CestováníDům a zahradaRady a tipy

Nebezpečí pro včelaře i zahrádkáře. Co Česka míří sršeň asijská

Také nesnášíte vosy, ovády, sršně a bodavý hmyz všeho druhu? Nedivíme se vám – vždycky je nepříjemné, když vás taková malá potvůrka obdaří svým žihadlem, a to ani nemusíte být alergičtí. V případě, že jste, pak je to skutečně velká nepříjemnost, která vám může nadělat spoustu problémů. Na našich zahradách se nově může objevit další agresivní útočník – sršeň asijská. Je sice o trochu menší než u nás běžná sršeň obecná, ale je pověstná svým velmi agresivním chováním, bodá opakovaně, a především napadá včely.

Do Evropy vůbec nepatří

Bohužel jako i jiné invazivní druhy se sršeň asijská do Česka dostala vlastně nedopatřením. V roce 2004 se svezla jako černý pasažér kontejnerovou lodí s nákladem keramiky a porcelánu a přistála ve svém novém domově na jihu Francie. Nevíme, kolik sršní takto z Číny připlula, ale jisté je, že se jim Evropa zalíbila a od té doby se zde její kolonie velmi rychle rozšiřují.

Poprvé se o nich začalo více mluvit, když začaly způsobovat potíže v okolí francouzského Bordeaux, kde časem vznikly tisíce sršních hnízd. Podle odhadů se každým rokem jejich dosah rozšiřuje asi od dalších 100 kilometrů. Problémem je přitom zejména to, že v Evropě postrádají přirozeného nepřítele, tak se jim tu daří velmi dobře a prosperují. Pozorována byla tato sršeň zejména v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Belgii, ve Velké Británii, ale také v Německu, a i okolí našich hranic. Dost možná se tedy brzy trvale zabydlí i na našich zahradách a my se s jejich přítomností budeme muset nějak vypořádat.

Nečekejte od ní nic dobrého

Na první pohled je sršeň asijská trochu menší než naše domácí sršeň obecná. Bezpečně je ale odlišíte, protože asijská sršeň má zbarvení více černé barvy, proto se jí někdy říká i sršeň černá. Její žihadlo je velmi nebezpečné – dokáže usmrtit menšího hlodavce, ale velmi nebezpečná je i pro člověka. Její bodnutí asi jeden centimetr dlouhým žihadlem je velmi bolestivé a může vyvolat závažnou alergickou reakci.

Zejména agresivně sršně reagují na zářivé barvy, vůně parfému i vody po holení, a také pach alkoholu. Pokud už se s ní dostanete do křížku, nemá smysl máchat divoce rukama nebo snad utíkat. Pomůže spíše, když zachováte klid a budete si rukama chránit hlavu a obličej.

Co dělat, když objevíte hnízdo

Může se stát, že na vaší zahradě třeba letos objevíte sršní hnízdo. V takovém případě rozhodně nedoporučujeme pokoušet se hnízdo zlikvidovat svépomocí. Zavolejte si na pomoc odbornou firmu nebo hasiče. Zejména při obraně svého domova by sršně mohly být velmi agresivní a více žihadel značně zvyšuje riziko zdravotních komplikací.

Včely jako kořist

Asijská sršeň je velmi nebezpečná především pro včely, protože ty jí slouží jako ideální krmivo pro potomstvo. Naše včely medonosné se nedokážou, na rozdíl od svých asijských včelích příbuzných, sršním bránit. Sršně jednoduše napadnou úl, včelám utrhnou hlavu i nohy a jejich tělem krmí své potomky. Dokážou tak doslova během chvilky vyhubit celý roj a vám zbudou jen oči pro pláč. Pokud tedy jste včelaři, je potřeba se na toto riziko dopředu připravit a spojit síly ve snaze zabránit těmto útokům.

Důležité je proto včas hlásit případné napadení na Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky. Do budoucna je možné uvažovat o zapojení masožravých rostlin, které by mohly pomoci populaci sršní redukovat, případně by mohlo pomoci využití speciálních ochranných sítí.

ZDROJ: https://www.deratizace-global.cz
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: David Hablützel: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/jidlo-zvire-oci-vcela-928969/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button