Dům a zahradaRady a tipyZajímavé články

Jak upcyklovat odpad? Zjistěte, jak znovu využít záclony, punčochy nebo korkové zátky

Každý z nás dennodenně vyprodukuje velkou spoustu odpadků. Sami můžete sledovat, jak se během dne odpadkový koš plní a vy možná ani nestačíte sledovat, čím vším. Bohužel, dnešní společnost, která je nastavena značně konzumně, velmi málo přemýšlí nad produkcí odpadu a jeho minimalizací. Pokud tedy nedovedeme efektivně zabránit tomu, aby se odpad tvořil, měli bychom se alespoň zaměřit na jeho recyklaci nebo upcyklaci.

Možná si říkáte, že přeci recyklujete – poctivě třídíte plast, sklo nebo papír. To ale zdaleka nestačí. Existuje i spousta dalších možností, jak odpad znovu využít – a spoustu z nich zvládnete i doma svépomocí. Které to jsou? Poradíme vám, jak být ještě o kousek více eco-friendly i u vás doma.

Svíčky nepatří do koše

Také vám po každém vyhoření svíčky zbude onen hliníkový kalíšek a vy nevíte, co s ním? Rozhodně nepatří do koše. Ve skutečnosti jej stačí jen doplnit rostlinným olejem, co vám zbyl třeba ze smažení. Do něj pak připevníte bavlněný provázek ponořený do vosku, který bude sloužit jako knot a máte hotovou další svíčku! Odpad se nebude tvořit a vy ušetříte na nákupu nových svíček.

Záclony proměněné na pytlíky

Víte, že ze záclon se poměrně snadno dají ušít ekologické sáčky na zeleninu, ovoce nebo třeba pečivo? Vybírejte ty, které jsou průsvitné, bílé, a ne s příliš velkými oky, aby vám z nich drobné ovoce nebo zelenina nevypadávalo. Navíc jsou lehounké, takže v nich můžete zboží klidně i zvážit a nezaplatíte ani o korunu navíc.

Paletový nábytek

Nejde o nějaký neotřelý tip, ale pořád se jej hodí připomenout. Právě staré palety vám poslouží k vytvoření nového originálního kusu nábytku třeba na vaši zahradu. Stačí pár palet spojit a hned máte krásný a pevný zahradní stůl. Přidejte na ně starší matraci a promění se v pohodlnou sedačku, o kterou navíc nemusíte mít strach, že se poškodí.

Kam s roztrhanými punčochami?

Pomohou vám jako účinný filtr. Můžete je třeba umístit na hubici vysavače, kde vám usnadní hledání miniaturních ztracených předmětů. Přes punčochu můžete také vytvářet žervé nebo tvaroh. Dají se využít i jako síťka na tuhé mýdlo. Možností, jak je využít, je skutečně nepočítaně.

Co s prázdným kelímkem od jogurtu?

Přesně tenhle odpad se málokdy recykluje, protože lidem se nechce kelímky vymývat a následně dávat do plastu. Poslouží však i v domácnosti. Dají se třeba perfektně využít jako malé květináče, vhodné zejména k předpěstování jarní zeleniny. Nebo je můžete dát dětem na hraní. Je to zcela bezpečná hračka, díky které může i malé batole skládat komíny nebo hrady.

Zatočte s přeplněným šatníkem

Zejména ženy mají častokrát problém s plným šatníkem. Chcete mít také udržitelnější šatník? Zkuste se vrhnout na třídění a zbavit se toho, co již dlouho nenosíte. Sami se pak budete v oblečení lépe orientovat a skutečně jej vynosíte. Jak ale naložit s vytřízeným oblečením? To nositelné zkuste zanést do charitních šatníků. Horší věci můžete ještě využít – rukavice se třeba dají přešít v maňásky, svetry v podkolenky apod. Vaší fantazii se meze nekladou.

Ruličky od toaleťáku

Ruličky vám pomohou schovat nebo ochránit kabely, zejména pokud doma máte malé hlodavce, kterým nedají pokoj. Ideální je, pokud je přetřete na nějakou nenápadnou barvu a za sebou je slepíte tak, aby byly všechny kabely schované.

Zátky poslouží jako dekorace

Až si příště nalijete skleničku vína, nezapomeňte, že zátka se vám bude ještě hodit. Sbírka korkových zátek se může snadno proměnit v nástěnnou dekoraci nebo velmi příjemnou podložku do koupelny.

ZDROJ: https://www.goodhousekeeping.com/home/craft-ideas/how-to/g139/genius-upcycling-ideas/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Juan Pablo Serrano Arenas: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/cernobily-odpadky-recyklovat-opetovne-pouziti-1549528/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button