Dům a zahradaRady a tipy

Gabiony – zajímavý zahradní doplněk

Že nevíte co je gabion? V podstatě jsou to naskládané kameny v síti. Říkáte si, že vy byste takovéto „zařízení“ na své zahrádce asi nevyužili. No ale co kdyby…

V minulosti byl gabion vlastně proutěný koš, který byl naplněný zeminou. Z několika košů se vytvořilo opevnění. Dnes už by asi takováto ochranná zeď neuspěla. Nápadití kutilové jej trochu poupravili a používá se dál.

Různorodé využití

Drátěná konstrukce je naplněná kameny, štěrkem a někdy i dřevem. Dá se využít při ochraně břehu potoka. Ideální je pro zpevnění srázu na zahradě. Můžete z něj vytvořit malou zídku, kterou přehradíte část zahrady. Architekti jej využívají v moderní architektuře jako okrasný a zároveň funkční prvek. Díky různým tvarovým konstrukcím jej můžete využít při výstavbě pergoly, jako lavici či stůl, mohou oddělit části zahrady a vytvářet zákoutí. Lze na ně umístit květináč nebo přímo květinový záhon. Dají se využít k výrobě boxů na popelnice. Šikovní kutilové si z nich vyrobí stání pro auto, které zároveň nebude rušit vzhled zahrady.

Obrovskou výhodou je nízká pořizovací cena, například ve srovnání s betonovými konstrukcemi. Dalšími výhodami jsou beze sporu snadná omyvatelnost a téměř bezúdržbovost. Dále pak poměrně velké možnosti výběru náplní a také netradiční vzhled.

Současný trh nabízí také různé povrchové úpravy – pozinkované nebo práškově lakované.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button