Rady a tipyZajímavé články

Umíte správně recyklovat typicky kancelářský odpad, jako jsou CD, tonery nebo papír?

V dnešní době, kdy je ochrana životního prostředí stále důležitější, je správné nakládání s odpady zásadní. Kancelářské odpady, jako jsou CD, tonery a další specifické materiály, vyžadují zvláštní pozornost. Většina lidí navíc vůbec netuší, kam tyto odpady patří a jak je zpracovat tak, aby co nejméně zatěžovaly přírodu. Jak tedy správně likvidovat tyto druhy odpadu?

1. CD a DVD disky

CD a DVD disky jsou vyrobeny z plastu, hliníku a dalších materiálů, které se obtížně recyklují běžnými způsoby. Při likvidaci těchto médií je třeba dbát na následující:

 • Speciální sběrné nádoby: Mnoho měst a obcí nabízí speciální nádoby na sběr elektronického odpadu, kam můžete CD a DVD disky odevzdat.
 • Sběrné dvory: Tyto disky lze také odvézt do sběrných dvorů, kde je odborně roztřídí a zlikvidují.
 • Recyklační firmy: Některé společnosti se specializují na recyklaci elektronického odpadu a CD disky zpracují na nové materiály.

Vždy se vyplatí zeptat se přímo na vašem obecním úřadě, případně se informovat na obalech od těchto nosičů – mnohdy zde je uvedena informace, jakým způsobem by se použité disky měly zlikvidovat.

2. Tonery a inkoustové kazety

Použité tonery a inkoustové kazety obsahují zbytky inkoustu a plastové části, které mohou být škodlivé pro životní prostředí, pokud nejsou správně zlikvidovány:

 • Výrobci a prodejci: Mnoho výrobců tiskáren a prodejců nabízí zpětný odběr použitých tonerů a kazet. Například společnosti jako HP nebo Canon mají programy pro recyklaci těchto produktů.
 • Sběrné nádoby v obchodech: Některé obchody s kancelářským vybavením mají speciální nádoby na sběr použitých tonerů a kazet.
 • Sběrné dvory: Použité tonery a inkoustové kazety lze rovněž odvézt do sběrných dvorů, které zajistí jejich správnou recyklaci.
 • Opětovné plnění: Existuje také možnost jak ušetřit – nabízí se služby, které prázdné kazety opětovně naplní inkoustem a vy je pořídíte za zvýhodněnou cenu. Zabijete tak doslova dvě mouchy jednou ranou.

3. Papír a karton

Papír a karton jsou nejběžnější kancelářské odpady, které lze snadno recyklovat:

 • Modré kontejnery: Papír a karton patří do modrých kontejnerů na tříděný odpad, které najdete téměř v každé obci. Pamatujte, že do těchto kontejnerů by neměl přijít znečištěný odpad a také některé speciální druhy papíru – leštěné, s třpytkami apod.
 • Shreddery (skartovačky): Citlivé dokumenty je vhodné před vyhozením skartovat. Skartovaný papír pak můžete vložit do modrého kontejneru. A není potřeba obávat se možné zneužití citlivých údajů.
 • Recyklační firmy: Větší množství papíru mohou odvézt specializované recyklační firmy, případně jej lze umístit také do sběrného dvora.

4. Elektronika a baterie

Elektronická zařízení a baterie obsahují nebezpečné látky, které mohou poškodit životní prostředí:

 • Sběrné nádoby na elektroodpad: Elektroniku, jako jsou staré počítače, klávesnice nebo myši, můžete odnést do speciálních sběrných nádob na elektroodpad.
 • Sběrné dvory: Také sběrné dvory přijímají starou elektroniku a baterie a zajistí jejich bezpečnou likvidaci.
 • Prodejci: Někteří prodejci elektroniky nabízejí možnost zpětného odběru starých zařízení a baterií.

5. Plasty

Kancelářské plasty, jako jsou obaly, kelímky nebo různé plastové součástky, by měly být také správně tříděny:

 • Žluté kontejnery: Plasty patří do žlutých kontejnerů na tříděný odpad.
 • Recyklační firmy: Větší množství plastového odpadu mohou zpracovat specializované recyklační firmy.

Správná likvidace kancelářského odpadu je klíčová pro ochranu životního prostředí. Vždy se snažte využít dostupné možnosti třídění a recyklace, ať už prostřednictvím speciálních sběrných nádob, sběrných dvorů nebo zpětných odběrů u prodejců. Vaše úsilí přispěje k udržitelnějšímu a čistějšímu světu.

ZDROJ: https://www.living.cz/clanek-306521-vite-kam-vyhodit-cd-toner-dalsi-kancelarske-odpady
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Marc Mueller: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/380769/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button