Rady a tipy

POZOR: Proč byste nikdy neměli sušit prádlo v místnosti

Faktem totiž je, že v místnosti kde sušíte prádlo, zvyšujete vlhkost vzduchu až o 30 procent. Jednoduše si tak vytváříte ideální prostředí pro množení houby Aspergullus fumigatus, která se snadno vstřebává do našich plic. Pro zdravé lidí je tato houba neškodná, avšak lidé se slabou imunitou mohou být snadno ohrožení zánětem průdušek.

Pozor na plíseň!

Vzduch ve vašem domě či bytě může být také po sušení prádla plný chemikálií – to je kvůli používání různých pracích prášků a změkčovačů, které zůstávají po vyprání ještě na prádle. Je dnes moderní domy izolovat – logiky, aby se ušetřila energie pro topení. Tím si však zastavujeme přívod čerstvého vzduchu, a když ještě k tomu sušíme prádlo, ničíme tak potenciálně zdraví nám i našim dětem.

Alespoň trochu si můžeme pomoci pravidelným a pořádným vyvětráním, avšak pravidelný přísun čerstvého vzduchu nám úplné bezpečí nezajistí. Stále více odborníci volají po znovuzavedení společných prostor na praní a sušení, jak to bylo v panelákových domech kdysi. V USA některé fungují ještě i dnes a opravdu je to způsob, jak se ochránit před nebezpečím. Málokdo si totiž uvědomuje, kolik je ve vzduchu spór plísní a roztočů.

Sušení prádla vevnitř tak pro nás má potenciální toxické a fatální důsledky. Tato činnost může dále způsobit zánět nosních dutin, průdušek a mnoho dalších respiračních onemocnění. Mezi příznaky onemocnění patří i kašel, únava, podráždění očí, krku nebo bolesti hlavy.

Vlhkosti v naší domácnosti bychom měli předcházet. Uvnitř zkusme vyprané věci až dosušit, a to hlavně v té místnosti, kde trávíme nejméně času. Doma bychom měli sáhnout po pohlcovači vlhkosti. Nečekejte až když se vám doma vytvoří plíseň.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button