Dům a zahradaRady a tipy

Poškození očí se při práci na počítači bát nemusíte. Únava a suchost očí vám ale může znepříjemnit život

Kdo může říci, že alespoň část své pracovní doby netráví u počítače? Dnes už se s počítačem setkáváme skoro každý, a to nejen v práci, ale také ve školách. Naše oči přitom dlouhé hodiny upřeně koukají do obrazovky monitoru a občas o sobě dají vědět pálením či jinou formou bolesti. Možná se tedy bojíme, že by nám koukání do obrazovek mohlo oči nenávratně poškodit. Přesto ale lékaři zjistili, že samotný monitor pro naše oči nepředstavuje nebezpečí. A když se navíc o oči budete vzorně starat, nemusíte se bát, že by oči byly dlouhým koukáním do počítače poškozeny.

Únava je jistá

Oko funguje jako senzor, který snímá světelné podmínky okolí a umožňuje nám tím vidění. Aby ho nějaké světlo mohlo vyloženě poškodit, musel by to být mimořádně silný zdroj, což u běžného počítačového monitoru nepřichází v úvahu, a podobně to platí i u televize. To, co způsobuje bolest nebo pálení očí, je ale velká únava. Častým koukáním do monitoru je možné zrak natolik unavit, že krátkodobě ztratíte ostrost vidění nebo se budete potýkat s dalšími nepříjemnými projevy.

Jednou z hlavních příčin, proč se oči při práci s počítačem unavují, je stále stejná a přitom relativně blízká vzdálenost monitoru od očí. Pokud se totiž díváme na relativně blízké předměty, přetěžujeme zaostřovací sval, který se pochopitelně po čase unaví a bude se hlásit bolestí nebo slzením očí. V extrémních případech únavy se může stát i to, že se se vám oči jakoby rozjedou a vy budete vidět dvojitě. To už jsou ale vážné případy, které je vhodné konzultovat s lékařem.

Pomoc

Osud unavených očí ale nemusíme jen pasivně přijímat. Očním svalům se dá poměrně snadno ulevit. Základem je dělat pravidelné přestávky, během kterých oku dopřejete koukání do daleka. Při cestě pro kávu nebo na toaletu se tedy snažte dívat z okna a hledět na vzdálenější předměty. Dobrým nápadem určitě není vytáhnout mobil a začít kontrolovat sociální sítě. V ideálním případě by oko mělo během dne koukat v průměru stejnou dobu na krátkou vzdálenost a stejně dlouho dobu na vzdálenost delší. Toho je samozřejmě někdy obtížné dosáhnout, ale budete-li usilovat o vyváženější poměr, určitě své šance na lepší zrak zvýšíte.

Suchost oka

Bolest a pálení může způsobovat i vysušování oka. K tomu dochází jednoduše proto, že při strnulém koukání do obrazovky počítače člověk až 14x méně mrká. Oko tak není přirozeně dost zvlhčováno a vysychá. Takový stav zhoršuje vidění, což vede dále k větší únavě a strnulosti očí, typické je i velké pálení a bolesti.

Vysušování oka může zhoršovat i okolní vzduch, který zvláště v interiérech bývá velmi suchý vinou klimatizace. A urychlit jej mohou také léky, od kterých byste to možná ani nečekali. Třeba i obyčejné léky na rýmu nebo na vysoký tlak mohou mít tento efekt. Je-li vysušování oka pro vás velmi nepříjemné a nedaří se vám jej řešit, je nejlepší navštívit očního lékaře a nechat si předepsat zvlhčující kapky.

Základní tipy při práci u počítače

  • Dělejte časté přestávky, ideálně každou hodinu alespoň na 5-10 minut.
  • Dbejte na zvlhčování očí, a případně si pomozte vhodným přípravkem.
  • Monitor by měl být od vašich očí vzdálen alespoň na délku vaší natažené paže, klidně i dále.
  • Vyhněte se zdrojům mihotavého světla jako jsou třeba zářivky.
  • Jas okolí by měl být podobný jako jas obrazovky.
  • Dopřejte si vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály.

Někdy ale za bolest hlavy nemohou oči, ačkoli si to podle příznaků myslíme. Zpravidla je to důsledek špatného sezení s předsunutou hlavou, což výrazně zatěžuje krční páteř. I na to tedy pamatujte, když budete hledat zdroj svých obtíží.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button