DárkyRady a tipy

Aby vás Vánoce nezruinovaly: Inspirujte se tipy, jak na dárcích ušetřit

Blíží se zase Vánoce, a i když je to určitě čas, na který se všichni těšíme, znamená také obvykle pořádný vítr v našich peněženkách. Nákup dárků se vždy prodraží, a to i když se snažíte šetřit a dáváte si předsevzetí, že letos skutečně budete kupovat jen drobnosti. Letos to konečně udělejte jinak – zkuste potěšit i menším dárkem, který vaše úspory nezlikviduje. Jde to, ale je potřeba jít na to rafinovaně a využít skutečně každé příležitost, kde se dá nějaká ta korunka ušetřit.

Vyhněte se vánočnímu stresu

Nenechávejte nákup dárků na poslední chvíli. Není to podstatné jen proto, abyste se vyhnuli typickému shonu a frontám, ale především také proto, aby dárky tolik nezatížily váš rozpočet najednou, ale výdaje se rozprostřely do průběhu celého roku. Kromě dárků se totiž na Vánoce musí počítat také s náklady na výzdobu, jídlo, návštěvy apod. – a to vše může váš prosincový rozpočet naprosto položit. Nezbude vám pak nic jiného než si třeba půjčit, což je rozhodně ta nejméně žádoucí varianta.

Střídmost je pravidlem číslo jedna

Je jasné, že na dárky se těšíme všichni, ale je skutečně potřeba pořizovat honosné a drahé dary? Především děti jsou záplavou dárků až příliš rozmazlované a faktem je, že v dnešní konzumní společnosti ani nedovedou ocenit, co všechno mají. Zkuste opulentnost svátků přeci jen trochu utlumit a stanovit si pravidla na počet a cenu dárků.

Praktické nejsou nutně špatné

Mnoho lidí říká, že praktický dárek není dárkem, ale ruku na srdce… Udělá vám větší radost další šperk, který se vám ani k ničemu nehodí a neodpovídá vašemu vkusu, nebo spíše poukaz na masáž či robot do kuchyně, o kterém už básníte celé měsíce? Nejsme děti, a proto nepotřebujeme tuny zbytečností, ale mnohokrát oceníme, když dostaneme něco, co bychom si tak jako tak koupili sami. Právě tyto praktické dárky mohou být skvělým doplňkem třeba jednoho většího překvapení, které pod stromečkem vykouzlí tu pravou atmosféru nadšení.

Zapomeňte na složité balení

Zamysleli jste se někdy nad tím, na kolik vás vyjde balicí papír a různé stuhy a ozdoby? I na tomto můžete hodně ušetřit. Využijte obyčejný balicí papír, noviny nebo se poohlédněte po nějakých starších krabičkách, které se vám doma přes rok nasbíraly. Jako ozdoba bude klidně stačit i přírodní provázek. Takové balení je nejen ekonomické, ale také ekologické.

Vyhněte se nechtěným darům

Trefit se do vkusu není vždy snadné. Než abyste pořídili něco, co dotyčný nevyužije, raději mu pořiďte poukaz do oblíbeného obchodu nebo na zboží či službu, o které víte, že ji využívá. Poukaz můžete koupit i v nižší hodnotě s tím, že na danou věc vlastně jen přispějete, ale přesto jistě uděláte radost. Výborné jsou třeba poukazy do prodejny elektra, obchodů s oblečením, poukaz na dovolenou či do klenotnictví. Obdarovaný si tak bude moci vybrat sám a dle vlastního vkusu a dárek tak zaručeně potěší.

DIY dárky

Ne nadarmo se říká, že ručně vyrobený dárek skutečně potěší. Pokud vládnete například pletacími dovednostmi nebo umíte šít, můžete tyto své talenty využít i při shánění dárků. Možností je celá řada, stačí se inspirovat na internetu. Za minimum peněz můžete udělat radost také fotografiemi nebo třeba stíracími losy. Každý rád občas poškádlí to svoje štěstíčko – a třeba se zadaří. Hloupé určitě nemusí být ani darovat peníze. Víte-li že obdarovaný na něco šetří, udělá mu největší radost, když ho v jeho snech podpoříte.

ZDROJ: https://www.clevergirlfinance.com/blog/christmas-on-a-budget/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: olia danilevich: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/matka-rodina-vanocni-stromek-dcera-6032994/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button