Rady a tipyZdraví

Potraviny s konopím – neškodný trend nebo snadná cesta k psychotropním látkám?

Všichni už jsme asi zaznamenali, že konopí se postupně z tabuizované rostliny mění na léčivý přípravek, který se využívá nejen v kosmetice. Přesto si cannabis pořád zachovává poněkud kontroverzní postavení. Tato původem himalájská rostlina se stala populární zejména v průběhu 60. let minulého století. Tehdy zažila naprostý boom jako nutná součást image hnutí hippies. Ti však marihuanu nevyužívali pro účely léčivé, nýbrž psychotropní. A možná proto také získala svou špatnou pověst. Vědci ale dnes již ví, že konopí dokáže i léčit, a pro mnoho lidí znamená skutečný průlom v doposud neúspěšné léčbě. Může pomoci i vám?

Konopná kosmetika

Kosmetický průmysl sahá po konopí čím dál častěji. Je totiž kvalitním zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek – v takové nenápadné rostlince jich najdeme více než 600! Konopná kosmetika je blahodárná na pleť, má hydratační účinky a působí protizánětlivě. Právě proto se často používá v boji s akné a problematickou pletí obecně, ale dokáže si poradit i s atopickým ekzémem, dermatitidou nebo s lupy. Cannabis účinně působí také proti stárnutí pleti, a není tedy vůbec divu, že se u zákazníků těší stále větší oblibě.

Konopí se nachází i v řadě léčebných přípravků a většina uživatelů si jeho účinky nemůže vynachválit. Na toto použití už jsme si možná zvykli, ale dnes se dá marihuana najít i na místech, kde byste ji nečekali a kde se s ní případně mohou setkat i vaše děti.

Konopné pivo

Mezi novinky patří například konopné pivo. Zní pro vás tato kombinace lákavě? A jaké na vás bude mít účinky? Pravda je taková, že žádné nepředvídatelné stavy vás po požití takového nápoje nečekají. Zákon v České republice totiž hovoří velmi jasně – potraviny s obsahem tetrahydrokanabinolu (THC) – oné halucinogenní látky – striktně zakazuje. Podle platných zákonů tedy na český trh nemůže přijít žádná potravina, která by obsahovala byť i jen minimální množství této látky.

THC má nejvyšší koncentraci v květu rostliny, ale pro výrobu potravin, které obsah konopí slibují, se využívají pouze listy nebo semena rostlin. Ty zajistí určitou příchuť nebo aroma, ale nemusíte se bát, že byste o sobě nevěděli podobně jako po vykouření jointa. Tímto způsobem jsou také chráněny děti, které by jinak logicky mohly mít k takovým potravinám snadný přístup. 

Zmzlina z příchutí „trávy“

Nabídka konopných potravin je u nás stále ale relativně malá v porovnání s jinými státy. Většinou lze u nás zakoupit právě ono zmiňované konopné pivo nebo jiné energetické nápoje. Nedávno ale také oblíbený výrovce zmrzlin Ben & Jerry’s oznámil, že plánuje vyrábět lahodnou zmrzlinu s kanabidiolem (CBD). Tato látka je obsažená v marihuaně, ale není psychoaktivní. Doposud však není její použití v potravinách legalizováno, a tak se zatím čeká na rozhodnutí americké vlády.

Evropská unie je ale přesto ke konopným potravinám poněkud zdrženlivá. Docílit u všech potravin zcela nulové koncentrace THC je totiž poměrně složité, a dokonce se registrují i případy, kdy se tato psychotropní látka dostala do mléka skrze krmivo krav.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA jedná o zvýšení povoleného limitu THC, ale zatím není jasné, jestli k tomu skutečně dojde nebo nikoliv. Riziko u takového množství je minimální, ale pokud by docházelo k jeho pravidelné konzumaci zejména u dětí, mohlo by to mít negativní následky. Je otázkou, zda něco takového vůbec zbytečně riskovat. Potraviny s konopnou příchutí jsou přeci jen záležitostí jakési senzace, než že by se skutečně jednalo o zásadní chuťovou revoluci. Těžko vůbec říci, jak by takové potraviny přesně chutnaly. Využít konopí pro zdravotní účely tedy není vůbec špatný nápad, ale tam by to také mělo nejspíš skončit.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button