Dům a zahrada

Na houby jen do lesa? Omyl! Můžete je vypěstovat i na zahradě

Že pro houby musíte jen do lesa? To je velký omyl! Mimo klasických žampionů si na zahradě můžete snadno vypěstovat také typicky lesní houby, které se výborně hodí nejen na smaženici, ale třeba také na houbovou omáčku, zavařování nebo sušení. Jak na to?

Je pravda, že žampiony ani hlívu ústřičnou bychom neměli považovat za houby v pravém slova smyslu. S těmi se nadšený houbař rozhodně nespokojí. Ideální úlovky bezpochyby představují hřiby, lišky, kozáky, bedly a jiné lesní druhy. Ne vždy to jde snadno, ale houby si skutečně můžete vypěstovat na vlastním, aby byla úroda celá jen vaše a vy už nemuseli běhat po lese v brzkých ranních hodinách, abyste předběhli ostatní houbaře.

Vlastní houbový hájek

Lesní houby je možné pěstovat i na zahradě, budete ale potřebovat mít tam alespoň malinký les. Houby totiž nutně vyžadují stinné a vlhké stanoviště a řada hub také žije v úzké symbióze s dřevinami. Na zahradě by vám tedy rozhodně neměly chybět břízy, duby, buky, smrky, borovice či jedle. Některé durhy můžete vysázet i nyní – a za 5 let už můžete mít malý lesní hájek, kde se bude houbám výborně dařit.

Získejte sadbu hub

Velkou výhodu máte, pokud máte zahradu v těsné blízkosti lesa. Tak se vám na zahradu mohou houby nastěhovat i samy díky sporám z lesních porostů. Spory hub je samozřejmě možné si do zahrady přinést například s mulčovací kůrou, v níž bývají obsažené především spory smržů. Dále můžete spory hledat na větvích či pařezech, které si dovezete třeba jako palivové dřevo.

Profesionální sadba je řešením

Nechcete-li doufat ve štěstí, je možní pořídit si také profesionálně připravenou a testovanou sadbu hřibovitých hub. Nejčastěji se prodává ve formě práškové směsi, která je připravena z podhoubí či spor, nebo se dá pořídit suspenze s živými zárodky několika druhů lesních hub. Také se dají dnes koupit přímo sazenice stromů, jež obsahují již „naočkované“ podhoubí.

Práškové směsi a suspenze se dávají přímo ke kořenům stromů rostoucích na chráněném, stinnějším místě zahrady. Aplikujte je do vlhké půdy, asi 10–20 cm hluboko a v kruhu asi 1–2 metry kolem kmenu stromu. Spory je možné naočkovat od jara do podzimu, přibližně když jsou teploty nad 10 °C. Je také nutné zajistit, aby půda nevyschla.

Je samozřejmě nutné počítat s tím, že ne všechny druhy hub obsažené v sadebním přípravku vám na zahradě skutečně vyrostou. Zakoření a ujmou se jen ty, které u vás mají vhodné podmínky k životu – tedy ideální teplotu, vlhkost a blízkost dřevin, se kterými žijí v symbióze.

Jak o houby pečovat?

Nestačí, že houby zakoření a začnou růst. Je třeba se o ně i nadále starat. Především je klíčové udržovat patřičnou vlhkost půdy. Ta může totiž mimo skutečný les velmi rychle vysychat už když i jen několik dní neprší. V takovém počasí je vhodné půdu každodenně zavlažovat, avšak pouze kropením, které dokáže alespoň trochu imitovat přirozený déšť. Vyplatí se kropit navečer, kdy už se voda nebude tolik vypařovat. S hnojením si dělat starosti nemusíte. 

První úrodu kozáků březových můžete očekávat už první rok a postupně bude větší a větší. Velkou výhodou domácího pěstování je, že houby můžete sklízet v ideální velikosti.

Dejte si pozor na slimáky

Je nutné učinit opatření k ochraně hub před nenasytnými slimáky. V okolí hub je dobré nainstalovat návnady na slimáky. Díky tomu se vám podaří houby ochránit před prakticky jedinou hrozbou, která jim na zahradě může hrozit.

A můžete se těšit na bohatou sklizeň, která bude rok od roku růst.

ZDROJ: https://www.bhg.com/gardening/vegetable/vegetables/how-to-grow-mushrooms/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button