Dům a zahradaRady a tipy

Snadnější úklid? S těmito triky ano!

V rámci své domácnosti se snažíte hledat různé tipy, rady a triky, které pomáhají lepšímu a jednoduššímu úklidu. Nikdo nechce trávit hodiny a hodiny úklidem, bohužel ho musíme dělat všichni, aby byla naše domácnost čistá a zdravá. Také automaticky saháte po různých čističích, které najdete v obchodech? V reklamách ukazují, jak je to účinné, skvěle čistí a podobně.

Jednoduché uklízení

Komerční prostředky nebývají vždy levné, a i když reklamy je popisují jako skvělé produkty, ne vždycky je to tak úplně pravda. Chemikálie mohou škodit nejen vašim rukám, když nepoužíváte gumové rukavice, také mohou do ovzduší vypouštět látky, které nejsou vhodné pro citlivější jedince. Vsaďte proto na babské rady, které jsou pro vás ekologičtější a také vaší domácnost mohou lépe vyčistit. Vyzkoušejte tyto jednoduché babské tipy!

Čištění vodovodních baterií a kohoutků

Vezměte ocet, namočte do něj papírovou utěrku nebo hadřík a obalte jím baterie a kohoutky, popřípadě ventily z kohoutků, který je celý pokryt vodním kamenem. Nechejte působit přibližně třicet minut (pokud je vodní kámen silný i déle). Po odstranění octového zábalu vezměte dětský olejíček, kápněte pár kapek a vyleštěte. Tento postup zajistí krásné, čisté a lesklé vodovodní baterie.

Rezavé skvrny

Jestliže se objevují ve vaší domácnosti rezavé skvrny, nemusíte se plašit. Jednoduše vezměte plátek citronu, posypte jej solí a začněte třít rezavé skvrny. Po chvíli se rez odstraní a bude vše krásné!

Čistá vana

Někdy ve vaně najdete nepříjemné skvrny, které potřebujete odstranit. Chcete zase zpátky svou bílou vanu? Naplňte jí horkou vodou a nasypte do ní dva balíčky kyseliny citronové (té klasické v kelímku). Nechejte tento roztok působit přes celou noc a vaše vana bude ráno krásně bílá a čistá.

Kamenná kuchyňská deska

Pokud je vaše pracovní deska v kuchyni z kamene nebo ze žuly a je potřeba jí vyčistit, vyzkoušejte náš recept! Smíchejte dva šálky vody, několik kapek tekutého mýdla a 50 ml čistého alkoholu. Párkrát přetřete. Fleky se postupně uvolní a kamenná deska bude opět krásně zářit!

Zašlé dlaždičky

Také znáte problém, který se týká vašich dlaždiček? Špína se udržuje ve spárech a vy nevíte, jak jí účinně odstranit. Vyzkoušejte tento jednoduchý recept a budete nadšení! Nasypte na mokrý hadřík silnější vrstvu jedlé sody a jemným tlakem čistěte spáry. Během chvíle bude vaše koupelna krásně čistá!

Čistá mikrovlnka

Mikrovlnka slouží k ohřívání a často je v ní mastnota a fleky. Jak se jich zbavit bez chemických produktů? Smíchejte v míse vodu a kyselinu citronovou. Do směsi namočte hadřík, na něj ještě můžete aplikovat trošku citronové šťávy a nyní už čistěte. Postup opakujte tak, jak potřebujete. A mikrovlnka bude čistá!

Čistý plynový sporák

Když chcete vyčistit plynový sporák použijte jedlou sodu a peroxid vodíku. Obě ingredience smíchejte tak, aby vznikla tužší hmota či kašička. Nechejte na sporáku působit pět až deset minut a otřete. Směs pomáhá odstranit odolné skvrny a mastnoty.

Zašlé desky ke krájení

Chcete-li vrátit kuchyňským prkénkům jejich původní vzhled vezměte si plátek citronu a pořádně plochu vydrhněte. Pro lepší efekt můžete použít trošku soli. Plastové prkénka ocení bělidlo, které jim vrátí jejich původní vzhled. Nechejte jej působit minimálně hodinu a poté důkladně opláchněte.

Skvrny od kávy či čaje

Trápí vás skvrny od čaje nebo kávy? Pak vezměte kůru z pomeranče či citronu a posolte. Třete s ní hrnečky, dokud nečistoty nezmizí.

Fleky na pánvích

Pro snadné čištění špíny v hrncích a pánvích vyzkoušejte jedlou sodu a ocet. Nechejte tuto směs převařit ve špinavém hrnci. Vlivem kyselosti tato špína povolní a jedlá soda pomůže v čištění. Vaše hrnce budou jako nové!

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button