Krása a módaRady a tipyZdraví

Slupky z cibule – proč je nikdy nevyhazovat?

Při přípravě mnoha jídel využíváte služby cibule. Existují lidé, kteří cibuli, snad jen kromě sladkých pokrmů, dávají naprosto do všeho. Vezmete tedy nůž a cibuli oloupete a podle potřeby začnete krájet na kolečka, malé kostičky, měsíčky a podobně. Dodává jídlu tu správnou chuť a má také spoustu přínosů pro lidské tělo.

Co se slupkou?

Z cibule je samozřejmě také nějaký ten odpad, slupky. Ty povětšinou hodíte do koše, vždyť je přeci nevyužijete. Pokud produkujete bio odpad, pak v lepším případě dáváte slupky tam. Přemýšleli jste však nad tím, že slupky z cibule nevyhodíte? Obsahují totiž spoustu minerálů a vitamínů. Ty mají velmi dobré účinky pro lidské tělo a zdraví.

Slupky z cibule mají léčivé schopnosti a ty jsou známy už spoustu let. Využívají se spíše v lidovém léčitelství a jejich účinky znaly už naše babičky. Všechny látky, které najdete ve slupkách, mají příznivý účinek na celkovou regeneraci lidského těla. Proto je určitě dobré slupky nevyhazovat. Kde všude mohou být slupky z cibule nápomocné?

Přírodní barvivo

Slupky z cibule jsou skvělým barvivem, to všichni dobře známe. Na Velikonoce s nimi můžete barvit vajíčka, ale také slupky můžete využívat v jiných případech. Jde o přírodní barvivo, které je neškodné. K barvení se využívá již od středověku. Slupky můžete vařit, jak dlouho chcete, podle toho bude také hnědá barva sytější nebo jemnější.

Léčí kožní onemocnění

Plísně, bradavice, dermatitida, drobné ranky a další kožní nemoci můžete léčit spoustou léků, ale také s pomoci přírody. Konkrétně využijte cibulové slupky. Jak postupovat? Jednoduše! Slupky z cibule umelte na jemný prášek, smíchejte v poměru 2:3 s vazelínou. Tuto směs používejte dvakrát denně. Zbytek přípravku uzavřete a skladujte v lednici.

Pomáhá ledvinám i močovému měchýři

Jde o skvělý lék, který může pomoci při zánětu močového měchýře a také při problémech s ledvinami. Jak si tento lék připravit? Do hrnce dejte dva šálky vody a jeden šálek cibulových slupek. Celé to postavte na plotnu a vařte 30 až 45 minut. Poté konzumujte jednu polévkovou lžíci třikrát až čtyřikrát denně.

Odvar na vlasy

Ve slupkách z cibule je spousta vitamínů a minerálů, které mohou pomoci v mnoha dalších a jiných ohledech. Po tomto odvaru ze slupek vypadají mnohem živější a vypadají lépe. Některé ženy využívají odvar z cibulových slupek k přírodnímu barvení vlasů. To vše je bez chemie a chemických látek!

Pomáhá proti stomatitidě

Stomatitida neboli zánět sliznice dutiny ústní je velmi nepříjemné onemocnění, které postihuje ústní dutinu. Pomoci může odvar z cibulových slupek. Stačí si jím proplachovat ústa pravidelně.

Posílení imunitního systému

Posílit imunitu je důležité, protože díky tomu vaše tělo odolává lépe všem virům a bakteriím. Odvar ze slupek cibule jsou skvělým pomocníkem. Může pomoci jako prevence před mnoha onemocněními. Uvařte si jej podle tradiční medicíny a užívejte!

Pomoc při křečových žilách

Vyrobte si masážní olejíček, který napomáhá při masírování nohou. Pomáhá zejména při křečových žilách, které umí velmi potrápit. Jak připravit tento olejíček? Vezměte trochu cibulových slupek, smíchejte s dvěma polévkovými lžícemi olivového oleje. Dejte do misky, uzavřete a nechejte na chladnějším místě asi deset dní odležet. Občas misku nebo lahvičku protřepejte a za deset dní můžete používat.

Proti zánětu průdušek

Odvar z cibulových slupek můžete použít při akutním zánětu průdušek. Chcete-li se zbavit nepříjemného kašle, je to skvělý pomocník. Z tohoto odvaru můžete připravovat také obklady. Jak na to? Do hrnce přidejte sklenici vody, cibulové slupky a vše vařte přibližně patnáct minut. Do tohoto odvaru namočte látku nebo žínku a přiložte na postižené místo. Tento obklad nechejte působit půl hodiny a provádějte třikrát denně.

Lék proti nachlazení

V podzimních a zimních měsících jsou všude v okolí viry a bakterie a vy tak můžete velmi snadno onemocnět. Lékárničku máte napěchovanou sirupy, léky proti nachlazení, kašli a spoustě dalšího. Nachlazení může pomoci také slupky z cibule. Vezměte čtyři polévkové lžíce nakrájených cibulových slupek a dejte nad vařící vodu. Začněte inhalovat výpary po dobu tří až pěti minut.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button