Krása a módaRady a tipy

S lupy se trápí až každý druhý člověk. Řešení je zdlouhavé, ale existuje

Trápí vás lupy? Pak vězte, že podobný problém řeší každý druhý člověk. Je to jednoznačně velmi nepříjemný problém, který může hodně zkomplikovat život. Nepotěší vás určitě ani to, že lupy skutečně mohou potkat každého z nás, a také to, že se nedají léčit. Na druhou stranu je bezpochyby lze mít pod kontrolou a eliminovat jejich vznik natolik, že nebudou téměř vůbec znatelné.

Pokožka hlavy, která svědí

Lupy nejčastěji provází velmi nepříjemné svědění. Následkem toho se škrábeme, drbeme a potom se nám začne o to více olupovat suchá pokožka hlavy, která je velmi snadno viditelná na oblečení a způsobuje společenské faux-pas. Svědění a olupující se části kůže stále přestavují tabu, o kterém se nemluví a raději se ve společnosti ignoruje. Přestože jde o zcela přirozenou věc, se kterou se potýkají všichni. Do jisté míry je svědění naprosto normální, ale stane-li se chronické a obtěžuje-li vás i vaše okolí, pak je načase zakročit.

Co můžeme udělat pro zdravou vlasovou pokožku bez lupů? Především si musíme uvědomit, že pokožka hlavy je velmi podobná kůži na zbytku těla. A stejně tak vyžaduje i soustavou péči a ochranu. Nestačí jen občasné použití šamponu proti lupům. Boj s lupy a podrážděnou pokožkou hlavy je běh na dlouhou trať.

Jak lupy vznikají

Lupy na pokožce hlavy vznikají ze tří hlavním příčin. Především jde o to, že pokožka zcela přirozeně produkuje maz. U některých lidí samozřejmě více, u jiných méně. Navíc se na pokožce hlavy nachází také mikroorganismy, která se živí právě mazem a na pokožce hlavy zanechávají stopu. A pokud se dají tyto dva faktory dohromady, může vzniknout problém. Citlivá pokožka hlavy může na houbu reagovat negativně, a v důsledku toho vznikají lupy.

Proto většina šamponů proti lupům funguje na poměrně jednoduchém principu. Na jednu stranu se snaží redukovat tvorbu kožního mazu, a na druhou stranu likviduje mikroorganismy, které na pokožce hlavy žijí. Lupy pak mizí, nebo jsou alespoň méně výrazné.

Vznik lupů můžete sami vypozorovat dříve, než se jako bílé šupinky objeví ve vlasech a následně na ramenou. Pokožka je suchá, cítíte pocit pnutí a následně svědění. Pokud se lupy jednou objeví, mají tendenci se vracet. Je to tedy často celoživotní boj, ale rozhodně není předem prohraný.

Řešení v nedohlednu?

Lupy nemůžete vyléčit, ale můžete je držet pod kontrolou. U běžných případů stačí obyčejný šampon proti lupům, u těžších případů je lepší vyhledat lékařskou pomoc. Důležitá je trpělivost a pečlivost při jejich používání. Roli hraje také zdravý životní styl a vyvarování se stresu. U mnoha lidí totiž právě stres funguje jako spouštěč tvorby lupů.

Jak často je potřeba mýt si hlavu? Záleží na vašem životním stylu a potřebách. Ani pokožku s lupy není třeba umývat každý den. Podle obecných doporučení by mělo stačit mytí hlavy třikrát do týdne. Investujte ale do skutečně kvalitních produktů.

Běžné lupy se mohou změnit v kožní nemoc zvanou seborrhoická dermatitida. Závažnost celé situace tedy nepodceňujte a pokud se vám nedaří s lupy účinně bojovat, raději se poraďte s odborníkem. Při takovém stavu je pokožka zarudlá, někdy i mírně bolestivá, lupy jsou větší a výraznější. Kousky odlupované pokožky mohou mít také nažloutlou barvu a jsou mastné. Jakmile toto zaznamenáte, je to nejlepší důvod, proč se okamžitě objednat ke kožnímu lékaři. Zde již běžná kosmetika nestačí. Doktor s pomocí léků dostane pokožku do rovnováhy a pro její udržení již běžné šampony představují ideální následnou péči.

Pamatujte, že jde i o kvalitu vašich vlasů. Pokud nebude zdravá pokožka hlavy, můžete se rozloučit se silnými a krásnými vlasy.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button