Rady a tipyZdraví

Zvyšte své šance na otěhotnění správnou stravou

Stále více párů dnes řeší velmi bolestivý a složitý problém. Jejich touha po miminku a vlastní rodině často zůstává nevyslyšena a oni marně čekají na pozitivní výsledek těhotenského testu. Někdy je situace navíc o to horší, když jim lékař není schopen spolehlivě objasnit příčinu jejich trápení. Zdánlivě by vše mělo fungovat dobře, ale přesto se stále nedaří. Jen člověk, který toto prožil, dokáže pochopit, jak náročná to je situace a jakým stresem a napětím si pár prochází.

Naštěstí, pokud u vás není odhalena jasná fyziologická příčina, není vše ztraceno a vaše touha se přeci jen může naplnit. Existuje spousta možností, jak své šance na otěhotnění zvýšit, ale řada žen i lékařů doporučuje začít od stravování. Díky změně jídelníčku si můžete vypomoci poměrně snadno, a hlavně neinvazivně. Prozradíme vám dnes několik tipů ohledně toho, jaké změny udělat, aby se plodnost vašeho těla zvýšila a vaše šance na miminko vzrostly.

Plodnost jako téma číslo jedna

Plodnost mužů i žen je velice aktuálním tématem, kterému se věnují skutečně snad všude na světě. Různí vědci a badatelé již celé roky hledají příčiny a možná řešení neplodnosti a snaží se najít způsoby jak plodnost zvýšit pokud možno přirozenými cestami. A tak vznikl i seznam potravin, které by měly k otěhotnění pomoci. Patří mezi ně:

  • tučné ryby
  • vlašské ořechy
  • sójové boby
  • rybí tuk
  • plody moře
  • drůbež
  • celozrnné výrobky
  • ovoce a zelenina

Všechny tyto potraviny jsou podle odborníků spojovány s lepší plodností, a dokonce příznivě působí i na kvalitu mužského spermatu. Bylo také zjištěno, že potraviny obsahující vysoký podíl kyseliny listové (fazole, hrách, zelená zelenina) usnadňují započetí a hladký průběh těhotenství a brání vzniku vrozených vad a defektů. Naopak potraviny, které při snaze otěhotnět příliš nepomohou, jsou vajíčka, sýry a suplementy obsahující antioxidanty.

Košťálová zelenina a luštěniny

Většina maminek v očekávání nedá dopustit na košťálovou zeleninu a luštěniny. A je to právě proto, že zabezpečuje zdravý vývoj miminka a chrání jej před potížemi během samotného těhotenství a růstu plodu. Kyselina listová dále snižuje riziko předčasného porodu, vrozených rozštěpových vad a pomáhá ke správné krvetvorbě. Je mimořádně důležité zásobovat se kyselinou listovou ještě před tím, než se vůbec rozhodnete otěhotnět. Vaš tělo bude pak na všechny změny lépe připravené a budete mít jistotu, že jste pro své miminko udělaly to nejlepší.

Mléčné výrobky

O mléčných výrobcích se často hodně spekuluje a zdá se, že odborníci se nějak nemohou shodnout, jsou-li vlastně prospěšné či nikoliv. Pravdou ale je, že jsou bohaté na bílkoviny a vápník, což jsou pro zlepšení plodnosti velmi důležité živiny. Americká studie z roku 2007 ukázala, že když ženy každý den vypijí velkou sklenici plnotučného mléka nebo snědí plnotučný bílý jogurt, snižují riziko neplodnosti až o 27 procent. Pozor si ale musíte dávat na odtučněné nebo nízkotučné výrobky. Ty prý dokonce mohou plodnost snižovat a vést k tzv. anovulačním cyklům.

Oříšky a semínka

Ořechy obsahují velké množství zdravých tuků, které jsou pro plodnost ženy nezbytné, ale také vitamín E. Ten je známý svými antioxidačními účinky a podílí se i na zdraví vajíček a tvorbě spermií. Obsahují i bílkoviny rostlinného původu, které se ukazují jako často důležitější než bílkoviny živočišné. Maso zkuste někdy nahradit luštěninami, ořechy nebo semínky a jistě zaznamenáte rozdíl i v rámci vašeho trávení.

A z trochu jiného soudku na závěr – nejde jen o jídlo. Vědci upozorňují, že na plodnosti se významně podepisuje i absence pohybu. Odborníci doporučují 30 minut střední zátěže třikrát týdně. Vhodným pohybem je svižná chůze, jízda na kole, poklus, běh, jóga a pilates. Mnozí lidé sport zanedbávají, jelikož se bojí úrazu nebo se snaží si na sebe tzv. dávat pozor, ale i tím své šance na otěhotnění výrazně snižují.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button