Rady a tipy

Návod na zklidňující levandulový olej

Přínosy levandulového oleje

Levandulový olej můžete použít na uklidnění podrážděné kůže, zklidní totiž pocit svědění. Podporuje také klidný spánek a je vhodný jako masážní olej.

Potřebujete

Ingredience

  • květy levandule (množství necháme na vás, samozřejmě ale platí, že čím větší množství použijete, tím bude olej silnější)
  • olej – olivový, mandlový nebo jiný podobný
  • vitamin E v kapkách (není nutné)

Potřeby

  • hmoždíř (není nutný, můžete použít jen lžíci a misku)
  • umytá a suchá miska
  • víčko na misku (můžete např. použít zavařovací sklenici, která má uzaviratelné víčko)
  • plátýnko nebo čistá utěrka na slití oleje
  • tmavou sklenici na skladování

Postup

Krok 1: Pokud máte čerstvou levanduli, natrhejte ji a nasušte. Můžete také použít již nasušenou. Sušit doporučujeme nejprve ve stínu nebo zabalené do tkaniny. V rostlince tak zůstane více vůně. Poté nechte vysušit tak, že malé svazky pověste květy dolů, nejlépe na suchém a teplém místě.

Krok 2: Levandule lehce rozdrťte (nejlépe v hmoždíři) a dejte je do misky (čisté skleněné nebo do zavařovací sklenice).

Krok 3: Na levandule v misce nalijte olej tak, aby byly všechny levandule ponořené. Zároveň ale pohlídejte, aby v misce zůstaly 2 – 3 cm místa od okraje.

Krok 4: Misku přikryjte a nechte na slunečném místě luhovat 48 hodin.

Krok 5:  Sceďte olej tak, že přes novou čistou misku napněte kousek plátýnka. Přes plátýnko nalijte olejovou směs. Zbylé květy a další kousky levandule vyhoďte nebo dejte na kompost.

Krok 6: Pokud chcete mít olej silnější, už použitý olej nalijte na novou várku sušených drcených levandulí. Postup můžete opakovat až osmkrát, abyste získali extra silný olej. Zpočátku ale doporučujeme jen jednu várku, abyste si zkusili, jaké množství vám vyhovuje.

Krok 7: Přidejte do oleje pár kapek vitaminu E. Není to nutné, ale zvýšíte tím trvanlivost oleje. Doporučujeme přidat vitamin E, pokud nemůžete olej skladovat na chladném tmavém místě.

Krok 8: Olej uložte do tmavé lahve nebo sklenice. Použijte lahev vyrobenou z tmavého skla nebo neprůhledné umělé hmoty. Zabrání se tak přílišnému působení světla a tím pádem snížení aroma. Možná doba skladování levandulového oleje závisí na typu a čerstvosti oleje, který jste použili na přípravu. Obvykle jde lze skladovat několik měsíců, pokud je uložen na suchém a tmavém místě.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button