Dům a zahradaRady a tipy

Která zařízení je dobré vypnout, když jej nepoužíváte?

Máte pocit, že když stiskněte tlačítko vypnout na různých elektronických spotřebičích či domácích přístrojích, jejich práce končí? To je bohužel omyl mnoha lidí. Ony totiž některé spotřebiče mohou pokračovat v práci i poté, co je vypnete. A přirozeně ubírají elektřinu. Věděli jste o tom?

Pracují, i když je vypnete

Ano, je tomu skutečně tak. Byl proveden menší výzkum a během něj se zjistilo, že některá zařízení, která jsou obzvlášť náročná na přísun elektřiny, mohou pokračovat v čerpání energie i po vypnutí. Pokračují tak v plýtvání energií, i když je nevyužíváte. Je důležité je po vypnutí vytáhnout z elektřiny. Jedině tak ušetříte energie a na ročním vyúčtování to může být vidět. Jaké přístroje to tedy jsou?

Nabíječka bez mobilního telefonu

Také se vám často stává, že z nabíječky vytáhnete mobilní telefon, ale necháte jí v zásuvce? Přeci jen to ničemu nevadí. Nebo snad ano? Nabíječka, která zůstává v zásuvce pokračuje ve spotřebovávání energie a to i když k ní není připojeno žádné zařízení. Ano, když se vám to stane jednou za čas, nevadí to až tak moc. Spotřebovává se minimální množství energie, ale přesto. Raději nabíječku vždycky vytáhněte.

Digitální TV tuner

Také televizní tunery jsou aktivní i poté, co je vypnete. A ročně? Může to dělat až pětistovku, podle toho, jaký tarif na elektřinu máte. Většina lidí bohužel nepřepíná TV tuner ani do pohotovostního režimu. Máte pocit, že vypnutí televize stačí? Nestačí. Vždycky televizi vypněte či minimálně přepněte do pohotovostního režimu.

Televize

Televize i v pohotovostním režimu spotřebovává energii. Ročně to může udělat okolo pětistovky a víc na ročním vyúčtování. Vyzkoušejte vypnout televizi (ne pohotovostní režim) a sledujte, jaké budou další rok vaše výdaje za elektřinu.

Počítače a notebooky

Víte, že takové vypnuté notebooky a počítače pracují? Nenechávejte je proto zapojené v zásuvce. Když budete notebook či počítač pravidelně odpojovat ze zásuvky, ročně na vaše konto mohou přistát až dva tisíce, které jinak zaplatíte za vyplýtvanou elektřinu. Pokud necháváte notebook v pohotovostním režimu a v zásuvce, částku zvyšte 1,5 krát.

Spotřebiče, které využívají časovače

Časovač nebo digitální hodiny jsou fajn, máte přehled, kolik je aktuálně hodin. Když časovač odpojíte, rovněž můžete ušetřit přes dva tisíce během jednoho roku! A to už stojí za to, nemyslíte?

Pokud máte stále pocit, že jsou to minimální částky, určitě vás článek nepříjemně překvapil. Od této chvíle si jistě rozmyslíte, zda je dobré spotřebiče ponechat v zásuvce nebo je raději vytáhnout ze zásuvky a ušetřit nějakou tu korunu. Mnohdy totiž může být docela vysoký částka.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button