Dům a zahradaRady a tipy

Jak přežít letní vedra doma – bez klimatizace a ventilátorů

Léto může přinést úmorná vedra, která ztěžují udržení chladu, zejména pokud nemáte přístup ke klimatizaci nebo ventilátorům. Existuje však řada strategií a technik, které můžete použít, abyste během horkých měsíců udrželi svůj domov i sebe v pohodě. Zde se dozvíte, jak můžete horko překonat přirozeně a pohodlně.

1. Optimalizujte větrání svého domu

Otevřete okna na opačných stranách domu, abyste vytvořili průvan. Díky tomu bude vaším prostorem proudit chladnější vzduch a horký vzduch bude vytlačován ven. Dále platí, že je vhodné otevírat jen okna, která jsou dobře stíněna stromy nebo okolními budovami. Kolem nich nebude akumulováno takové horko a snadněji tento chladnější vzduch dostanete do interiéru.

Zaměřte se také na noční větrání. Využijte nižší noční teploty tím, že v noci otevřete okna a dveře. Brzy ráno je zavřete, aby se chladnější vzduch udržel uvnitř.

2. Blokování slunce

Samozřejmostí by mělo být používat v co možná největší míře záclony a žaluzie. V nejteplejší části dne blokujte sluneční světlo pomocí hustých tmavých závěsů nebo žaluzií. Existují i speciální závěsy, které dovedou přímo izolovat proti teplu.

Pomoci mohou i reflexní okenní folie. Ty dovedou eliminovat pronikání tepla do interiéru tak, že paprsky odráží zpět ven. V posledních letech se jedná o velmi populární řešení, protože je prakticky neviditelné, za rozumné peníze a s vysokou účinností.

3. Vytvoření chladných zón

Vlhká prostěradla nebo ručníky položte před otevřená okna. Při průchodu větru se vzduch ochladí. Mokré prostěradlo můžete také v noci rozvěsit kolem místa, kde spíte. Pozor si dávejte pouze v případě, že máte v bytě přirozeně vysokou vlhkost – rozvěšení mokrého prádla může tuto situaci ještě zhoršit. Zejména navečer vám může pomoci snížit tělesnou teplotu před spaním studená koupel nohou.

4. Ledové obklady

Přikládejte ledové obklady nebo studené obklady na pulzní body, jako jsou zápěstí, krk a spánky, abyste se rychle ochladili. Před okno také můžete umístit mělkou nádobu nebo misku s ledem. Vítr může zvedat chladný vzduch z tajícího ledu a pomáhat ochlazovat místnost.

5. Optimalizujte své oblečení a lůžkoviny

Noste volné, světlé oblečení z přírodních vláken, jako je bavlna a len, které jsou prodyšné a pomáhají odvádět pot. Na spaní si vybírejte kvalitní lůžkoviny, které odvádějí vlhkost. Používejte světlá bavlněná prostěradla a povlaky na polštáře. Vyhněte se syntetickým látkám, které zadržují teplo.

6. Zůstaňte hydratovaní

Udržujte hydrataci pitím velkého množství vody po celý den. To pomáhá regulovat tělesnou teplotu a udržuje vás v chladu. Pokud se hodně potíte, zvažte nápoje s elektrolyty, které nahradí ztracené soli a minerály. Zejména pokud v létě také sportujete, je doplnění elektrolytů skutečně nezbytné. Samotná voda obvykle nestačí nahradit ztracené minerály.

7. Přizpůsobte své aktivity

Vyhněte se namáhavým aktivitám v nejteplejších částech dne. Pokud je cvičení nezbytné, provádějte je v chladnějších ranních nebo pozdních večerních hodinách. Plánujte aktivity uvnitř budov v době největšího horka, abyste se vyhnuli slunci. I když je sport na čerstvém vzduchu obecně považován za vyloženě zdraví prospěšný, v horku se nedoporučuje skutečně nikomu – tělo je velmi zatěžováno adaptací na vysoké teploty a další zátěž už může být neúnosná.

8. Využívejte přírodní bariéry proti teplu

V blízkosti oken vysázejte stromy nebo vinnou révu, které poskytnou přirozený stín. Ideální jsou listnaté stromy, protože v létě poskytují stín a v zimě propouštějí sluneční světlo. Umístěte rostliny v květináčích dovnitř domu. Mohou pomoci ochlazovat vzduch prostřednictvím procesu transpirace.

Přežít letní vedra bez klimatizace nebo ventilátorů je možné díky strategickému plánování a přírodním metodám. Optimalizací větrání, blokováním slunečního světla, vytvořením chladných zón, udržováním hydratace a přizpůsobením každodenních činností můžete udržet svůj domov i sebe v pohodě a komfortu. Osvojte si tyto tipy, abyste překonali horko a užili si příjemnější léto. Sami vidíte, že řešení nabízí i metody bez klimatizace a různých větráků. Základem je ale držet teplo venku a za žádnou cenu jej nepouštět zbytečně do interiéru. Jen tak se vám podaří udržte doma snesitelnou teplotu, která vám umožní normálně fungovat.

ZDROJ: https://www.redcross.org.uk/stories/health-and-social-care/first-aid/beat-the-hot-weather-top-tips-for-staying-cool
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Andres Ayrton: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-fitness-unaveny-cviceni-6550859/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button