Dům a zahradaRady a tipy

Přetvořte tuhé mýdlo na tekuté a naučte se další triky, jak jej v domácnosti využít

Vzpomínáte si, když ještě byli na veřejných záchodech, ve školách, na úřadech i v domácnostech klasická tuhá mýdla? Je to již nějaká doba, protože tuhá mýdla byla postupem času skoro všude nahrazena těmi tekutými. Najdou se však tací, kteří dodnes nedají na tuhé mýdlo dopustit a důvody mohou mít různé – už jen třeba cena a spotřeba je jistě menší.

Víte ale, že tuhé mýdlo se zdaleka nehodí jen pro mytí rukou, ale najde své využití i jinde? Dokáže třeba pomoci s drhnoucím zipem, odstraní protivné vrzání dveří, ale také si z něj zvládnete sami vyrobit jeho tekutou variantu. Jak na to? Čtěte dál a dozvíte se více.

Voňavé prádlo

Tuhé mýdlo se nehodí jen na klasické mytí, ale jeho příjemnou vůní můžete snadno využít také k provonění veškerého prádla, což ostatně dělaly už naše praprababičky. Mýdlo tak můžete uložit do prádelníku, ale stejně tak jej třeba dát do pytle k sezónnímu oblečení, které si uchová svěží vůni a nemusíte jej potom zase prát. 

Boty bez zápachu

Podobně jako v šatníku také v botníku dovede mýdlo odvést skvělou práci při zabránění nežádoucím pachům. Mýdlo pomůže přikrýt nežádoucí zápach z bot, nebo třeba zavazadel či jakýchkoliv věcí, které se obvykle nepyšní zrovna příjemnou vůní. Vůně mýdla také pomáhá zabránit tomu, aby se do věcí pustili moli nebo podobný hmyz.

Uvolní zaseklý zip

Zipy máme skoro všude – na bundě, kalhotách, batohu či kabelce. Určitě už se vám také stalo, že se zip zadrhnul. Pokud nechcete zip zničit nebo je zcela vyměnit, pak je potřeba jej velmi jemně znovu uvolnit. A k tomu vám mýdlo skvěle pomůže. Stačí kouskem tuhého mýdla v postiženém místě přetřít zoubky zipu, párkrát opatrně přejedeme jezdcem nahoru a dolů a zip by se měl snadno uvolnit.

Vyřeší problém zaseknutých dveří

Mýdlo také pomůže, pokud máte již starší dveře a občas prostě nejdou snadno odemknout, protože je zámek zatuhlý. Stačí, když klíč pořádně namydlíme a několikrát s ním otočíme v zámku. Mýdlo zámek hezky „promaže“ a vše bude zase hezky fungovat.

Pryč s nepříjemným vrzáním

Tuhé mýdlo se dá využít i k odstranění protivného vrzání, které se občas objeví v pantech dveří či oken. Stačí je lehce namydlit a vrzání je brzy pryč.

Mazání na pily

Lehké namazání suchým tuhým mýdlem pomůže pilám lépe proniknout dovnitř dřeva a usnadní řezání. Je to snadný krok, který se dá udělat před každou prací s pilou a velmi vám ji usnadní.

Až do posledního kousíčku

Určitě víte, že ke konci už bývá zbytek mýdla tak malinký, že se s ním ruce pořádně mýt nedají. Co tedy s ním? Není nutné jej vyhodit, ještě najde svůj účel. Zkuste třeba do mycí houby udělat malý zářez a zbytek mýdla do něj zasuňte. Na mytí rukou vám pak může pořád ještě dobře posloužit.

Z tuhého na tekuté

A na závěr onen zázrak? Jak z tuhého mýdla uděláte tekuté?

Není to vůbec složité, stačí vám tyto ingredience:

  • asi 60 g nastrouhaného tuhého mýdla
  • asi 300 ml horké vody
  • 1 lžička citronové šťávy nebo několik kapek esenciálního oleje
  • 1 lžička glycerinu nebo jedlé sody

Nastrouhané mýdlo vložte do vhodné láhve a zalijte jej horkou vodou. K tomu přidejte také šťávu z citronu či esenciální olej a glycerin nebo jedlou sodu. Směs pečlivě promíchejte a nechte asi den či dva odstát. Následně směs můžete přelít do vhodného dávkovače a používat. Pokus máte doma nadbytek tuhého mýdla, může to být skvělá možnost, jak jej využít.

ZDROJ: https://www.thespruce.com/uses-for-a-bar-of-soap-4164245
ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button