Dům a zahradaRady a tipy

Vyzkoušejte těchto 8 způsobů, jak svůj domov udělat ekologičtější a úspornější

Ať už chcete provést energeticky úsporná vylepšení, nebo se vrhnout na ekologický design domů, přeměna starších nemovitostí na ekologické domy není tak obtížná, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Možností je dnes celá řada – využití solárních panelů, zasklení oken trojskly, maximalizace přirozeného světla a použití izolace jsou jen některé způsoby, jak modernizovat starší domy.

Každý může podniknout jednoduché kroky ke zlepšení energetické účinnosti svého domu. Některá opatření jsou složitější než jiná a budou vyžadovat větší investice, ale pokud chceme snížit naši závislost na fosilních palivech a bojovat proti změně klimatu, stojí za to se nad těmito možnostmi zamyslet.

1. Pusťte dovnitř světlo

Zvýšení přirozeného světla vám nejen dodá zdravou dávku vitaminu D a B, ale také prokazatelně zvyšuje naši energii. Ti z vás, kteří pracují z domova, se pro dokonalé zlepšení nálady snažte umístit svůj pracovní stůl blízko okna. Je-li to možné, zvažte také střešní okno, světlovod nebo najděte jiné kreativní způsoby, jak maximalizovat přísun přirozeného světla do vašeho domova. Čím více slunečního světla si najde cestu dovnitř, tím menší je potřeba elektrického osvětlení i umělého vytápění.

2. Spotřebujte méně plynu

Vzhledem k raketově rostoucím nákladům na plyn je nyní ideální čas na energetickou kontrolu domácnosti a snížení účtů. Pokud se snažíte snížit svou uhlíkovou stopu, najděte způsob, jak používat méně plynu, a místo toho se raději zaměřte na čisté zdroje energie.

3. Investuje do solárních panelů

Solární panely jsou sice zpočátku dražší variantou, ale v průběhu let jsou stále cenově výhodnější. Pokud máte dostupnou střechu, která je orientována na jih nebo jihozápad, měli byste tuto možnost určitě zvážit. Kromě toho, že se jedná o skutečně obnovitelný zdroj energie, pomáhají solární panely snižovat účty za elektřinu a udržovat vaši uhlíkovou stopu na nízké úrovni. Pokud to finanční prostředky dovolí, je to skvělá volba, kterou je třeba zvážit.

4. Využívejte možnosti chytré domácnosti

Zpříjemněte si bydlení v domácnosti pomocí chytrých zařízení. K tomu, aby byl váš domov ekologičtější, může přispět i tak jednoduchá věc, jako je přepínání zdrojů energie pro zajištění efektivního řízení toků energie ze solárních panelů. 

5. Zvolte si trojité zasklení

Trojité zasklení, které ke dvojitému zasklení přidává třetí sklo, je skvělým způsobem, jak zajistit, aby váš dům byl skutečně energeticky účinný. Přestože se dvojskla stala standardem pro mnoho nových domů, vyplatí se i nadále volit spíše trojskla, kde to je možné. Trojité zasklení je totiž mnohem účinnější při zastavení tepelných ztrát z domu, čímž výrazně snižuje spotřebu energie.

6. Nezapomeňte izolovat svůj domov

Udržet teplo uvnitř domu je to nejjednodušší, co můžete udělat pro výrazné zlepšení energetické účinnosti – a snížení účtů za plyn a elektřinu. Pokud si nejste jisti, kde začít, můžete například zakrýt veškeré úniky vzduchu izolací proti povětrnostním vlivům, přidat do oken silné závěsy a pořídit si zařízení proti průvanu.

7. Vyberte si vzduchové čerpadlo nebo podlahové vytápění

Pokud se chystáte rekonstruovat svůj dům, rozhodněte se pro vytápění zvolit vzduchové tepelné čerpadlo nebo podlahové vytápění – obě možnosti jsou účinnější a pomohou vašemu domu udržet teplo mnohem déle. Vzduchové tepelné čerpadlo přeměňuje energii venkovního vzduchu na teplo, zatímco podlahové vytápění rovnoměrně rozvádí teplo po místnosti.

8. Vydělejte si nějaké peníze navíc

Jistě vás potěší, že můžete vydělat peníze prodejem části své přebytečné energie zpět do sítě, což v podstatě znamená, že jste ze svého domu udělali malou zelenou elektrárnu. Zjistěte si více o těchto možnostech. Byť jsou akumulátory nákladné, mohou se vám mnohonásobně vyplatit.

ZDROJ: https://www.housebeautiful.com/uk/lifestyle/eco/a36327373/eco-home-tips/
ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button