Dům a zahradaRady a tipy

Jak se zbavit fleků na utěrkách?

Co však dělat, když se ani po vyprání skvrny neodstraní? Takové utěrky v kuchyni nechcete! Ale pozor, nemusíte je vyhazovat! Stačí vědět, jak odstranit skvrny, které vás trápí!

Pravidelná výměna

Ruku na srdce, jak dlouho vám vydrží utěrka ve vaší kuchyni? Týden? Nebo dokonce dva týdny? Utíráte do ní denně nádobí, utřete si do ní také mokré ruce, linku nebo s ní odstraníte mnoho skvrn, které jsou na jídelním stole. Pravidelné využívání na utěrce zanechává bakterie a nečistoty, které najdete na kuchyňské lince. Pokud jí využíváte opravdu často, pak není od věci vyměnit jí každý den.

Hlavním pravidlem je nenechat mokré skvrny uschnout, protože se tím pádem stávají odolnějšími a zbavit se jich nebude tak jednoduché, jako je tomu u mokrých utěrek. Jestliže se vaše utěrka ušpiní, pak jí určitě dejte do teplé vody. Jednoduše se tak následně zbavíte skvrn a dalších nečistot, které na ní mohou ulpívat. Během praní je dobré také myslet na to, na kolik stupňů se bude utěrka prát.

Bílou zpravidla perte na 90 stupňů a barevné stačí prát na 40 až 60 stupňů. Samozřejmě záleží na tom, jaký materiál vaše utěrka má. Po vyprání je dobré utěrky vždycky vyžehlit. Také je dobré využívat utěrku jen na to, na co je určená. Tedy na utírání nádobí, ale ne na utírání stolů, špinavých rukou, mastných povrchů a podobně. Jak jednotlivé skvrny odstranit?

Červené víno

Objeví-li se na vaší utěrce skvrny od červeného vína, pak půjdou hůře odstranit. Není to však nemožné. Stačí si jen připravit solnou směs a do ní utěrky namočte. Směs připravíte s pomocí soli a vody v poměru 1:1. Pozor na sůl, jakmile do směsi namočíte utěrku, musíte jí před praním dobře propláchnout. Sůl může působit také na barevné tkaniny.

Káva nebo černý čaj

Nejčastěji se na utěrkách objevují skvrny od kávy a černého čaje. Odstranit je můžete jednoduše s amonným roztokem. Smíchejte amoniak a vodu v poměru 1:1. Dejte do rozprašovače a nastříkejte směs na skvrnu. Nechejte pár minut účinkovat a poté dejte utěrku do pračky a vyperte.

Mastné skvrny

Objevují se na vašich utěrkách mastné skvrny? Jednoduše je odstraníte prostředkem na mytí nádobí. Ten v sobě obsahuje složku, která přirozeně odstraňuje mastnotu a další skvrny. Utěrku po nanesení prostředku na mytí nádobí neoplachujte. Naopak dejte jí rovnou do pračky vyprat.

Ovoce a šťávy

Stalo se vám, že jste museli rychle utřít šťávu z ovoce a najednou jsou na vaší utěrce skvrny, které nejdou odstranit? Pak vyzkoušejte obyčejný šampon, který používáte na své vlasy. Utěrku namočte do horké vody, nechejte patnáct minut a poté vyždímejte. Přidejte na skvrny šampon na vlasy, jemně vetřete a nechejte další půl hodinu působit. Nakonec utěrku vyperte v ruce.

Univerzální prostředek

Pořádně už nevíte, od čeho je vaše utěrka špinavá? Nebo nefunguje žádný z výše uvedených postupů? Vyzkoušejte univerzální prostředek, který na odstranění skvrn používaly už naše babičky.

Co budete potřebovat:

  • Horkou vodou
  • 2 polévkové lžíce pracího prášku
  • 2 polévkové lžíce jedlé sody
  • 250 ml ethylalkoholu

Jak postupovat:

Do lavoru nebo velké mísy nalijte horkou vodu a do ní vložte utěrky. Počkejte, až se zcela namočí a následně přidejte ethylalkohol, jedlou sodu, prací prášek a vše dobře promíchejte. V této směsi nechejte utěrky odstát celých 24 hodin. Bude-li málo vody, určitě můžete přidat. Pozor, musí být horká!

Po celém dni utěrky vytáhněte, dobře properte, jako poslední properte utěrky v čisté teplé vodě. Poté dejte do pračky, kde vyperte tak, jak jste zvyklí. Skvrny a nečistoty budou pryč jako mávnutím kouzelného proutku!

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button