Dům a zahradaRady a tipy

Tyto pokojové rostliny vám pokvetou i v zimě. Udělají radost, i když je za okny vánice

Je načase rozloučit se s rozkvetlými záhony, předzahrádkami i balkóny. Zima již přichází a s ní mizí i bohatství barev v našich ulicích. Neznamená to ale, že musí nutně zmizet i z našich domovů. I když váš balkón nebo terasa již nepokvete, vaše pokoje kvést stále mohou. Přinesou vám atmosféru pohody, klidu a radosti v tmavých a upršených podzimních a zimních dnech

Krátké dny, nedostatek slunečního světla a sychravé počasí působí na mnoho lidí depresivně. I když od sezonních splínů nevyléčí, může vás pohled na barevné květy alespoň trochu potěšit. Jaké pokojové květiny volit, aby dobře snášely podmínky tohoto ročního období a přitom stále krásně kvetly?

Vánoční hvězda

Naprostou stálicí, která nám vždy připomíná, že se blíží období vánočních svátků, je bezpochyby vánoční hvězda. Její největší ozdobou jsou nádherně barevné listeny – mohou být červené, růžové, oranžové, bílé nebo dvoubarevné. Určitě nebudete mít potíže ji sehnat – budou ji nabízet takřka všechna květinářství a zahradnictví. Péče není příliš náročná. Důležité je chránit rostlinu před nižšími teplotami, hrozí jí rychlé poškození. Aby vám vydržela dlouho krásná, stačí jediné – pravidelně ji zalévat, občas pokropit a párkrát přidat také tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny.

Vánoční kaktus

Další oblíbená zimní rostlina je vánoční kaktus. Svědčí mu i chladnější teploty okolo 15 stupňů, takže se hodí klidně i na zastřešené terasy či zimní zahrady nebo chladnější chodby. Zalévejte přibližně každý týden. Pokud se o něj budete vzorně starat, odmění vás přenádhernými květy, které budou velmi lahodit vašemu oku a zpestří jakoukoliv vánoční výzdobu. Hnojení není třeba, postačí jej po zimním období přesadit.

Brambořík

Brambořík vás oslní svými jemnými květy, které mohou nabývat různých barev. Jsou červené, růžové, fialové i bílé a při správných podmínkách se z nich můžete těšit od podzimu do jara. Rostlinka preferuje chladnější podmínky, ideálně teplotu pod 20 stupňů. Proto se nehodí do přetopených místností jako je obývací pokoj či kuchyň. Větší radost vám bude dělat třeba v ložnici. Má rád těsnější květináče a dostatek rozptýleného světla. Zalévejte přes misku a jedenkrát za dva týdny přihnojte.

Azalka

Azalka potěší krásnou barvou i příjemnou vůní. Dobře se jí bude dařit v chladnější místnosti s dostatkem světla a dostatečným zaléváním. Azalka by však nikdy neměla stát ve vodě. Nejvhodnější je dešťová voda a pravidelné přiživování hnojivy bez vápníku. Jakmile některý květ uhyne, odstraňte ho, aby vzniklo místo pro nový. Tak vám bude azalka dlouho a hezky kvést.

Orchidej

Orchideje patří k tropickým rostlinám, takže milují velké teplo. Dopřejte jim tedy pěkně vyhřátou místnost, kde se pravidelně přitápí. Mají také rády hodně světla, takže okna směřující na jih či východ jsou v tomto směru ideální volbou. Pěstujte je ve vzdušném substrátu a celý květináč jednou týdně ponořte do měkké, ideálně dešťové, vody. Orchideje vyžadují i velkou vlhkost, k čemuž nejlépe přispěje pravidelné rosení. Hodí se mít doma také speciální hnojivo. Odkvetlé květy ihned odstřihávejte, aby vzniklo místo pro nové.

Africká fialka

Tato oblíbená květinka vám bude dělat radost barevnými kvítky celoročně. Líbí se jí hlavně na slunném místě. Nedávejte ji na přímé slunce a listy chraňte před kontaktem s vodou. Jedná se ale jinak o velmi nenáročnou rostlinku, která je vhodná i pro úplné začátečníky. Potěší tedy také jako vhodný dárek do nového bytu či domu.

Jednoduše řečeno, radost vám může i přes zimu dělat celá armáda kvetoucích pokojových rostlin. Pro každou místnost jistě najdete vhodného kandidáta, který prosvětlí vaše šedé dny a přinese do vašeho života trochu pestrobarevní radosti.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button