Dům a zahradaRady a tipy

Zařiďte si ekologickou a udržitelnou kuchyni. Poradíme, jak na to

V posledních letech roste povědomí o důležitosti udržitelného způsobu života pro ochranu naší planety pro budoucí generace. Životní prostředí bychom jednoduše řečeno měli systematicky chránit a každý z nás může v tomto svou troškou do mlýna přispět.

Jednou z oblastí, kterou můžeme významně ovlivnit, jsou naše kuchyně. Existuje spousta způsobů, jak vytvořit udržitelnější kuchyni – od snížení množství odpadu až po výběr ekologických materiálů. V tomto příspěvku se budeme zabývat několika praktickými tipy, které vám pomohou vytvořit kuchyň, která bude stylová a zároveň šetrná k životnímu prostředí.

Snižte plýtvání potravinami

Jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů ke zhoršování životního prostředí je plýtvání potravinami. Chcete-li minimalizovat plýtvání v kuchyni, začněte plánováním jídel a nakupováním podle seznamu, abyste nenakupovali více, než potřebujete. Kromě toho kreativně využívejte zbytky jídla, kompostujte zbytky jídla a zvažte uchování přebytečných produktů konzervováním nebo zmrazením.

Právě pořízení kompostéru může být důležitým doplněním kuchyně, které pomůže, abyste byli udržitelnější. Do kompostéru pak můžete dávat zbytky zeleniny a ovoce a postupně se tyto nepoužitelné části promění ve velmi na živiny bohatý humus, který můžete využít třeba na pěstování domácí zeleniny či bylinek.

Vybírejte energeticky úsporné spotřebiče

Při nákupu nových spotřebičů do kuchyně hledejte modely s certifikátem ENERGY STAR. Tyto spotřebiče jsou navrženy tak, aby spotřebovávaly méně energie, což může výrazně snížit vaši uhlíkovou stopu a časem snížit účty za energie. Investice do energeticky účinných chladniček, myček nádobí a sporáků může mít z dlouhodobého hlediska velký význam.

I když ne vždy je ekologické nakupovat nové spotřebiče, rozhodně platí, že stará lednice může spotřebovávat tolik energie, že je pro vás i pro planetu lepší ji ekologicky zlikvidovat a pořídit si úspornější model.

Rozhodněte se pro udržitelné materiály

Při rekonstrukci nebo modernizaci kuchyně se rozhodněte pro udržitelné materiály, jako je bambus, dřevo nebo recyklované sklo. Tyto materiály jsou nejen ekologické, ale také odolné a stylové. Můžete je použít na pracovní desky, podlahy, skříňky, a dokonce i kuchyňské náčiní.

Zbavte se plastů na jedno použití

Plasty na jedno použití, jako jsou plastové sáčky, lahve a nádobí, přispívají ke znečištění a hromadí se na skládkách nebo v oceánech, kde mohou způsobovat potíže mořským živočichům. Nahraďte tyto předměty opakovaně použitelnými alternativami, jako jsou skleněné nádoby, nerezové lahve na vodu a silikonové sáčky na uchovávání potravin. Plastové obaly můžete také vyměnit za obaly ze včelího vosku, které jsou velmi odolné a znovupoužitelné.

Investujte do kvalitního nádobí

Vybírejte si kvalitní nádobí a kuchyňské pomůcky, které vydrží dlouhá léta. Hledejte výrobky z udržitelných materiálů, jako je litina, nerezová ocel nebo keramika. Vyhněte se nepřilnavým povlakům, které mohou do životního prostředí uvolňovat škodlivé chemikálie, a místo nich volte přírodní alternativy. Teflon ve skutečnosti vůbec není ideálním materiálem pro vaření, protože se postupně uvolňuje a může mít negativní vliv i na vaše zdraví.

Šetřete vodou

Šetření vodou je pro udržitelnou kuchyni zásadní. Nainstalujte nízkoprůtokové baterie a perlátory, abyste snížili spotřebu vody, okamžitě opravte případné netěsnosti a zvažte možnost sběru dešťové vody pro zalévání rostlin nebo úklid. Kromě toho dbejte na to, kolik vody spotřebujete při mytí nádobí nebo vaření.

Podporujte místní a ekologické zemědělce

Nákup místních a ekologických produktů podporuje udržitelné zemědělství a snižuje dopad přepravy potravin na životní prostředí. Navštěvujte farmářské trhy nebo hledejte v obchodech regály, které nabízí domácí produkci, abyste měli přístup k čerstvým sezónním produktům a zároveň podpořili místní zemědělce.

Zařaďte do svého jídelníčku bezmasá jídla

Chov hospodářských zvířat významně přispívá k emisím skleníkových plynů a odlesňování. Zařazením více rostlinných jídel do svého jídelníčku můžete snížit svou uhlíkovou stopu a podpořit dobré životní podmínky zvířat. Experimentujte s chutnými vegetariánskými a veganskými recepty, které ukazují krásu rostlinných surovin.

Uvědomělá spotřeba

V neposlední řadě si uvědomte své nákupní zvyklosti a vybírejte výrobky, které jsou v souladu s vašimi hodnotami. Zvažte ekologický a etický dopad nakupovaných věcí a vybírejte si výrobky s minimálním množstvím obalů a ekologickými certifikáty, kdykoli je to možné. Jsme bohužel dost zvyklí věci hromadit, nakupovat ve velkém a nepřemýšlet nad tím, zda věci skutečně potřebujeme. I kdyby ale nešlo o to, že nás to stojí velké peníze, jde i o to, že takovým způsobem života ubližujete planetě a životnímu prostředí.

Zavedením těchto praktických tipů si můžete vytvořit udržitelnou kuchyni, která podporuje ekologický způsob života a snižuje vaši ekologickou stopu. Ať už renovujete stávající prostor, nebo začínáte od nuly, každá malá změna, kterou provedete, může přispět ke zdravější planetě pro budoucí generace. Pojďme společně budovat udržitelnější svět, který bude krásnější nejen pro vás osobně, ale především jej zachová pro budoucí generace, které na nás spoléhají.

ZDROJ: https://www.treehugger.com/how-to-go-green-in-the-kitchen-4858697
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Dmitry Zvolskiy: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/svetly-dum-uvnitr-rostliny-2062426/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button