Dům a zahradaRady a tipy

Kuna umí způsobit velké potíže. Víte, jak ji vyhnat pryč?

Bydlíte-li v domě, jistě už jste se v domácnosti setkali s celou řadou škůdců – od různého hmyzu až po daleko větší zvířátka jako jsou třeba myši nebo i kuny. Víte, jak proti nim bojovat a co se od nich dá očekávat?

Kuna skalní

Jedním z nejběžnějších savců, se kterým se můžeme na zahradě nebo v domě setkat, je právě kuna skalní. Toto zvířátko působí na první pohled roztomile a neškodně, ale chalupáři dobře vědí, že umí nadělat na zahradě i v domě pořádnou paseku.

Její přítomnost v domě či na pozemku naznačí prazvláštní zvuky šířící se z půdy, rozhryzaná tepelná izolace nebo poškozené kabely. Kuna se bude nejčastěji skrývat na místech, odkud má snadný přístup ven – můžete ji najít nejen na půdě, ale třeba také pod kapotou auta, kde má příjemné teplo. Jak se ale kuny jako nezvaného hosta zbavit?

Drobný savec, který nadělá velké potíže

Kuna dorůstá velikosti přibližně 50 cm a může vážit až okolo 2 kilogramů. Vyskytuje se téměř po celém území Česka, takže je docela pravděpodobné, že se dříve nebo později objeví i u vás – zvlášť pokud žijete blízko lesa a není ve vašem okolí zrovna rušno a živo. Kromě skal a lesa se kunám zalíbilo i v okolí lidských příbytků – proč taky ne, když zde nachází snadné zdroje potravy, bývá zde teplo a spousta možností, kde se ukrýt. Řadí se k masožravcům a může si pochutnat i na vašich slepicích nebo jiné domácí drůbeži.

Kuny žijí poměrně samotářský život. Netvoří trvalé páry, ale potkávají se jen pro účely páření, které nastává během léta. Tehdy může zahrádkáře překvapit hlasité pištění, které akt rozmnožování často doprovází. Samice je gravidní 9  měsíců a zjara porodí obvykle dvě až šest slepých mláďat.

Invaze do měst

V posledních letech se stále častěji můžeme setkat také s invazí kun do měst. Je to především proto, že i ve městě najdou dostatek úkrytů vhodných k rozmnožování, jako jsou půdy, sklepy, šachty, ale i štěrbiny ve střešní izolaci nebo mezi stropy a podlahami. Láká je také dostatek potravy – dokážou úspěšně likvidovat nejen městské holuby a potkany, ale rádi si dopřejí i odpadky z popelnic. 

Soužití s člověkem ale rozhodně nefunguje. Kuny si do úkrytů často tahají mršiny, které silně zapáchají, k tomu ještě chodí vykonávat potřebu pořád na stejné místo, takže se často stává, že moč prosákne třeba i do bytu.

Jak proti kuně zakročit?

Nemusí to být vůbec snadné. Začneme tím nejsnadnějším, a to je prevence. Na trhu sice je množství různých chemických přípravků, které mohou pomoci s jejich vyplašením, ale bezkonkurenčně nejlepším řešením je utěsnit všechny otvory pevným králičím pletivem. Co ale dělat, pokud už je kuna u vás nastěhovaná a všechny pokusy zatím selhaly?

Kuna nemá ráda rámus, většinou se tedy nezdržuje na místech, kde je pravidelná aktivita a hluk – to však může být zejména u chat velmi obtížné zařídit. Je možné využít třeba různé plašiče a repelenty. Říká se také to, že se kuna nesnese s kočkou a když si ji pořídíte, sama raději zmizí. Žádná rozumná kuna také nebude chtít přijít do křížku se psem. I pokud psa nemáte, může pomoci, pokud pouze jednou za týden sousedův či kamarádův pes oblast označkuje, aby kunu odradil.

Velice efektivním řešením je ale pořídit si halogenový reflektor s pohybovým čidlem pro rozsvěcení. Ten stačí nainstalovat do míst, kde se kuna vyskytuje a rozsvěcující světlo ji spolehlivě vyžene. Velmi účinné mohou být také ultrazvukové plašiče. Zvuky kuna těžko snáší a raději vyklidí prostor.

Kunu můžete také chytit do sklopce a odvézt ji někam daleko. Kutilové si sklopec můžou vyrobit, dá se ale samozřejmě i koupit.

Co naopak příliš nefunguje, jsou pachové nástrahy. S těmi obvykle uspějete jenom na chvilku, nebo vůbec, protože kuny vůbec nejsou hloupé a brzy pochopí, že se jedná jen o trik.

Štítky

Podobné články

omentářů

  1. Kolem baráku máme kuny roky. Jediným znakem jsou hovínka, které vždy ráno vidím. Občas dělají hluk na půdě a také vyskočí na okenní parapet, ale to je opravdu dvakrát za rok.
    Psa máme, soused má kočky, a určitě kunám nevadí, tak to bych považovala za nesmysl.
    Naše kuny ani neutočí na naše slepice ani nežerou jejich vajíčka. Takže jsme s nimi smířená 🙂

  2. Vyhnal jsem kunu z půdy Savem, 2x , (po cca 14 dnech) jsem vystříkal místa kde se držela a byl klid.

  3. Máme starší dům a naše půda je poměrně rozlehlá a členitá. Se sklopcem jsme neuspěli. Jakékoliv pachové nástrahy nemají nárok. Krytina je tašková, prostor se pomětně rychle vyvětrává. Uvažoval jsem, jak účinně zaplynovat tento poměrně velký, relativně rychle vyvětrávaný prostor. Zvolil jsem zaplynování oxidem siřičitým. Jednoduchá aplikace. Na dvou místech požárně zabezpečených zapálím hrst granulované síry. Důležité je dodržet taková opatření, abyste si nezapálili barák. Během relativně krátké doby je celý prostor vyplněn nedýchatelným oxidem siřičitým. Tento stav při dané aplikaci u nás vydrží vzhledem k vyvětrávání cca dvě hodiny. Další asi dvě hodiny je na plůdě již dýchatelno, ale nepříjemný štiplavý zápach je patrný. Po zaplynování kuna zaručeně opustí protor, jinak by se udusila. Po vyvětrání má tendenci se vracet, zpravidla v příštích dnech. Takže proces zaplynování opakuji. Kuna nemá možnost v klidu zahnízdit.

    1. Kamarádovi jsem věnoval příchozí bezdrátový gong s pohybovým snímačem, na baterky, používají ho v obchodech při signalizaci vstupu zákazníka. Takto je při vstupu identifikován pohyb kuny a zazvonění ji vyruší hned při příchodu. Bylo to efektivní, máte také povědomí o tom, kdy se nahoře něco děje. No, je samozřejmě těžké opravit a zablokovat vstupy a zamezit kuně přístup na její půdu. Ale je to nutné…

  4. Tyto elektronické plašiče jsou naprosto ale naprosto k ničemu jak na kuny tak na potkany a to i ty profesionální za spousty peněz (jen tahají z lidí peníze) , moje osobní zkušenost .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button