DárkyDům a zahradaRady a tipy

Chcete, aby vaše vánoční hvězda do Vánoc „převlékla kabát“? Je načase začít se zatemňováním

Je pravda, že pokud vaše vánoční hvězda stráví nějaký čas v tmavé skříni, začne její zázračná proměna ze zelené rostliny na ozdobu vánočního času, která září nádherně sytě červenou barvou. Klíčem k úspěchu je však nalezení správné rovnováhy mezi tmou a světlem. Stačí nedostatek tmy a vaše vánoční hvězda zůstane i pře vánoční čas krásně zelená, což sice svědčí o jejím zdraví, ale rozhodně to není kýžený efekt, kterého chcete dosáhnout.

Je pravda, že naprostá většina lidí se neobtěžuje udržovat vánoční hvězdu po celý rok, natož aby se je snažila přiměnit ji kvést na Vánoce. Koupit si krásnou již červenou vánoční hvězdu je prostě mnohem jednodušší. Ale pro těch pár neohrožených z nás, kteří prostě milují výzvu přeměnit zelenou rostlinu na červenou, bílou nebo ve všech barvách mezi nimi, máme tyto důležité informace, které vám pomohou dosáhnout kýženého cíle.

Trocha vědy

Jedná se o velmi specifický druh rostliny, která ke svému životu vyžaduje zvláštní podmínky. Především musí mít minimální počet nepřetržitých krátkých dnů (nebo dlouhých nocí), aby byla schopna kvést – tedy přeměnit své listy na sytě červenou barvu. Noci delší než přibližně 12 hodin způsobují přeměnu vánočních hvězd ze zcela zelených listů na rostliny ozdobené krásnými květy.

Jedna dlouhá noc k rozkvětu nestačí, ale asi 14 po sobě jdoucích dlouhých nocí stačí. Mějte na paměti, že během tohoto období může jakékoliv chybné noční osvětlení dostatečné intenzity narušit biologické hodiny vánoční hvězdy a zabránit proměně květů. K narušení období výpadku a zabránění kvetení může stačit i tak nevinná věc, jako je rozsvícení světla v noci na 10 nebo 15 minut. Tyto rostliny jsou prostě skutečně citlivky, kterým stačí málo, aby se rozhodly, že žádné kvetení nebude.

Jak tedy postupovat?

Pokud nemáte pro vánoční hvězdu místo ve skříni, postačí, když rostlinu zakryjete kartonem. Jen se ujistěte, že během kritických dvou týdnů nepřetržité tmy krabici nesundáte. Nezapomeňte také, že vánoční hvězda potřebuje během dne dostatek slunečního světla, aby vytvořila silné zdravé listy. Je třeba velmi pečlivě dodržovat rozvrh střídání tmy a světla, obojí je stejně zásadní.

  • Aby vám vánoční hvězda opět na Vánoce krásně vykvetla a zabarvila své listy, je nutné ji přibližně od konce října (nejpozději ale sedm týdnů před Vánocemi) pravidelně zatemňovat alespoň na 12 hodin denně.
  • Rostlině byste tak měli dopřát 8–10 hodin světla a 14–16 hodin tmy. Ve městech je dokonce nutné rostlinu chránit i před nočním světlem z pouličního osvětlení, které samozřejmě může okny pronikat do bytu a ničit vaše úsilí.
  • Na úplné zakrytí celé rostliny i s květináčem použijte dostatečně velkou papírovou krabici nebo tašku, případně ji můžete zavírat do pevně těsnící skříně, kam žádné světlo nepronikne. Zhruba po sedmi týdnech se začnou listeny zabarvovat.

Pokud jste udělali vše správně, co se týče období tmy, a vaše poinsettie stále nekvete, mohou se pokazit už jen dvě věci. Jednou z nich jsou vysoké večerní teploty a druhou příliš málo světla během dne. Teplé noci, které přesahují 24 stupňů Celsia, zabrání vývoji bohatých pigmentů v listech Za druhé, pokud umístíte rostlinu do místnosti, která je přes den špatně osvětlená, pigmenty se nevyvinou správně a listy se buď nevybarví vůbec, nebo budou vypadat přinejlepším mdle.

A jak se zaléváním?

Vánoční hvězda je tropickou rostlinou, takže jí nevyhovuje chlad, ani přílišné sucho. Vodu v konvičce na zalévání nechte po napuštění odstát, aby dosáhla alespoň pokojové teploty. Zeminu udržujte mírně vlhkou, ale rostlinu nepřelévejte. To nejsnadněji uděláte tak, že vodu, která zůstane po zalévání v misce, je potřeba do 10–15 minut od zálivky vylít. Čím menší květináč, tím rychleji substrát vysychá a je třeba častější zálivka.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/kdy-a-jak-zacit-zatemnovat-vanocni-hvezdu-neboli-poinsettii-aby-byla-krasna-na-vanoce-415589
ZDROJ obrázku: Fotka od Terri Cnudde z Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button