem či okrajem lžičky, ale buďte opatrní, abyste neporušili jemná vlákna oblečení.

Nyní použijte jemný čistič na čalounění, případně prací prostředek. Naneste jej na měkký hadřík, jímž budete skvrnu od vosku třít, abyste odstranili především jakékoliv zbytky barvy. A nyní přichází na řadu žehlička. Místo savého papíru lze použít i obyčejné papírové utěrky. Ty přiložte z obou stran na voskovou skvrnu a jemně přejíždějte po povrchu teplou žehličkou. Vosk se začne pomalu vsakovat do papíru. Jakmile budete s výsledkem spokojeni, oblečení vyperte v teplé nebo horké vodě, podle instrukcí na štítku. A máte hotovo!

Vosk na koberci

Pokud je vosk stále teplý, urychlete jeho ztuhnutí tak, že na skvrnu přiložíte kostku ledu. Během několika minut byste měli být schopni většinu vosku odstranit sloupnutím. Vlákna koberce jsou obvykle delší, takže odstraňování vosku může být poněkud obtížnější, ale buďte trpěliví a snažte se manuálně odstranit co nejvíce vosku, jak jen to půjde.

Naneste na skvrnu trochu čisticího prostředku na čalounění a nechte působit. Abyste přípravek lépe zapracovali, můžete si pomoci měkkým kartáčkem, ale opatrně, abyste vosk neroznášeli dále. Poté použijte opět savý papír nebo papírovou utěrku, kterou přiložíte na skvrnu. Špičkou žehličky přejíždějte po povrchu a snažte se dostat co nejhlouběji do vláken koberce. Zůstává-li koberec zabarvený, aplikujte znovu čistič na koberce či čalounění a pořádně vydrhněte kartáčkem či hadříkem.

Vosk ve svícnu

Pořídili jste si krásný svícen nebo držák na svíčku, ale jakmile první svíce dohoří je málem na vyhození? Nevíte si rady, jak odstranit přebytky vosku tak, aby vypadal jako nový? Není nic jednoduššího. Je-li to vzhledem k materiálu svícnu možné, jednoduše jej namočte do velmi horké vody, nechte vosk rozpustit a poté setřete zbytky vosku z povrchu. Svícen či držák poté můžete vložit do myčky a ta už se postará o zbytek.

Vosk na dřevě

Noční můra každé hospodyňky! Vosk na dřevě se obvykle odstraňuje opravdu těžce a skvrny zůstávají patrné většinou už napořád. Dřevo je skutečně citlivý materiál, na který nemůžete použít ani žehličku, ani chemické prostředky. Přesto existuje řešení.

Vosk nechte nejprve pořádně zatvrdnout, opět si můžete pomoci kostkou ledu. Poté jej velice jemně odstraňte. Tentokrát ale nepoužívejte nůž či lžičku, ale něco měkkého a poddajného, ideálně kreditní kartu či věrnostní kartičku. Vosk pečlivě odstraňte. Se zbytkem si poradíte s pomocí hadříku namočeného v horké vodě. Voda bude na hadříku rychle chladnout, a proto je potřeba pracovat svižně a hadřík neustále znovu smáčet. Zároveň se snažte, aby na dřevě ulpělo co nejméně přebytečné tekutiny a po vyčištění dřevo zcela vysušte. A máte hotovo!

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button