Rady a tipy

Exotické citróny – přírodní všelék

Zdravotní účinky citrónu

1. Lehce zesvětluje pleť, pomáhá odstraňovat pigmentové skvrny. Kyselina citronová v citronech má lehce zesvětlující účinky. Pro pleťovou masku smíchejte lžičku citronové šťávy, bílý jogurt a med. Aplikujte na obličej a nechte 20 minut působit. Opakujte, dokud neuvidíte první výsledky.

2. Léčí akné a pomáhá předcházet jizvičkám. Citróny, resp. jejich šťáva má antibakteriální vlastnosti, jelikož má nízké pH. Některé zdroje uvádí, že mají schopnost zabíjet bakterie, které způsobují akné a následné jizvičky.

3. Léčí příznaky chřipky a zmírňuje bolest v krku. Citróny obsahují vitamín C, který chrání imunitu a zrychluje hojení po infekcích krku. Můžete do čaje přidat med a citron k podpoření rychlého uzdravení krku a celkovému zotavení.

4. Odstraňuje lupy a příznaky jejich vzniku. Vyrobte si přírodní masku na vlasy pouze pomocí citronové šťávy a jogurtu. Umyjte si vlasy jako obvykle, poté aplikujte masku a nechte působit 10 až 15 minut. Opakujte 2 – 3 x týdně.

5. Uvolňuje zácpu a vrací trávení do rovnováhy. Vymačkejte šťávu z půlky citronu do teplé vody a pijte každé ráno před jídlem. Vaše trávení se o poznání zlepší a předejdete častým zácpám.

6. Zklidňuje štípnutí od hmyzu. Kyselost citronové šťávy rychle a efektivně zklidňuje štípnutí od hmyzu a pomáhá od svědění. Čerstvou šťávou z citronu polijte kousnutí či štípnutí. Bude to maličko pálit, ale vydržte. Šťáva pomůže předcházet možné infekci a zklidní okolí štípnutí.

7. Bělí zuby. Vymačkejte šťávu ze čtvrtiny citrónu, přidejte 2 lžíce jablečného octa a do vzniklé směsi namočte kartáček. Vyčistěte si zuby jako obvykle, poté si pusu dobře vypláchněte vodou. Mějte na pamětí, že citronová šťáva je kyselina, tudíž aplikujte tuto kůru max. 1 až 2 x do týdne nebo lépe i méně.

8. Vyvažuje hladinu cukru v krvi. Přidání citronu do jídelníčku pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi, snižuje glykemický index potravin a tudíž je jídlo pomaleji tráveno. Také vláknina a vitamín C, které jsou v citronu obsažené, mají příznivé účinky pro lidi s cukrovkou.

9. Rozpouští ledvinové kameny a pomáhá předcházet jejich vzniku. Lidé trpící ledvinovými kameny mohou jejich výskyt či přítomnost eliminovat pomocí pití vody s citronovou šťávou, která pomáhá rozpouštět ledvinové kameny.

10. Posiluje a bělí nehty. Odlakujte a vyčistěte nehty od všech mastnot. Poté ponořte nehty do čerstvě vymačkané citronové šťávy na pár minut. Následně aplikujte na celé ruce výživný krém, abyste předešli vysušování kůže.

Jak si vybrat a uchovávat citrony?

1. Vybírejte citrony, které mají sytě žlutou barvu po celém povrchu. Zelená nebo světlejší místa znamenají, že citron není zcela zralý.

2. Vybírejte ty, které jsou těžší – budou mít tenkou slupku a plno šťávy a dužiny. Měly by mít kůru s jemnou texturou, bez otlačenin a vrásek na povrchu.

3. Citrony vydrží čerstvé týden, pokud je uchováváte v pokojové teplotě, na místě bez přímého slunečního záření. V lednici vydrží až 4 týdny.

4. Pokud chcete uchovávat citronovou šťávu, nejlepších výsledků dosáhnete tím, že ji nalijete do formy na led a zamrazíte.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button