Krása a módaRady a tipy

Kožené výrobky vydrží věky – pokud o ně umíte správně pečovat

Pokud jste narazili na tento článek, určitě nemusíme představovat benefity kožené obuvi nebo doplňků z tohoto materiálu. Je pravda, že jde o investici a určitě můžeme mít celou řadu výhrad k etičnosti využívání pravé kůže, ale faktem je, že kvalitní kožené výrobky prostě vydrží věky, tedy za předpokladu, že o ně umíte správně pečovat.

Kůže je úžasný materiál, který má řadu výhod, ale péče o něj není vždy snadná. Vaše kožené boty a doplňky proto potřebují cílenou péči, která je vedena smysluplně a pravidelně. Prvním krokem je už správné nošení, ale pak následuje čištění, leštění a ochrana.

Nenoste boty každý den

Tohle pravidlo je nesmírně důležité. Když nosíte boty, vaše nohy se potí. I když to necítíte. Všechna tato dodatečná vlhkost se přenáší do bot. To spolu s jejich namáháním při celodenním chození způsobuje, že se vaše kožená obuv dostává do ohroženého stavu. Není tak pevná a může se začít poškozovat. Je proto nutné dát botám po celodenním nošení aspoň den volna, aby mohly vyschnout a vrátit se do původního stavu. Doporučujeme alespoň 24 hodin, 48 je ještě lepší. Pokud tedy nosíte společenskou obuv pět dní v týdnu, měli byste mít 3-5+ párů, které budete pravidelně střídat.

Používejte napínáky na boty

Napínáky na boty jsou dřevěné vložky do bot. Cedrové napínáky do bot jsou nejoblíbenější vzhledem ke své aromatičnosti a dlouhé životnosti. Měly by být v botách vždy, když je nemáte na nohou. Absorbují přebytečnou vlhkost, o které jsme hovořili výše. Snižují zápach a také minimalizují možné pomačkání a poškození vašich bot. I když se tyto napínáky nabízí také v plastové variantě, plast neabsorbuje vlhkost jako dřevo. Proto je vždy lepší investovat do dřevěných kusů.

Čistěte boty, když jsou špinavé

Je to logické pravidlo, ale i to stojí za to dále dovysvětlit. Všechny kroky údržby, které popíšeme později, fungují nejlépe na čistých kožených botách. Pokud máte boty trochu znečištěné, mělo by stačit otřít je vlhkým hadříkem. Začněte s čistým hadříkem, jednoduše jej trochu navlhčete a otírejte podle potřeby. Pokud máte na botách hodně nečistot nebo skvrn, například skvrnu od soli nebo kapky kávy, budete muset použít nějaký přípravek na ošetření obuvi, například čistič kůže. Na boty byste neměli používat vodu a mýdlo. Silné čisticí prostředky obsažené v běžném mýdle kůži neúměrně vysušují.

Myslete ale na to, že příliš pravidelné používání čisticího prostředku na boty způsobuje opotřebení kůže. Neměli byste jej používat po každém nošení. Obvykle se hodí je použít třeba jedenkrát do měsíce.  Zvláštní pozornost věnujte semišové obuvi, která je na čištění ještě složitější. U ní platí především pravidlo, že byste vlhkou obuv nikdy neměli nechávat sušit vedle topení, abyste proces urychlili. Kůže by se tím poškodila.

Péče o kůži

Teď, když jsou boty pěkně čisté, je čas je ošetřit. Péče o kůži je v podstatě její hydratace nebo zvlhčení. Stejně jako vaše ruce by potřebovaly krém, když je jim zima nebo jsou suché, je na tom vaše kůže stejně. Kůži je proto vhodné ošetřit tuky a vosky, které ji budou nadále udržovat pružnou a zdravou. Hydratovaná kůže je poddajnější a pružnější. Vysušená kůže je náchylná k praskání a vypadá nevzhledně. Proto je tato péče zcela zásadní pro udržení krásného vzhledu vašich kožených bot nebo doplňků.

Vyberte si vhodný přípravek na péči o pravou kůži a naneste tenkou až středně silnou vrstvu na celou botu pomocí měkkého hadříku nebo měkkého kartáče. Opakujte u druhé boty. Vykartáčujte kartáčem z koňských žíní. Tření a teplo při kartáčování pomáhá zapracovat ošetřující krém a také jej rovnoměrně rozložit.

Nezapomínejte na impregnaci

Impregnování pomáhá chránit kůži před vniknutím nejen vody, vlhkosti, ale i různých dalších druhů nečistot. Je potřeba pořídit impregnační sprej, který je určen na tento druh materiálu a po čištění provést aplikaci dvou vrstev impregnace. To samé platí i u dalších kožených výrobků, zejména pak u bund nebo kabelek. Opasky či rukavice typicky není nutné impregnovat, protože nadochází ke styku s vodou.

I když se může péče o kůži zdát náročná, myslete na to, že ani pořizovací cena kožených výrobků určitě nebyla nízká a byla by škoda si boty nebo bundu nevhodnou péčí zničit. Stačí pár minut týdně a máte jistotu, že boty vydrží dlouho a budete je moci nosit léta.

ZDROJ: https://primanapady.cz/clanek-394015-kozene-obleceni-a-doplnky-potrebuji-pravidelnou-udrzbu-vite-jak-na-ne

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Oluwaseun Duncan: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/pole-trava-boty-kuze-186035/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button