Dům a zahradaRady a tipy

Provoňte svůj domov Vánocemi s pomocí těchto jednoduchých tipů

Vánoce jsou za dveřmi a i vy jistě chcete do svého domu přinést poklidnou atmosféru svátků, která vám zpříjemní společné chvíle s rodinou. K tomu vám pomůže i to, když svůj domov provoníte typickými vůněmi Vánoc, které přinesou dobrou náladu a pohodu i do stresujících vánočních příprav.

 1. Potpourri v hrnci

Postavte na sporák menší hrnec naplněný vodou a přidejte své nejoblíbenější aromatické ingredience, které neodmyslitelně souvisí s Vánocemi. Může to být pomerančová kůra, skořice, hřebíček, plátky jablek… Vaší fantazii se meze nekladou. Nechejte směs postupně zahřívat a užívejte si, jak váš domov prostoupí neopakovatelná vůně vánoční pohody.

 1. Potpourri do celého bytu

Nemáte-li čas hlídat hrnec postavený na plotně, vsaďte na sušené potpourri. Výhodou je, že jej můžete rozmístit kdekoliv po bytě a vánoční atmosféra tak může být nejen v kuchyni, ale třeba i v předsíni, kde pokaždé přivítá nejen vás, ale i každou návštěvu. Jednoduše si pořiďte několik menších skleněných nádobek, do kterých vložíte sušené ingredience. Skvěle funguje na plátky nakrájený a usušený pomeranč, skořice, nebo i okvětní lístky růží.

 1. Doma jako na procházce v lese

Pro mnohé z nás jsou Vánoce neodmyslitelně spojeny i se zimními procházkami zasněženou přírodou a vůní jehličí. Není nic jednoduššího než si kousek lesa přinést domů. Nejlépe uděláte, když nasbírané větvičky či chvojí umístíte do vázy s vodou pokojové teploty. Vydrží déle svěží a provoní váš byt o to lépe.

 1. Voňavé šišky

Milujete vůni lesa, ale chvojí doma nechcete, protože se bojíte všudypřítomného jehličí? I pro vás máme řešení! Nasbírejte v lese borovicové šišky a rozmístěte je doma všude tam, kde chcete, aby to vonělo po vánoční přírodě. Pokud chcete jejich vůni trochu ozvláštnit, můžete na ně kápnout několik kapek esenciálního oleje (třeba skořicového nebo růžového), který přirozené aroma šišek zintenzivní a rozvine.

 1. Domácí svařáček

Na tento ryze vánoční nápoj nemusíte jen na vánoční trhy. Udělejte si ho u vás doma a nejen, že si pochutnáte a zahřejete se, ale také do své domácnosti přinesete vůni Vánoc a sváteční náladu. Připravte si vánoční svařák podle našeho receptu:

Na přípravu 4 porcí budete potřebovat:

 • 1 l červeného vína
 • 1-4 kousky skořice (dle chuti)
 • 5 kusů hřebíčku
 • Asi 5 polévkových lžic cukru
 • Kůru z citrónu či pomeranče
 • Další ingredience dle chuti: badyán, muškátový oříšek, rozinky, jablko apod.

Postup:

Víno smícháme s cukrem a zvolna ohříváme na mírném plameni. Postupně přidáváme další ingredience a necháme směsí prostoupit jejich jednotlivé chutě. Víno zahříváme až dokud se na dně hrnce nezačnou objevovat malé bublinky. To znamená, že se již teplota směsi blíží k bodu varu a je třeba víno odstavit, jinak by vyprchal všechen alkohol. Směs přecedíme a podávám ve vysokých sklenicích. Můžeme dozdobit plátky jablek nebo pomerančovou kůrou. Svařené víno vždy pijeme horké a čerstvě připravené.

 1. Voňavé girlandy

Chcete váš domov nejen provonět, ale i vyzdobit? Pak si určitě nezapomeňte vyrobit vánoční voňavé girlandy. Jejich výroba je snadná a rychlá a váš dům během chvilky promění v oázu vánočního klidu a pohody. Na výrobu girland budete potřebovat tenkou stužku nebo provázek, nakrájený a usušený pomeranč, skořici a další ingredience dle vaší fantazie. Skvěle poslouží třeba upečené perníčky, sušené jablko nebo i malé šišky. Pomocí větší jehly navlékněte všechny ingredience na stužku a rozvěste girlandy po celém domě. Krásně se budou vyjímat na oknech či dveřích.

 1. Aromatické svíčky

Pokud nemáte čas na tvoření nebo nemáte poblíž les, vsaďte na voňavé svíčky. Koupíte je téměř v každém krámku, a i internetové obchody nabízí široký výběr různých vůní, barev a stylů, které ideálně doplní váš domov. Mezi klasické a nejžádanější vůně patří vanilka, růže, skořice či pomeranč, ale chybu neuděláte i s méně typickými vůněmi. Každému se koneckonců líbí něco jiného a nejdůležitější je, abyste se ve svém domově cítili pohodlně.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button