Dům a zahradaRady a tipy

Nemáte zahrádku? Úrodu můžete mít i na balkoně – poradíme, co pěstovat podle světových stran

Závidíte všem, kteří mají zahrádku a mohou si zde pěstovat vlastní ovoce a zeleninu? I pokud bydlíte jen v bytě s balkonem, můžete mít podobné možnosti. Jde jen o to vše dobře naplánovat a sami uvidíte, že bohatá úroda vás může potěšit, i když podmínky nejsou zcela ideální. Jak na pěstování na malém prostoru?

Balkon na východ

Pokud máte balkon orientovaný na východ, můžete si gratulovat – je to totiž ideální prostor pro pěstování i poměrně náročných rostlin. Skvěle zde bude růst petržel, pažitka nebo šalvěj.

Na jaře a na podzim nezapomeňte vysadit listové saláty a ředkvičky, které zde budou snadno prospívat. Je to proto, že východní balkon nabízí dostatek slunce, ale chrání před vysilujícím letním sluncem, které praží odpoledne. Na léto zde vysaďte popínavé fazole, hrášek, keříková rajčátka, papriky, ale také jahody. Klíčové je zajistit rostlinkám vydatnou zálivku, a pak se dá na východním balkoně pěstovat v podstatě cokoliv. Pomoci vám můžou také moderní samozavlažovací květináče, které vám zjednoduší práci se zaléváním.

Západní balkon

Pokud máte balkon na západ, můžete zde zkusit zasadit zejména drobné ovoce – rybízy, angrešty, lesní jahodník. Tyto keříky se snadno pěstují a nevadí jim ani ostřejší odpolední slunce. Z bylinek si pořiďte především meduňku, petržel a bazalku. V závislosti na konkrétní poloze se zde může dařit také ředkvičkám, které jsou bohaté na vitamín C. Navíc jsou přebornicemi v růstu a sklízet se dají už šest týdnů od výsevu.

Balkon orientovaný na jih

Z logiky věcí již vyplývá, že se zde bude dařit hlavně teplomilným rostlinám, a to zejména středomořským druhům. Je ale potřeba myslet zejména na to, že na jižní straně bývá slunce nejsilnější a je možné, že ostré poledním slunce bude pro rostlinky skutečně velmi náročné a nebudou tak dobře prospívat. Samozřejmě to také znamená, že budou mít vyšší nároky na vodu.  Dobře se zde bude dařit zejména bylinkám, jako jsou levandule, rozmarýn, tymián či oregano. Dopřejte jim ale dostatečně propustnou půdu s přídavkem písku.

Podobně dobře se zde bude dařit i rajčatům nebo paprikám. Vyplatí se pořídit již předpěstované rostliny, které zalévejte tak, aby byl substrát vlhký. V příliš suchém substrátu rychle uschnou, v mokrém naopak shnijí.

Co s nepopulárním balkonem na sever?

Ve skutečnosti to vůbec nemusí být tak špatné, jak by se na první pohled zdálo. Existují i rostlinky, které si na teplo zrovna nepotrpí. I na severním balkoně můžete vytvořit malou zahrádku plnou voňavých bylinek, jako je pažitka, petržel, libeček nebo například medvědí česnek.

Může se zde poměrně dobře dařit také listovým salátům, jako je polníček, mangold nebo špenát. Tyto potraviny jsou navíc velmi bohaté na vitamíny. Dobře se zde bude dařit i květinám, zkuste třeba petrklíče, lichořeřišnici či měsíček.

Vadí přemíra větru?

Na větrný balkon je určitě lepší zasadit spíše nižší rostlinky a rostlinky se silnějšími stonky, zejména pak keře, které dokážou nejlépe odolat i silnému větru. Také se vyplatí zvážit jejich upevnění k opoře. V prostornějších balkonech využijte zástěny či paraván, který zabrání velkým škodám, které dovede vítr způsobit. V České republice fouká vítr nejčastěji od západu, takže se s tím dá počítat při umisťování květináčů.

V každém případě neváhejte svůj balkon na naplno využít. Garantujeme, že cena zeleniny, ale také Chuť té domácí jsou dostatečnými důvody, proč se do pěstování pustit. Jakmile trochu zjistíte, co a jak funguje, bude pěstování hračka i pro vás.

ZDROJ: https://savvygardening.com/balcony-garden/
ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button